"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Ziraat’in, karı patlıyor sağlıktan tasarruf yapıyor

ZİRAAT Bankası’nın Ulus’ta bulunan polikliniği gerek çalışanlar, gerekse biz emekliler için büyük kolaylık sağlıyordu.

Ancak bilmediğimiz bir nedenle bu poliklinik kapatıldı.
Şu anda Genel Müdürlük binasında beş branşta doktor bulunmakta ve biz emeklilerin sadece diş sağlığı ile psikiyatri doktorundan yararlanabileceğimiz söyleniyor.
Eskiden bir hastaneden MR tetkiki istendiğinde aylarca beklemeden hemen Ulus’taki poliklinik doktorlarından birinden sevk alarak özel bir merkezde MR çektirebiliyorduk.
Giderek yapılan kısıtlamalar sonunda bugünkü duruma gelindi.
Biliyoruz ki geçen yıl içinde ekonomide bankalar en çok karı elde ettiler. Ancak bu karın ne çalışanlara, ne de biz emeklilere yararı oldu.
Yine de sağolsunlar, bu ortamda akıl sağlığımızın bozulacağını düşünüp psikiyatri hizmetinden yararlanmamızı sağlamışlar.
Ülkemizde sağlık hizmeti giderek paralı olmaya başladı, inanın bir yıl içinde emekli maaşımızdan oldukça fazla para kesiliyor. Ayrıca Emekli Sandığı yetiştiremediği kesintileri Ocak ayı maaşından toptan kesiyor. Bu yıl Ocak ayında maaşımdan tam 100 TL kesildi.
Bu gerçekten bir zulüm ve giderekte artacak. Gençlerden ricam, biz emeklilerin ömrü yetmeyebilir ama siz gençler bu durumu yaratanlardan hesap sorun. Elinizi çabuk tutarsanız bizde hesap sorulduğunu görüp gözümüz arkada gitmeyiz.
Süleyman HAMARAT-BAHÇELİEVLER

‘27 Mayıs Devrimi’


27 MAYIS Milli Devrim Derneği Başkanı Hüseyin Avni Güler’in yönetiminde ‘27 Mayıs Devrimi’ başlıklı panelde Ömer Faruk Eminağaoğlu (YARSAV Kurucu Başkanı), Prof. Dr. Alpaslan Işıklı (TÜMÖD Genel Başkanı), Öğr. Gör. Suay Karaman (TÜMÖD Genel Sekreteri) konuşacaklar. Bugün saat 18.00-20.00; Petrol İş’in Kızılay’daki konferans salonunda. (www.addcankaya.org)

Bu işkenceye sağlam insan dayanamaz

BİZE (özürlülere) yapılan muamelelere değil sakatlar, sağlam bir insan bile dayanamaz. 2001’den beri H sınıfı ehliyetim vardı (özürlü ehliyeti) ve 2001’den beri arabamı sürüyordum ve bir kazam bile olmamıştır. Ehliyetim eskidi ve Pendik Emniyet’e başvurdum yenileme için (Ehliyetimi Maltepe’den almıştım). Maltepe tekrar sağlık raporu istedi, onu getirin ondan sonra, dedi. Haydarpaşa Numune Hastanesi’nden aldığım Heyet Raporumu verdim. Bu olmaz, dedi memur. Niye? Artık heyet raporuna gerek yok, herhangi bir poliklinikten H sınıfı ehliyeti alabilir diye yazı getir, dedi.
Sakatlar Derneği’ne sordum, böyle bir uygulama yok, madem öyle her ehliyetini kaybeden de sağlık raporu istensin dediler, ki haklılar... 4 adet ehliyet raporu veren polikliniğe gittim. Biz veremeyiz size siz Devlet Hastanesi’ne gidin, dediler. Hastaneye gittim (eski raporumla)... Doktor, zaten senin 10 doktordan onaylı sakat raporun var; ben daha sana yazı veremem, bu rapor geçerli, dedi.
Allah için, bu kadar işlemi sağlam insana yapsanız yürüyemez hale gelir. Üstelik ben sakatım, şuan arabam yok ve yenisini almak için o ehliyete ihtiyacım var, yoksa sakatlara H sınıf ehliyet olmadan araç satışı yapılmıyor. El insaf, bir özürlüye bu prosedür hangi vicdansızın uygulamasıdır.
Şimdi aynı raporla gitsem polise kabul etmeyecek, ben ne yapayım.
Sami EYMUR

KISA... KISA...


“ULUSLARARASI Lösemili Çocuklar Haftası” 29 mayıs cumartesi 13.00’de Kuğulu Park’ta yapılacak etkinlikle başlıyor.
X