Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Zılgıtlı tahliye

  Hürriyet Haber
  29 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 29 Şubat 2000 - 00:01

  HADEP'li üç eski belediye başkanı, üst mahkemeye yapılan itiraz üzerine dün tahliye edildi. HADEP'liler, cezaevi kapısında karşıladıkları eski başkanları zılgıt çekerek kutladı.

  PKK'ya yardım ve yataklık yaptıkları iddiasıyla geçen hafta tutuklanan ve İçişleri Bakanlığı'nca görevlerinden alınan HADEP'li eski Diyarbakır Büyükşehir, Siirt ve Bingöl belediye başkanları, avukatlarının itirazı üzerine tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Başkanları karşılayan 1500 kadar taraftarı, tahliyeyi zılgıt çekerek kutladı. Üst Mahkeme, HADEP'li sanıkların ikametgáhlarının sabit olması ve delilleri karartma ihtimalinin bulunmaması nedeniyle tahliye kararı verdi.

  Hollanda'da PKK'nın sözde Başkanlık Konseyi Üyesi Murat Karayılan ile görüştükleri ve örgüte maddi katkıda bulundukları gerekçesiyle 19 Şubat tarihinde gözaltına alınan eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Feridun Çelik, eski Siirt Belediye Başkanı Mehmet Selim Özalp ve eski Bingöl Belediye Başkanı Feyzullah Karaaslan, 23 Şubat'ta Diyarbakır DGM'ye sevk edilmişlerdi. DGM Savcılığı ve Yedek Hákimliğine 12 saat ifade veren başkanlar, ertesi gün sabaha karşı tutuklanarak E Tipi Cezaevi'ne gönderilmişlerdi.

  GÖSTERİYE COP

  Tahliye kararını duyan yaklaşık 1500 kişi, Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde toplandı. Topluluk, sloganlar eşliğinde görevden alınan başkanların araçlarını aralarına alarak ‘‘Yaşasın HADEP’’, ‘‘En Büyük Başkan Bizim Başkan’’ diye sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Polis, zaman zaman barikat kurup, göstericileri dağıtmak istedi. Bağlar Emek Caddesi'nde yine barikat kuran polis, göstericiler dağılmayınca, önce uyardı, ardından copla müdahale etti. Kalabalık, sokak aralarına girerek dağıldı.

  GÖREVE İADE

  Tahliye olan HADEP'liler de araçlara binerek konvoy eşliğinde HADEP Merkez İlçe Teşkilatı'na gittiler. Burada basına bir açıklama yapan Feridun Çelik, görevden alınmalarının tedbir kararı olduğunu, İçişleri Bakanı'nın tahliye kararlarını dikkate alarak kendilerini göreve iade edeceğine inandıklarını söyledi. Çelik, ‘‘Halkın desteğiyle barış süreci devam edecektir. İçeride, dışarıda, bu barış mücadelesini inançla, kararlılıkla sürdüreceğiz. Bizlerin cezaevine atılması sorunları çözecekse, bir değil, on yıl yatarız’’ dedi. Sokak ortasında gözaltına alındıklarını, ancak bu olumsuz tavrın genel bir anlayış olmadığını vurgulayan Çelik, tahliye olmalarıyla Türkiye'deki demokrasi güçlerinin sınavı geçtiğini de belirtti.

  Demokrasiye selam

  Feridun Çelik, Selim Özalp ve Feyzullah Karaaslan, dün saat 14.00'te serbest bırakıldı. Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde bekleyen HADEP'li Bağlar Belediye Başkanı Cabbar Leygara, Yenişehir Belediye Başkanı Remzi Azizoğlu, Suriçi Belediye Başkanı Cezayir Serin, Kayapınar Belediye Başkanı Mehmet Can Tekin, 3 eski başkanı çiçek vererek karşıladılar. Karşılamada zılgıt da çekilirken, Çelik, Özalp ve Karaaslan kendilerini karşılayanları el sallayarak selamladılar. Feyzullah Karaaslan tahliye sevincini zafer işareti yaparak da gösterdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı