Gündem Haberleri

  Zimmetçi PTT veznedarına 9 yıl hapis

  Mehmet KAYMAK/ADANA, (DHA)
  21.12.2009 - 17:23 | Son Güncelleme:

  ADANA PTT Başmüdürlüğü’nde müfettişleri karşısında görünce bayılan ve bu yüzden yarattığı şüphe üzerine yapılan incelemede zimmetine toplam 210 bin lira geçirdiği iddiasıyla yargılanan veznedar 50 yaşındaki Mehmet Acar, 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

  PTT Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı müfettişleri, geçen yıl aralık ayında yıllık rutin denetimler için Adana PTT Başmüdürlüğü’ne geldi. Yaptıkları incelemeler sırasında iddiaya göre, bir yazışmadaki basit bir hatanın düzeltilmesi için 25 yıllık veznedar Mehmet Acar’ı yanlarına çağırdı. Müfettişlerin karşısına çıkan Acar korkudan bayıldı. Ayıltılan Acar’ın kendisine herhangi bir soru sorulmadan, faturalardaki değişiklikleri kendisinin yaptığını söylemesi müfettişlerde kuşku uyandırdı. 2004 ile 24 Aralık 2008 arasındaki dosyaları tek tek inceleyen müfettişler, Acar’ın kredi kartlarına olan borcu ve eşinin lüks isteklerini karşılayabilmek için faturalarda değişiklik yaparak bin 170 liralık bölümü resmi posta pulu olmak üzere toplam 210 bin 828 lirayı zimmetine geçirdiğini ortaya çıkardı.

  ‘ALDIĞIM PARA BU KADAR AÇIK DEĞİL’

  Savcılığa yapılan suç duyurusu üzerine 27 Aralık 2008’de tutuklanan Acar, 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle Adana 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başladı. Acar, 210 bin lira zimmetine geçirmesinin mümkün olmadığını iddia etti. Kendisinin yaklaşık 6 bin lira edindiğini söyleyen Acar, “Teftiş sırasında 6 bin lira açık olduğu söylendi. Daha sonra miktar 209 bin 658 liraya yükseldi. Miktarın bu kadar yükselmesini anlamakta güçlük çekiyorum. Benim bu kadar parayı zimmetime geçirmem fiilen mümkün değildir” dedi.

  Mahkeme heyeti, Veznedar Acar’ın 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı