"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

Zeytinyağlı baklava olur mu?

Olur! Nasıl olduğunu yazıyı okuyunca öğreneceksiniz. Çünkü ünlü baklava üreticimiz Nadir Güllü bu yazıyı okur okumaz "zeytinyağlı baklava" tarifleri üzerinde çalışmaya başlayacak. Eylülde yemeye başlayacağımız kesindir! Gelelim Nadir Bey’le ilgili yorumlarımıza...

Koroner damar hastalığı bütün dünyada bir numaralı sağlık problemi. Tıkanan ya da daralan kalp damarlarını genişletmek veya tedavi etmek için stent uygulanan, by-pass ameliyatı yapılanların sayısı artıyor. Çevrenize bir bakın! Neredeyse her iki-üç komşunuzdan, iş arkadaşınızdan biri ya koroner kalp hastalığı tedavisi görüyor yani "golü yemiş, kalesinden çıkarmaya çalışıyor." Ya da bu hastalıktan korunmaya yani "gol yememeye" çalışıyor. Koroner kalp hastalığının çok sayıda hazırlayıcısı var.

Başrol oyuncusu kötü kolesterol yüksekliği. Ciddi bir kötü kolesterol yüksekliğiyle karşı karşıyasanız ve ek olarak bir de iyi kolesterol düşüklüğü ve/veya trigliserit fazlalığı sorunu yaşıyorsanız koroner kalp hastalığından korunmak için acele etmelisiniz. Çünkü kolesterolün kalp hastalığıyla bağlantılı olduğuna ilişkin bir kuşku kalmamıştır. Binlerce araştırma anormal kolesterol düzeyinin kalp hastalığı riskini artırdığını ortaya koyuyor.

KALBİ EN ÇOK KOLESTEROL ETKİLİYOR

Nadir Güllü’nün de kolesterol sorununu ciddiye alması ve biraz kaygılanmasında fayda var. Yoksa yüksek kan kolesterolünün kolaylaştırdığı "ateroskleroz" sorununa yakalanması kolaylaşır. Ateroskleroz demek, koroner kalp hastalığına yakalanma şansının, yüksek tansiyona tutulma olasılığının yükselmesi demektir. Ateroksleroz demek kan dolaşımında sorunların ortaya çıkması veya tam tersine kan damarlarında "anevrizma" adını alan genişlemelerin, şişliklerin oluşması demektir. Kandaki kolesterol düzeyini denetleyebilirseniz bu tıkanmaların oluşumunu yavaşlatmanız, hatta durdurmanız bile mümkün.

Erkekler üzerinde yapılan eski bir çalışma kolesterol seviyeleri yüzde bir düşürüldüğünde kalp krizi olasılığının yüzde iki azaldığını ortaya koydu. Kanda kolesterolü yüzde on azaltılan erkeklerde kolesterolü azalmayanlara oranla yüzde 20 daha az kalp krizi olasılığı belirlendi. Nadir Bey’in de beklememesi ve bir an önce kanındaki kolesterol seviyesini azaltması gerekiyor. Bu ona daha uzun, en azından daha kaliteli bir hayat kazandıracak.

Nadir Bey’in bir an önce fazla kilolarından kurtulması, besin planını düşük kalorili ve düşük kolesterollü, doymuş yağı iyice azaltılmış yiyeceklerden oluşturması, trans yağlarla kirlenmiş besinleri sofrasından uzak tutması gerekiyor. Nadir Bey’in beslenme sorunları olduğu anlaşılıyor. Ciddi düzeyde hazımsızlık problemlerinin de, kilo alıp vermelerinin de arkasında bu hatalar var.

BESLENMESİ KÖTÜ AMA GAYRETİ ÇOK

Nadir Bey, müthiş lezzetli ve son derece kaliteli baklavalar üretiyor. Bize göre ülkenin en iyi baklava üreticilerinden biri. Baklava gibi son derece lezzetli ve geleneksel bir besini daha sağlıklı hale getirmeye yönelik çalışmalarından da haberim var.

Ondan iki küçük isteğimiz var: Daha düşük kalorili ve doymuş yağı az, trans yağı azaltılmış -mümkünse hiç olmasın- baklavalar üretmesi. Bunun mümkün olmadığını düşünüyorsa yanılıyor! Hem mümkün, hem çok kolay. Eğer yukarıdaki önerilerimizi karşılayabilecek bir baklavayı, hele bir de lezzetini koruyarak üretebilirse ülkenin kilo ve kolesterol sorununa çok ciddi bir katkı sağlayacak. Beslenmesinde mevcut onca hataya rağmen iyi ve kaliteli üretim için gösterdiği gayretler nedeniyle "kişisel kanaat notu hakkımı" kullanıyor ve bütün itirazlara rağmen Nadir Bey’e 8 veriyorum.

YÜZMEK FAZLA KALORİ HARCATMAZ

Nadir Bey, beslenme alışkanlıklarındaki değişim ve dikkati egzersiz alışkanlıklarına da taşımış. Bu bakımdan da kendisini kutluyorum. Haftada ortalama dört gün egzersiz yaptığı anlaşılıyor. Seçtiği egzersiz türleri de iyi. Yüzme özellikle yaz ayları için mükemmel bir egzersiz çeşidi. Sadece kilo kontrolüne değil, genelde kas ve kemik gücünü desteklemede de mükemmel yararları var. Ancak kilo kontrolündeki değerinin sanıldığı kadar fazla olmadığını da hatırlatalım. Fazla kilolu insanların yağ fazlalıkları nedeniyle su üstünde kalmak ve yüzerek mesafe almak için zayıf insanlara oranla daha az kalori harcadıklarını hatırlatalım. Nadir Bey’e egzersiz alışkanlıkları için de iyi bir puan veriyoruz: 7

UYKUSU BOL BİR HAYAT DAHA GÜZEL

Nadir Güllü stres sorunu yaşamadığını belirtiyor. Anlattıklarına bakılırsa da doğru söylüyor. Onun iyi bir "stressavar" olduğu anlaşılıyor. Stres yönetim notunu da yüksek tutuyorum: 8

Her yazımızda belirtiyoruz: İyi bir uykunun yolu stresi iyi yönetmekten geçiyor. Nadir Bey’in stres yönetimindeki becerisi uyku kalitesini yükseltiyor. "Kafasını yastığa koyar koymaz uyuyanlardan biri" olduğu anlaşılıyor. İyi uykunun sırrını çok çalışmak ama stres üretmeden çalışmak olduğunu çözdüğü kolayca fark ediliyor. Nadir Güllü’nün uyku notu da çok yüksek: 8

Nadir Güllü sigara ve alkol kullanmıyor. Yogaya da başlamış. Yaşam tarzı değişikliklerinde gösterdiği başarı nedeniyle de pek çok iş adamına örnek olacağı kanaatindeyim. Nadir Bey’e yaşam tarzı yönünden de yüksek bir not veriyorum: 9

Nadir Bey’e, sağlıklı, huzurlu ve verimli bir hayat diliyorum.

HATIRLATMA

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu ve İpek Tuzcuoğlu’nun sunduğu YAŞAM KOÇU’nu bugün saat 16:15’te ATV kanalında izleyebilirsiniz. Vitamin, mineral ve besin destekleriyle ilgili en sık sorulan soruların tartışılacağı programın konuğu Belçim Erdoğan.

ZEYTİNYAĞLI BAKLAVA İSTİYORUZ!

Nadir Bey’in de bir "zeytinyağı tutkunu" olmasının altını çizmek gerekiyor. Zeytinyağı gibi sağlıklı ve lezzetli bir yağı, baklava üretiminde kullanmanın mümkün olup olmadığını bilmiyorum ama mümkünse denemesini tavsiye ediyorum. Zeytinyağı gibi kaliteli bir yağın kullanıldığı baklava hem kolesterolü yükseltmeyecek hem de zeytinyağının sağladığı sağlık yararlarından istifade etmememizi sağlayacak! Bu mükemmel bir şey olurdu.

Zeytinyağından zengin bir beslenme planının, yüksek tansiyondan, şişmanlıktan, damar sertliğinden korunmada önemli bir rolü olduğu biliniyor. Zeytinyağının temel yağ olarak kullanıldığı mutfaklardan Akdeniz mutfağı, beslenen kişilerde LDL kolesterolü yüksekliğine de, LDL kolesterolün en zararlı şekli olan okside olmuş LDL parçacıklarına da -bunlara damarı sertleştiren paslanmış LDL parçacıkları da diyebilirsiniz- daha az rastlanıyor.

Zeytinyağının başta mide kanseri, birçok kansere karşı güçlü bir koruma sağladığını, midede helikobakter üremesini zorlaştırdığını gösteren çalışmalar var. Zeytinyağı hem güçlü bir vitamin deposu, etkili bir antioksidan hem de güçlü bir yaşlanma önleyici. Nadir Bey’in "zeytinyağlı baklava" önerimizi ciddi bir şekilde düşünmesinde yarar var.

NASIL YAŞIYORSUNUZ?

Nadir Güllü (53)

Karaköy Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı

Aslında sağlık durumum gayet iyi. Ama bazı ufak sorunlarım var: Yüksek kolesterol ailemden bana miras kalan bir sorun. Şişmanlık da ailemde çok sık rastlanan bir sorundu. Tıpkı romatizma gibi. Ben de sık sık kilo alıp verdiğim için diyet yapmak zorundayım. Mide sorunlarından mustaribim. Hazımsızlığa karşı incir şurubu içiyorum ve kayısı yiyorum.

Bir iyi alışkanlığım var: Öğün saatlerim düzenli. Öyle gece atıştırma ve sosyal ortama girince yemeğin ölçüsünü kaçırma huyum da yok. Hayatım baklava üzerine kurulu. Bu nedenle tatlılardan ve hamur işlerinden uzak duramıyorum. En sevdiğim yiyeceklerden biri de baklava üzerine dondurma. Sebze türlüsüne ve kağıtta balığa da bayılıyorum. Zaten balık yemeyi bir alışkanlık haline getirdim. Kırmızı eti çok seyrek yiyorum. Hele sucuk, salam, sosis, kavurmayı ağzıma koymuyorum. Yine kızartılmış yiyeceklerden, fast food’dan uzak duruyorum. Süt ürünleri, meyve, sebze ve salata gibi temel gıdaları dengeli bir şekilde tüketiyorum. Az denebilecek düzeyde çay ve kahve içiyorum. Ne sigara ne alkol kullanıyorum. Düzenli multivitamin alıyorum. Hayvansal yağ ise hayatımdan çıkmış gibi. Zeytinyağı soframın vazgeçilmezi.

15 yıl boyunca karateyle uğraştım. Bu sayede kas dokusu sağlam bir vücudum var. Şimdi ise belli bir seviyede aktif olmaya çalışıyorum. Haftada iki kez açık havada yürüyorum. Haftada iki kez yüzüyorum. Bunlara son dönemde bir de yogayı ekledim. Bugüne kadar stres nedeniyle ciddi bir sıkıntı çektiğimi hatırlamıyorum. Sanıyorum bunda bazı özelliklerimin payı var: Duygularını rahatça ifade eden birisiyim. En önemlisi de pozitif tavrımı hiç kaybetmem, huzurumu hep korurum. Uyku kalitem gayeti iyi. İyi dinlenmek için de sık sık erken uyumaya gayret ediyorum.

Nadir Güllü’nün not ortalaması: 8
X