Ziraat Bankası'ndan siyasi bağışlar

Hürriyet Haber
15.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

DYP Elazığ Milletvekili Cihan Paçacı'nın genel müdür olduğu dönemde, Ziraat Bankası'nın siyasi içerikli bağışlar yaptığı öne sürüldü. Talep edilmesine rağmen, dönemin Başbakanı Tansu Çiller'in bu bağışlarla ilgili hiçbir soruşturma açmadığı belirlendi. Bu bağışlardan en ilgi çekeni ise Çiller'in kurucusu olduğu Zübeyde Hanım Şehit Analarını Koruma Vakfı'na 1994'de verilen 50 milyar lira oldu.

ANAP Manisa Milletvekili Tevfik Diker, 1994 ve 1995 yıllarında Ziraat Bankası'nın tanıtım amacıyla yaptığı harcamaları bir soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi. Önergeyi yanıtlayan Devlet Bakanı Güneş Taner, sözkonusu dönemde, bankanın tanıtımı için yapılan işlerin ihalelerinin, çoğu zaman şifahen gerçekleştiğini bildirdi. Paçacı'nın Genel Müdürlük yaptığı 1994 yılında, Ziraat Bankası'nın Elazığspor'a 1 milyar 350 milyon liralık forma reklamı verdiğini açıklayan Taner, aynı yıl Beşiktaş Spor Kulübü'ne de bankanın reklam ödeneğinden 3.2 milyar liralık forma ve diğer reklam parası ödendiğini bildirdi.

Taner, ‘‘Bu dönemde banka kültürel eserlere katkı programı kapsamında, Türk Hayat Evi isimli kitaptan 2 bin adet almış. Kitabın alımı için MTR adlı şirkette 6 milyar 330 milyon liraya ödemiştir. Ancak adı geçen firmayla şifahi olarak pazarlık yapılmıştır. Kitabın içeriği, niteliği, Türk kültürüne hizmeti ve benzeri kriterler dikkate alınarak şifahi araştırma yapılmıştır’’ dedi. Taner, Ziraat Bankası'nın reklam harcamaları kaleminden Ajans Organizasyon'a 1994 ve 1995 yılı yap-boz projeleri için 24 milyar 581 milyon lira ödendiğini de açıkladı. Taner, ‘‘Her iki proje için de başka firmalardan teklif istenmemiştir. Projeler pazarlıklar sonucu yaptırılmıştır’’ bilgisini verdi. Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nun, bankanın sözkonusu harcamalarına ilişkin soruşturma açılmasını önerdiğini de belirten Taner, buna rağmen, Çiller'in hiç bir soruşturma açmadığını da söyledi.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı