Ege Haberleri

  Ziraatçilerden Eker’e tepki

  Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)
  21.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, Bakanlık tarafından yapılan “Sütte antibiyotik” iddialarıyla son beş yılını kötü geçiren üreticinin zor durumda kalacağını, bunun sorumluluğunun da Bakanlıkta olacağını söyledi.

  Televizyonlarda konunun uzmanı olmayan kişilerce başlayan tartışmaların Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in açıklamalarıyla gündeme oturduğunu dile getiren Çiftçi, süt ve ürünlerinde gıda güvenliği için mutlaka soğuk zincir uygulamasının yapılması gerektiğini ancak bu oranın ülke genelinde yüzde 35’i aşamadığını kaydetti. Çiftçi antibiyotikli sütlerin dökülmesi gerektiğini, ancak bazı firmaların bunları ucuza toplayıp işlediklerinin bilindiğini söyledi.

  Önlem alınmalı

  Çiftçi, süt toplama işleminin kooperatifler tarafından yapılmasının teşvik edilmesi gerektiğini de vurgulayarak “Böyle bir uygulama süt sektöründeki kayıt dışılığı önler, kaliteyi artırır. Fiyat istikrarını sağlar. Süt kalitesinin korunmasında önemli bir adım olan sütü soğuk zincir altında toplayanlara maddi destek verilmeli” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı