Ziraat krizde kredileri yüzde 18 artırdı, 1.8 milyar TL kâr yazdı

Hürriyet Haber
13.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, kriz döneminde verdikleri kredi miktarını yüzde 18 artırdıklarını açıklarken, bankanın yılın ilk yarısındaki net kârının 1 milyar 785 milyon lira olduğunu açıkladı.

ZİRAAT Bankası, bu yılın ilk yarısında kârını yüzde 61 oranında artırarak, 1 milyar 785 milyon liraya ulaştı. Toplam aktiflerini bu yıl haziran sonunda, geçen yıl sonuna göre yüzde 12 artırarak 117 milyar liraya yükseltti. Bankanın yılın ilk yarısındaki performansını değerlendiren Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, kriz döneminde de kredileri kesmediklerine dikkat çekti.

5 yıldır kâr lideri

Ziraat Bankası’nın “Türk bankacılığının temel taşı, Türkiye ekonomisinin lokomotifi” olduğunu belirten Çağlar, şu değerlendirmeyi yaptı: “145’inci yılını geride bırakan bankanın, yaşanan ekonomik kriz sürecinde tarıma, sanayiye ve bireysel müşterilere kesintisiz olarak sunduğu kredi desteği neticesinde, son 5 yıldır sürdürdüğü kar liderliğini 2009 yılının ilk yarısında da devam ettirdi. Bu dönemde bankanın, brüt 2 milyar 243 milyon lira kâr elde ettiğini, vergi karşılığı düşüldükten sonraki net kârı ise bir önceki yıla göre yüzde 61 artarak 1 milyar 785 milyon liraya ulaştı.

Haftada 1 milyar lira

Global dalgalanma ortamında Ziraat Bankası, belirlediği stratejilerini kararlılıkla uyguladığını vurgularken, şu bilgileri verdi: “Banka, kredilerdeki büyüme politikasına uygun olarak, reel sektörün, tarım sektörünün ve bireysel müşterilerimizin finansman ihtiyaçlarını kesintisiz olarak karşılamıştır. Bu çerçevede, toplam krediler geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artarak 32.5 milyar liraya ulaştı. Türkiye’de krizin etkilerinin en fazla hissedildiği Eylül 2008-Haziran 2009 döneminde, sektörün toplam kredileri yaklaşık aynı düzeyde kalırken, Ziraat’in kredileri yüzde 18 arttı. Sektördeki toplam 7.5 milyar liralık kredi artışının yaklaşık 5 milyar lirası Ziraat Bankası tarafından sağlandı. Bu dönemde kullandırılan kredi hacmi, haftalık 1 milyar liranın altına düşürülmedi.”

4 kişiden 1’ine kredi

Ziraat Bankası’nın tarım kesimine desteğinin de sürdüğüne de dikkat çeken Çağlar, tarımsal kredilerini yıl sonuna göre yüzde 14’lük bir artışla 7.2 milyar liraya ulaştıran bankanın, bu yıl her hafta ortalama 136 milyon lira tarımsal kredi kullandırdığını kaydetti. Yılın ilk yarısında, bireysel kredilerini yüzde 15 artırarak 15,3 milyar liraya ulaştıran bankanın sektör lideri olduğu ihtiyaç kredilerindeki pazar payının yüzde 25’i aştığını belirten Çağlar, Türkiye’de ihtiyaç kredisi kullanan her 4 kişiden birinin Ziraat’i tercih ettiğine işaret etti. Çağlar ayrıca bankanın, haziran sonu itibariyle tüketici kredilerinde 81 ilin 78’inde, konut kredilerinde ise 60 ilde lider konumda olduğunu açıkladı.

1245 bankacıya iş verdi 1000 kişi daha alacak

CAN Akın Çağlar, büyüme politikalarına ilişkin olarak da şunları belirtti: “Büyüme politikasını sürdüren bankamız bu yıl 1245 bankacıyı işe aldı. Yılın geri kalan kısmında 1000 kişiye yakın personel alımının öngörülüyor. Halkımızın 145 yıllık güveni sonucunda oluşan bugünkü başarı tablosunun sorumluluğunun bilincinde olarak, söz konusu başarıyı özenle korumaya devam edeceğiz.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı