TOKAT HABERLERİ

Zile’nin Ovaları Süreyyabey Barajı’ndan Gelecek Suyu Bekliyor

IHA
22.10.2015 - 17:26Son Güncelleme :

MHP TOKAT MİLLETVEKİLİ ABDURRAHMAN BAŞKAN, SÜREYYABEY BARAJINDA İNCELEMELERDE BULUNDU.

IHA

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Tokat Milletvekili Abdurrahman Başkan, Süreyya Bey Barajı’nın şu anda 66 bin 165 hektarlık bir alana sulama hizmeti verdiğini ve sadece Amasya’nın bu imkandan yararlandığını ifade ederek, “Zile’nin toprakları Süreyyabey Barajı’nın suyunu bekliyor” dedi.
Ankara’da katıldığı BM Çölleşme ile Mücadele Konferansı sonrası Tokat’a dönüşte Süreyyabey barajında incelemelerde bulunan MHP Tokat Milletvekili Abdurrahman Başkan, Süreyyabey Barajı inşaatının 1998 yılında başladığını, AKP’nin 13 yıllık iktidarı döneminde ihmal edildiğini ileri sürdü. Büyük ümitlerle başlanılan barajının şu anda 66 bin 165 hektarlık bir alana sulama hizmeti verdiğini ve sadece Amasya’nın bu imkandan yararlandığını ifade eden Başkan, “Bu baraj, Amasya ile birlikte Tokat, Yozgat ve Çorum illerinde toplam 653 bin 230 dekar tarım alanı sulama yapma kapasitesine sahip. İhmal sebebiyle şu anda kapasitesinin 10’da biri oranında bir alanı suluyor. Kalan su boşa akıp gidiyor. Barajının kapasitesinden bahsederken üretilen enerjiye de değinmek istiyorum. Şu anda barajdan 14 MW güç ile de yıllık 51 GWh’lik enerji üretmektedir. Oysa barajın kapasitesi 50 milyon kilovat saat elektrik enerjisidir. Enerjide dışa bağımlı bir ülkenin kaynaklarını unutması, unutturması kabul edilir bir tavır değildir” diye konuştu.
Barajın tam olarak faaliyete geçmesi ile birlikte Zile Ovası’nın önemli bir kısmının suya kavuşacağını ifade eden Başkan, “Zile’de 190 bin dönümlük arazi bu suyu bekliyor. Maşat Ovası, Zile Ovası susuzluktan kırılırken, bu su boşa akıp gidiyor. Göçün önüne geçmek istiyorsanız, bu toprakların insanlarının ihtiyaçlarını gidermek zorundasınız. Bu insanlar sulu tarıma geçtiğinde, hayvancılıktan istedikleri verimi bulduklarında niye başka illere göç etsin. MHP iktidarında tüm projelerin eksikliklerini gidererek insanlarımızın hizmetine sunacağız. Net bir şekilde ifade etmek gerekirse Zile’nin toprakları Süreyyabey Barajının suyunu bekliyor” şeklinde konuştu.
PROJE İHALESİ YAPILDI
DSİ 72. Şube Müdürlüğü yetkilileri ise Süreyyabey Barajı’nın Zile’deki tarım arazilerini sulaması amacıyla proje ihalesinin yapıldığı ve 2016 yılında sulama kanalı inşaatının başlayacağı bilgisini verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tokat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tokat ilinden Zile’nin Ovaları Süreyyabey Barajı’ndan Gelecek Suyu Bekliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ekim 2015 tarihinde saat 17 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Zile’nin Ovaları Süreyyabey Barajı’ndan Gelecek Suyu Bekliyor haberi güncellenecektir.

TOKAT NAMAZ VAKİTLERİ

23 Eylül 2019, Pazartesi
 • İmsak
  04:50
 • Güneş
  06:15
 • Öğle
  12:31
 • İkindi
  15:56
 • Akşam
  18:38
 • Yatsı
  19:57
Sayfa Başı