Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Zico değişimi

Kulübedeki duruşuyla futbolcularının sevgisini kazanan teknik patron, Tuncay’a özgürlük tanıdı. Yan yana oynamaz denilen Alex-Tümer’i oynattı, hücuma güç kattı. Genç oyunculara kucak açtı, takıma heyecan getirdi.

Sadi Kemal YAŞAR
SON GÜNCELLEME
FENERBAHÇE’nin yeni teknik direktörü Arthur Zico kısa sürede iz bıraktı. İki yıl üst üste şampiyonluk yaşayan, geçtiğimiz sezon son haftada bu unvanı Galatasaray’a kaptıran Alman çalıştırıcı Christoph Daum’dan sonra göreve getirilen Brezilyalı çalıştırıcı sıcakkanlı kişiliği ve çevresine yaklaşımı ile sempati topluyor. Japonya Milli Takımı’ndan ayrılarak Fenerbahçe’yi tercih eden "Beyaz Pele" lakaplı Zico yaptığı değişimlerle dikkat çekiyor.

Futbolculuğunda da dünyanın sevgilisi olan Zico, geride bıraktığı bir aylık süreç içinde cesur ve alkışlanan kararlar veriyor.

Gençlere güveniyor

Takım içinde herkesin sevgisini kazanan ünlü teknik adam kadro seçimindeki radikal kararlarıyla taraftara umut verirken, özellikle genç oyunculara güveniyle camianın takdirini topluyor. Can Arat’ı gözünü kırpmadan banko oynatan Zico, G.Birliği maçında da genç Kerim Zengin’i ilk onbirde sahaya sürerek, alt yapıya verdiği önemi de gözler önüne serdi.

Christoph Daum döneminde sol kanatta görev yapan Tuncay Şanlı, yeni hocasıyla eski görev bölgesine döndü ve ligdeki ilk iki maçında attığı 2 golle gerçek yerini buldu. Tuncay’a özgürlük tanıyan Zico, hücumda dağınık bir oyun sergileyen genç oyuncu ile özel olarak ilgileniyor ve ilerleyen haftalarda daha faydalı olması için şans veriyor.

İnadını kırdı

Zico
’nun bir başka cesaretli seçimi de Tümer Metin- Alex de Souza oldu. Futbol kamuoyunda sol ayağını iyi kullanan iki oyuncunun bir arada oynamayacağı yorumları yapılmasına rağmen inadına Tümer-Alex ikilisini beraber oynatan Zico kısa sürede haklı çıktı. İlk iki haftada 8 gol atan Fenerbahçe’de Alex, Tümer, Tuncay üçlüsü göz kamaştırdı. Alex 4 gol, 3 asist, Tümer 1 gol, 3 asist, Tuncay ise 1 gol atarak takımı sırtladılar.

Teknik açıdan yaptığı değişikliklerle beğeni toplayan Zico, kulübedeki tavırlarıyla da alkışlanıyor. Daum’un aksine yerinde duramayan ve oyunu sürekli yaşayan Brezilyalı teknik adam, zaman zaman saha kenarına gelerek futbolcularına pet şişeyle su dağıtıyor. Alçak gönüllü duruşuyla oyuncularına bir baba şefkatiyle yaklaşan Zico, Fenerbahçeli taraftarların özlediği heyecanlı teknik adam rolünü de üstleniyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz