Gündem Haberleri

  ZİNAYA KORKUNÇ CEZA

  Hürriyet Planet
  09.07.2012 - 12:57 | Son Güncelleme:

  Afganistan'da zina yaptığı gerekçesiyle infaz edilen 22 yaşındaki bir kadının görüntüleri, uluslararası kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.

  Başkent Kabil'in kuzeyindeki Pervan vilayetindeki Kol köyünde çekilen görüntülerde, Necibe isimli genç kadının, 100'den fazla kişinin gözleri önünde kafasından ve sırtından defalarca vurularak öldürüldüğü görülüyor.

  Pervan Valisi Beşir Salangi'nin sözcüsü Roşna Halid, AFP'ye yaptığı açıklamada, infaz edilen kadının bir Taliban üyesiyle evli olduğunu ve bir Taliban komutanıyla zina yapmakla suçlandığını söyledi.

  Halid, "Bir saat içinde kadının suçlu olduğuna ve idam edilmesine karar verdiler. Onu köylülerin önünde vurarak öldürdüler" dedi.

  DÜNYAYI AYAĞA KALDIRAN GÖRÜNTÜLER / FOTO GALERİ

  OKLAR TALİBAN'I GÖSTERİYOR

  Görüntülerdeki kalabalığın, kadının vurulmasını alkış ve tezahüratlarla kutlarken, infazı gerçekleştirenler için "mücahit" diye tempo tutması, bu vahşetin arkasında Taliban'ın olduğu kanısını hakim kıldı. Zira Taliban militanları, kendilerini "mücahit" olarak adlandırıyor. Afgan yetkililerinin de olaydan sorumlu tuttuğu Taliban ise suçlamaları reddetti.

  Afgan hükümetinden yapılan açıklamada, "İslama aykırı ve insanlık dışı" olarak tanımlanan infaz görüntüleri şiddetle kınandı. Açıklamada, Pervan polisinden bu olayın sorumlularının bir an önce adalete teslim edilmesi istendi.

  NATO'nun Afganistan'daki güçlerinin komutanı John Allen, infaz görüntülerini, "kelimelerle tarif edilemeyecek bir vahşet" olarak adlandırdı.

  İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, izledikleri karşısında şoke olduğunu ifade etti.

  ZİNAYA KORKUNÇ CEZA AFGANİSTAN’DA KANLI GÜN: 49 ÖLÜ

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı