Gündem Haberleri

  Zimmetçi kadın bankacıya 12, eşine 10 yıl hapis

  Mehmet KAYMAK/ADANA, (DHA)
  10.11.2009 - 18:24 | Son Güncelleme:

  ADANA’da iflas eden müteahhit eşini kurtarmak için, çalıştığı bankadan zimmetine yaklaşık 1.5 milyon TL geçirdiği iddia edilen 36 yaşındaki Özlem Hasçelik’e 12 yıl hapis ve 133 bin 320 TL para cezası, olayı azmettirdiği öne sürülen eşi 41 yaşındaki Levent Hasçelik’e ise 10 yıl hapis ve 111 bin 100 TL para cezası verildi.

  Adana 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına, 6 ile 12 yıl arasında hapis cezası istenen tutuklu sanık Özlem Hasçelik hazır bulunurken, tutuksuz eşi Levent Hasçelik katılmadı. Zimmetin ortaya çıkmasının ardından aranırken saklandığı bir evde eşiyle birlikte yakalanıp, tutuklanan bankacı Özlem Hasçelik, suçlamayı kabul etti. Eşinin 2007’de tefecilere borçlandığını belirten Hasçelik, şunları söyledi:
  “Eşim borcu nedeniyle cezaevine girmişti. Tefeciler beni ve çocuklarımı tehdit ediyordu. Hatta görev yaptığım bankaya kadar gelip tehdit ettiler. Bu nedenle bankadan 620 bin TL çekerek tefeciye ödedim. Ayrıca yine eşimin cezaevinden çıkabilmesinde kullanmak üzere 150 bin TL para çektim. Eşim paraların kaynağını sorunca müşterilerden ödünç aldığımı söyledim. Bu sürede yine bankadan farklı tarihlerde 200 bin TL daha çekmiştim. Eşim ve ortağının kurduğu şirket hesabına da 40 bin TL para havalesi yaptım ve bu parayı alarak daha önce çekmiş olduğum paraların faizlerini yatırdım. Bu paraları çekerken de bazen müşterilerin yerine kendim imza attım, bazen de müşterilere haberleri olmadan imzalattım. 16 yıl çok güzel bir şekilde çalıştım ama bir hata ile bu güzel şeyleri kendi elimle sildim. Yaptığıma pişmanım.”

  Tutuksuz Levent Hasçelik de, önceki duruşmadaki ifadesinde, suçu kabul etmeyerek, “İnşaat mühendisliği yapıyorum. Çeklerim çalınınca 2005’te işlerim bozuldu ve icra takibi sonucu cezaevine girdim. Borçlu olduğum alacaklılar bana ve eşime baskı yaptı. Bu baskılara dayanamayan eşim 600-700 bin TL para çekip alacaklılara verdiğini söyledi. Bu paraları da icra nedeniyle cezaevinde kaldığım 4 gün içinde ödemiş. Eşime zimmetine para geçirmesi konusunda azmettirmem olmadı. Karataş’ta inşaatı devam eden yüzde 70’i bitmiş 91 villa inşaatı var. Burada benim hakkıma 12-13 villa düşecek. Bankanın avukatları ile de görüşme halindeyiz. Bunları bankanın zararına karşılık bankaya vereceğiz. Ancak tapu sorunu nedeniyle daha ödeme yapamadık” demişti.

  Mahkeme heyetinin suçlu bulduğu, bankacı Özlem Hasçelik ‘zimmet’ suçundan 12 yıl hapis ve 133 bin 320 TL para cezası, Levent Hasçelik ise 10 yıl hapis ve 111 bin 100 TL para cezasına çarptırıldı. Sanıkların para cezalarını ödememeleri durumunda, bankacının para cezasının 6 bin 662 gün, eşinin para cezasının ise 5 bin 555 gün hapse çevrilmesine, banka müşterilerinin hesabından çekilen 1 milyon 379 bin 248 TL’yi de bankaya ödemelerine karar verildi.

  Bir bankanın Gazipaşa Şubesi’nde görev yapan Özlem Hasçelik’in, sorumlu olduğu kasada 14 Nisan 2008’de 35 bin TL açık tespit edilmesi üzerine başlatılan inceleme sonunda, Özlem Hasçelik’in bazı müşterilerin hesabından 1 milyon 356 bin 99 TL ve 34 bin 949 dolar çektiği belirlenmişti.

  Bu arada, Levent Hasçelik, Adana 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 4 ayrı davada, ‘sahte çek verme’ suçundan toplam 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı