Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Zico dönemindeki futbol kayboldu

Fenerbahçe'ye Avrupa'da başarılı futbol oynatan ve Sarı-Lacivertli takımın ligde yaşadığı son şampiyonluğa imza atan Zico'nun çok yakın arkadaşı olan ve Brezilyalı teknik adamın beraber top oynadığı takım arkadaşlarından biri olan Marcinhos Ribas, Fenerbahçe'nin durumunu değerlendirdi.

DHA
SON GÜNCELLEME

1974 ile 1981 yılları arasında 8 yıl boyunca Flamengo'da Zico ile birlikte forma giydiklerini belirten Marcinhos Ribas, Zico'nun sakatlık yaşadığı 1978 senesinde O'nun yokluğunu fırsat bilerek 28 golle gol kralı olduğunu, aksi takdirde hep Zico'nun taç giydiğini de söylemeden geçemedi.

Antalya'ya genç isimlerden oluşan bir takımı eğitmek üzere getiren ve fırsat buldukça buradaki hazırlık maçlarını izleyen Ribas; Samsunspor ile oynanan maçta gördüğü Fenerbahçe'nin kendisinde şaşkınlık yarattığını belirterek; "Bence Zicolu Fenerbahçe, şimdiki Fenerbahçe'den çok çok daha iyiydi" dedi.

Zico sayesinde Türk futbolunu takip etmeye başladığını ve özellikle Fenerbahçe'nin Zico ile beraber Brezilya'nın yanı sıra tüm dünyada popüler olduğunu söyleyen Ribas, zaman zaman Fenerbahçe'nin maçlarını izlediğini ve Zico ile telefonda halen görüştüklerini ifade ederek; "Zico; Fenerbahçe'yi Brezilyalı futboluna çok yaklaştırmıştı. Futbolcularının topla oynamasına müsade ediyordu. Brezilya'nın oynadığı futbola ayak uydurmuştu Fenerbahçeli futbolcuları... Fizik güce dayalı bir durum yoktu. Daha çok topla oynanan antrenmanlar vardı. Maçta da bunu tercih ediyordu. Futbolcuların yeteneklerini sınırlamıyordu. Zico hep takımını Brezilya milli takımının oyun şekline mümkün olduğu kadar yaklaştırmak, maksimum derecede Brezilya ekolünü takıma yerleştirmek istedi. Bunu da başarmıştı.

Şimdi Fenerbahçe'ye bakıyorum çok fizik oynuyor. Geçen sene de Daum zamanında böyleydiler. Zico zamanındaki gibi top her yere kolaylıkla dönmüyor. Top her mevkiden mevkiye güzel bir şekilde dolaşmıyor. Çok yazık. Zico dönemindeki futbolun kaybolması çok yazık. Fenerbahçe'yi popüler eden o futboldu" diye konuştu.

Alex, Andre Santos, Cristian, Bilica hakkında da görüş bildiren Ribas; "Onları Brezilya'dan tanıyorum. Çok kaliteli oyuncular. Ancak Brezilya'daki oyunlarına göre burada farklılar. Özellikle Alex ve Andre Santos üst düzey oyuncular. Ama burada tekniklerini sahaya yansıtamıyorlar. Sadece Alex o konuda özgür görünüyor ve yeteneklerini sergiliyor ama diğerleri fizik güce dayalı futbol nedeniyle sıkıntı yaşıyorlar. Teknikleri çok iyi olmasına rağmen arada kalıyorlar. Brezilya'da bilindiği gibi teknikleri ön plana çıkıyor. Fenerbahçe çok büyük bir transfer politikası ile Brezilya milli takımından oyuncular alıyor ama onlara göre bir oyun anlayışı benimsemiyor. Yanlış burada ve o futbolcuların düşüş yaşaması doğal" dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz