Ziraat, emekliler için Yunan adalarına gidiyor

Nilgün KARATAŞ
16 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 15 Mayıs 2010 - 22:57

Balkanlar’da büyüme hedefi kapsamında geçen yıl Yunanistan’a 2 şube açan Ziraat Bankası, 3’üncü bir şube açılışı için yaptığı başvuruya yanıt beklerken, adaları da gündemine aldı. Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, birkaç adanın potansiyelini araştırdıklarını söylerken, Türkiye’den emekli olup da bu adalara yerleşen emeklilere hizmet vermek istediklerini söyledi.

İskeçe açılışa hazırlanıyor

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Atina ziyaretine katılan bankacılar arasında yer alan ve Yunanistan’a yatırım yapan biri olarak bu ülkeyi yakından tanıyan Can Akın Çağlar, Şubat 2009’da Yunanistan’ın başkenti Atina ve Türkler’in yoğun olarak yaşadığı Gümülcine’de açılan şubelerin ardından, bu ülkede yeni şubeler açmak için çalışmaları sürdürdüklerini belirtti. “Yerel gücümüzü bölgesel güç haline çevirmeye çalışıyoruz” sözleriyle bölgedeki genişleme çabalarını özetleyen Çağlar, İskeçe şubesi için izin beklediklerini aktardı. Can Akın Çağlar, şube açılışlarının izinden öte eleman bulmaktan teknik altyapıya kadar pek çok zorluğu bulunduğuna dikkat çekerken, Ziraat’in bu konudaki deneyim sahibi olmasının işleri nispeten kolaylaştıracağını da dile getirdi.

Zaten maaşları bizde

Balkan coğrafyasını faaliyet alanına katmak için çalışmalar yapan Ziraat Bankası’nın, bu kapsamda değerlendirmeye başladığı en yeni yer ise Yunan Adaları oldu. Can Akın Çağlar, “Belki adalarda birkaç şube birden açma düşüncemiz var” derken, turizmin hareketli olduğu adalar kadar, emeklilerin yerleştiği adaları da incelediklerini söyledi. Türkiye’de çalışıp, emekli olduktan sonra bu adalara yerlermiş pek çok Rum bulunduğunu hatırlatan Çağlar, “Bu kişiler emekli maaşını bizden alıyor, zaten müşterimiz. Onların yaşadığı adada şube açarak, onlara daha fazla hizmet sunmayı planlıyoruz” dedi. Halen Almanya’nın dışında Bosna, Makedonya, Rusya, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan ve Azerbaycan’da iştirakleri bulunan Ziraat Bankası’nın Newyork’tan Londra’ya, Sofya’dan Bağdat’a kadar da yurtdışında toplam 12 şubesi, Pakistan ve İran’da da 2 temsilciliği bulunuyor.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı