Gündem Haberleri

  Zincirsiz araca izin yok

  ANKA
  23.01.2006 - 16:44 | Son Güncelleme:

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü, sabah saatlerinde il genelinde başlayan kar yağışı ve kötü hava koşulları nedeniyle zincirsiz hiçbir aracın geçişine izin verilmeyeceğini bildirdi.

  İstanbul’da devam eden ve etkisini artıran kar yağışı nedeniyle gerekli önlemlerin alındığını belirten İstanbul Emniyet Müdürlüğü, zincirsiz araçların trafiğe çıkışına izin verilmeyeceğini kaydetti.

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Protokol ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kötü hava koşullarına yönelik il genelinde alınan önlemlere ilişkin bilgi verildi.

  Açıklamada, TEM Otoyolu ve D-100(E-5) karayolunda kar yağışından itibaren gişe ve kavşak noktalarında gerekli kontroller yapılarak; zincirsiz hiçbir aracın geçişine izin verilmeyeceği kaydedildi. Açıklamaya göre, trafik yoğunluğunu azaltmak için, kamyon ve tırların gerekli hallerde trafiğe girişleri kısıtlanarak otoyol güzergahındaki parklarda beklemelerinin sağlanacak.

  Otoyol ve bağlantı yollarında kar ve buzlama ile mücadele edecek olan iş makineleri ve araç çekicilerinin yol güzergahlarının muhtelif yerlerinde konuşlanmaları sağlanarak, gerekli olduğu anlarda müdahalede gecikilmeyeceği kaydedildi. Boğaz köprülerindeki ulaşımın kesintisiz sağlanmasına yönelik önlemlerin alınacağına da dikkat çekilen açıklamada, İstanbul genelinde alınan diğer önlemler şöyle sıralandı:

  ".Şehir içi ve şehirlerarası alternatif güzergahlar önceden belirlenerek, yağış nedeniyle yol kapanması ve trafik akımının yoğunlaşması gibi hallerde, araçların bu alternatif güzergahlara yönlendirilmesi sağlanacak.

  .Otoyollardaki trafik yoğunluğunun az olması nedeniyle buzlama oluşabileceğinden, otoyol trafik ekipleri güzergahlarında seyir halindea veya yoldan geçen sürücülerin görebileceği şekilde yolun emniyetli kesimlerinde bulunacak, trafiği tehlikeye düşürecek olumsuz durumların tespit edilmesi halinde, derhal Karayolları Bakım İşletme Merkezleri’ne haber verilecek.

  .Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı trafik ekimler amirlikleri tarafından sorumluluk alanları içerisinde bulunan karayollarında, terminallerde, alışveriş merkezlerinde, vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu yerlerdeki trafik kontrolleri yapılacak.

  .Araç sürücülerinin özellikle görüşü azaltan sisli, yağışlı havalarda gündüzleri yakını gösteren ışıkları yakması sağlanarak, far ayarı ve ışık donanımı bozuk araçlar eksikleri bulunmayan, mevsim şartlarına göre gerekli teçhizat ve avadanlıkları olmayan araçların eksikliklerini tamamlaması sağlanacak.

  .Karayolların karlanma, buzlanma ve yol kapanması durumlarına karşı Karayolları Genel Müdürlüğü ve belediye görevlileri ile devamlı koordine sağlanarak, talep halinde gerekli yardım sağlanacak. .Emniyet şeridi sürekli açık tutulacak. .Olumsuz hava şartları nedeniyle güzergahlarda ve AKOM’da ve Valilik Kriz Merkezi’nde 12/24 esasına göre personel görevlendirilmiştir."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı