Ziraat Bankası'ndan müthiş kâr

Hürriyet Haber
09.11.2009 - 15:25 | Son Güncelleme:

Ziraat Bankası, 9 aylık dönemde net olarak 2 milyar 670 milyon lira kâr etti ve kendi rekorunu kırdı.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, Eylül 2009 dönemi itibariyle Ziraat Bankası'nın toplam aktiflerinin 2008 yılsonuna göre yüzde 16'lık bir artışla 121 milyar TL'ye yükseldiğini açıkladı. Ziraat Bankası'nın 9 aylık dönemde 3 milyar 344 milyon TL brüt kar elde ettiğini bildiren Çağlar, 674 milyon TL’lik vergi karşılığı düşüldükten sonraki net karının ise bir önceki yıla göre yüzde 63 oranında artarak 2 milyar 670 milyon TL’ye ulaştığını belirtti.

Net kar sektör payının artmaya devam ettiğini kaydeden Çağlar, Eylül 2009 itibarıyla sektör toplam karının yüzde 17’sinin tek başına Ziraat Bankası’nca sağlandığını ifade etti.

"BANKANIN TOPLAM KREDİLERİ GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 19 ARTTI"

Can Akın Çağlar açıklamasında Ziraat Bankası’nın, sektör dinamiklerini gözeterek belirlediği stratejilerini kararlılıkla uygulamaya devam ettiğini, faaliyetlerini ekonomik sistemin bütününü içine alacak şekilde sürdürerek reel sektörün, tarım sektörünün ve bireysel müşterilerin finansman ihtiyaçlarını kesintisiz olarak karşıladığını ve bunun sonucunda bankanın toplam kredilerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 oranında artarak 33 milyar TL’ye ulaştığını kaydetti. Çağlar, Ziraat’in, 31 milyar lirayı aşan toplam TL kredi bakiyesi ile sektörde en çok TL kredi kullandıran 2 bankadan biri olduğuna dikkat çekti.

"İHTİYAÇ KREDİLERİNDE SEKTÖR LİDERLİĞİ SÜRÜYOR"

Banka’nın toplam kredilerinin yarısından fazlasını oluşturan bireysel kredilerin, yılın ilk 9 aylık döneminde yüzde 17 oranında artarak 15.6 milyar TL’yi aştığını, Ziraat Bankası’nın sektör lideri olduğu ihtiyaç kredilerindeki pazar payının yüzde 25’i geçtiğini ifade eden Çağlar, Türkiye’de ihtiyaç kredisi kullanan her 4 kişiden birinin Ziraat’i tercih ettiğine ve ihtiyaç kredilerinin yıllık bazda yüzde 29’un üzerinde bir artışla 9.3 milyar TL’ye ulaştığına vurgu yaptı.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, Ziraat ailesine 2009 yılının 9 aylık döneminde bin 249 genç bankacının katıldığını, alım işlemleri tamamlanma aşamasında olan yeni işe alımlarla bu yıl toplam 2 bin 515 kişinin Ziraat ailesine katılmış olacağını ifade etti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı