ANKARA HABERLERİ

Ziraat’te yenileme projesi

Murat YILMAZ
04 Eylül 2015 - 13:44Son Güncelleme : 04 Eylül 2015 - 13:44

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin 560 dönümlük kampüsü, yenileme projesi kapsamında halka açık hale getirilecek. Fatih Köprüsü ile ikiye bölünen kampüsü 1933 yılındaki gibi aslına uygun olarak 24 saat yaşanılabilir bir alana dönüşecek.

Murat YILMAZ

Cumhuriyet’in ilk Ziraat Fakültesi olma özelliğini taşıyan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi için yapısal yenileme projesi hazırlandı. Kampüsün çehresini değiştirecek olan proje kapsamında fakülte, halka açık hale getirilecek. Tarihi yapıya sahip olan fakülteyi aslına uygun restore edeceklerini belirten Fakülte Dekanı Prof. Dr. Gökhan Söylemezoğlu, projenin detaylarını Ankara Hürriyet’e anlattı:

1933’TEKİ KURGUSUNA DÖNDÜRECEĞİZ

“1987 yılında Fatih Köprüsü yapıldıktan sonra kampüsün ikiye bölünüşü ve köprü altının bir türlü ıslah edilmemesi, öğrencilerin ders yerlerinden bu taraflara geçişleri ciddi anlamda sıkıntı oluşturuyordu. Bununla ilgili Rektörümüz Erkan İbiş ile görüştük ve girişimde bulunarak kapsamlı bir proje hazırladık. Yaklaşık 560 dönümlük bir alana sahibiz. Burayı 1933’teki kurgusuna döndüreceğiz. Öğrencilerin ve halkın giriş yerini eskiden olduğu gibi Mevki Hastanesi’nin karşısından alacağız. En sol tarafta yurt girişiyle birlikte bir araç girişi yaparak ağaçların olmadığı yere otopark yapacağız. Eskiden olduğu gibi dikdörtgen şekilde bir yüzme havuzu olacak. Satış yerini de köşeye alacağız. Ciddi anlamda bir rekreasyon alanımız var değerlendirmek istiyoruz.

ÜST GEÇİT BİRLEŞTİRECEK

Veteriner ve Ziraat Fakültesi’nin önündeki meydanda otoparkı tamamen kaldırıyoruz. Buranın tam ortasında 1933’te yapılmış bir havuz gömülmüş. Altta kalan havuzu yeniden çıkaracağız. En büyük problemlerimizden bir tanesi bu kampüsle diğer kampüsün birleşmesiydi. Samsun Yolu’na bir üst geçit yapılacak. Üstgeçidin projesi bitti, ASKİ’ye verildi. Kampüs, tarihi sit alanı olduğu için duvarları aslına uygun restore edilecek. Bir Sanat Evi yapacağız. Sadece ders için değil tiyatro, müzik, resim ve heykel kursları da olacak. Oradaki sosyal alanları ve tesisleri de değiştiriyoruz. Keçiören ve Altındağ Belediyesi’nin bu alan ile ilgili çok büyük destekleri var. Ev ekonomisinin arkasında bir futbol sahamız var. Orayı çim alan haline getiriyoruz. Yanında tenis kortları, basketbol sahaları gibi tamamen spor alanları olacak.”

VİŞNELİĞİ BİLEN ÇOK ZİRAATİ BİLEN YOK

Sağlık Bakanlığı’ndan 200 tane bisiklet istediklerini belirten Prof. Dr. Gökhan Söylemezoğlu, “Bu alan 24 saat yaşanabilir olacak. Sadece öğrenciyle olmaz. Halk da gelip burada gezsin. Bisiklete binsin spor alanlarının çevresinde yürüsün. Burayı halkla bütünleştirirsek gerçek anlamda buranın sahibi oluruz ve koruyabiliriz. Her yönüyle, eğitim, Ar-Ge, ürün kurgusu ve işletmelerin yenilenmesi, kampüsün 24 saat yaşanabilir olması, halkla iç içe olması en büyük amacımız. Su ürünlerinin olduğu alanı görsel özellikle yaz aylarında dışarıda konuşlanacak bir alan haline getiriyoruz. Bugün Küçükesat’taki el işi yapan kadınlar bile ODTÜ’de Vişnelik tesislerini biliyor. Zamanında gidip stant açmış. Ama Ziraat’i bilen yok. Projemiz tamamlandığında Ankara Üniversitesi’nin en güzel kampüslerinden biri haline gelecek” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ziraat’te yenileme projesi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:04
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı