« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Zico Fener için yeterli değildi

Sarı lacivertlilerin yakın geçmişteki yıldız adaylarından Kemal Aslan’dan yıllar sonra gelen itiraf.

Röportaj: Süleyman ARAT
SON GÜNCELLEME

“Çok iyi bir insandı ancak teknik adam olarak eksikliği vardı. Antrenman modelleri başarıyı getirecek cinsten değildi. O yıllarda takımın kimyası iyi oturduğundan ve oyuncu kalitesi de yüksek olduğu için iyi yerlere geldik.”

KEMAL Aslan, son dönemde Türk futbolunun en büyük yeteneklerinden biriydi. Nitekim genç yaşında Fenerbahçe’ye transfer olarak da bunu kanıtladı. Ancak büyük ümitlerle geldiği sarı lacivertli takımda sakatlıklar nedeni ile bir türlü istikrar yakalayamadı. Ve F.Bahçe’ye çok şey verebilecekken veda etmek zorunda kaldı... Buna karşılık sarı lacivertlilerin yakın tarihinde çok önemli olaylara tanıklık etti. Sözü fazla uzatmadan sizi, Kemal Aslan’ın anlattıkları ile baş başa bırakalım... 

HER YERDE 1 AY ÇALIŞABİLDİ

-ZICO çok iyi bir insandı ancak teknik adam olarak eksikliği vardı. Antrenman modelleri başarıyı getirecek cinsten değildi. O yıllarda takımın kimyası iyi oturduğundan ve oyuncu kalitesi de yüksek olduğu için iyi yerlere geldik. Zico Rusya’da, Yunanistan’da ancak 1 ay çalışabildi. Bunlar benim söylediklerimi destekliyor. Hiçbirimiz onu çok iyi bir teknik adam olarak görmemiştik. Zaten giderken Alex de aynı şeyi söyledi. Alex’le 6 sezon birlikte futbol oynadık. Futbolculuğu tartışılmaz ancak hemşerisi Zico’yu gönderen adamın kendisi olduğu daha yeni ortaya çıktı.

ALEX BOŞA GÖNDERİLMEDİ

- AMA o yıllarda takımdaki Türk futbolcuların kendisini beğenmediği ve başkana şikayet ettiği bilgisi Zico’ya iletilmişti. Zico da bu yüzden bana ve bazı arkadaşlarıma tavır aldı. Bu yalan, benim F.Bahçe’den kopma nedenlerimden biridir. Alex’in gönderilişine baktığımızda olayı iyi düşünmek gerekir. O takımda bir teknik adam vardı ve ona saygı duymak gerekiyordu. O kadronun içinden gelen bir futbolcu olarak, içeride neler yaşandığını dışarıdan kimselerin bilmesine olanak olmadığı söyleyebilirim. Bu yüzden herkesin Aykut Kocaman’ın aldığı Alex kararına saygılı olmasını beklerdim.

O takımın görünmeyen kahramanı Önder Özen

“Zico döneminde elde edilen başarıda Önder Özen’in çok büyük payı vardı. Rakipleri izleyen, analiz eden, taktik öneren hep oydu.”

KEMAL Aslan’ın, F.Bahçe’de birlikte çalıştığı ve en çok saygı duyduğu isimlerin başında Beşiktaş’ın yeni futbol koordinatörü Önder Özen geliyor.
- Zico döneminde elde edilen başarıda Önder Özen’in çok büyük payı vardı. Takımları izleyen, analiz eden, taktik öneren hep Özen ve İrfan Saraloğlu’ydu. Onlar görünmeyen kahramanlardır. Liglerde oynayan bütün futbolcuları yakından tanıyan Önder Özen’den yararlanmak isteyen Beşiktaş çok doğru bir hamle yaptı. Orada başarılı olacağına yürekten inanıyorum.

LUCESCU’YU TÜRKİYE’DEN KAÇIRDILAR

LUCESCU Türkiye’deki sistemsizlikten, çalışma ortamındaki kaostan kaçar gibi gitti. Shakthar Donetsk’te rahat bir ortam buldu ve elde ettiği başarılar ortada. Türkiye’de futbol doğru yönetilmiyor. Spordan gelen isimler yönetimlerde yer almalı, bütün işler teknik adamın sırtına yüklenmemeli. Futbolu bırakan ya teknik adam ya da yorumcu olmak istiyor. Ben 15 bin teknik adamın yaşadığı Türkiye’de bu işe soyunmayacağım ve sportif yöneticilik, koordinatörlük eğitimi almak için ABD’ye gideceğim.

Carlos için Sivas’a gideceğim

ROBERTO Carlos’un futbolculuk kariyeri müthiş. Ancak teknik adamlık ise çok daha farklı. Sıcakkanlı, uyumlu ve iyi bir insan olan eski takım arkadaşım Roberto Carlos göreceksiniz bu işi başaracaktır. Bu yıl fırsat buldukça Sivas maçlarına gidip takım arkadaşımı izleyeceğim.

Yanal başarılı olur

AYKUT Kocaman’ın ayrılmasına çok şaşırdım. Takım içinde bir sistem oluşturmuş, başarılı da olmuştu. Türk hoca denildiğinde zaten akla birkaç isim geliyor biri de Ersun Yanal’dır. Yanal, F.Bahçe’de yabancı hocadan çok daha kısa zamanda başarı elde edecektir.”

Sorun Avcı’da değil

 BUGÜN Milli Takım genç ve kendi kulüplerinde forma şansı bulamayan oyunculardan kurulu. Uluslararası maçlar tecrübe ister. Dünyanın en iyi teknik adamlarından Hiddink geldi, o da başarısız oldu. Sorun teknik adamda değil. Oyuncu profilinde. Avcı’ya yüklenmek yanlış.


Bunları da Beğenebilirsiniz