"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Zeytinyağlı mazı çöreği

Oda sıcaklığında yumuşamış margarin, süt, sıvıyağ, tozşeker, tuz ve kabartma tozu bir kaba koyulup karıştırılır. Un da yavaş yavaş ilave edilip pürüzsüz kıvama gelinceye kadar yoğrulur.

Ele yapışmayan ve kulak memesi yumuşaklığında olan hamurun üzeri temiz bir bezle örtülüp oda sıcaklığında 20 dakika kadar dinlendirilir. Dinlenen hamurun üzerine dilimlenmiş zeytinler eklenip yoğrularak zeytinler hamura yedirilir.
Diğer taraftan fırın tepsisi yağlanır ya da fırın kağıdı serilir. Hamurdan pinpon topu büyüklüğünde parçalar koparılır. Parçalar avuçlar arasında yuvarlandıktan sonra üzerlerine bastırılarak yassılaştırılır.
Çörekler fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirilir ve 5 dakika önceden ısıtılıp 180 dereceye ve alt-üst konuma ayarlanmış olan fırında kenarları hafifçe kahverengi oluncaya kadar, en az 30 dakika pişirilir.
Çıkarılıp sıcak sıcak servise sunulur.

Hamur için;
? 125 gr bitkisel margarin (Oda sıcaklığında yumuşamış olmalı.)
? 1 yemek kaşığı tozşeker
? Yarım su bardağı süt
? 1 paket kabartma tozu
? Yaklaşık 4 su bardağı un (dolu dolu)
? 1 su bardağı sıvıyağ
? 2 çay kaşığı tuz
? 1 su bardağı file zeytin (Dilimlenmiş zeytin)

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI