Zeytinyağının genetiğine kimse müdahele edemez

A.A
06.11.2009 - 13:46 | Son Güncelleme:

TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin "Zeytinyağının genetiğine kimse müdahale edemez, çünkü zeytinyağı genetiğine müdahale yapılamayacak tek yağdır dedi.

Bazı yağlı bitkilerin genetiği değiştirilmiş tohumlarla üretim yapılmasının birçok açıdan önemli tehditler oluşturduğunu dile getiren Çetin, şunları anlattı:
“Hayvancılıkla uğraşanlar, GDO'lu ürünlerin hayvanların üremesinde ciddi gerilemeler yarattığını söylüyorlar. Bir arkadaşım, ineklerinin mısır yedirildiği için artık hamile kalamadığını anlattı. Çok vahim bu. Hayvancılığımızı nasıl ayakta tutarız diye uğraşırken, ineklerimizin neslinin devam etmesindeki gayretlerimize GDO ile fren konulacaksa durum ciddi demektir. Yarın bizim nüfus kontrolümüz bile böyle yapılabilir demek ki.

GDO konusunda ciddi kaygılar taşıyoruz. Ama çok şükür zeytinyağının genetiğine kimse müdahale edemez, çünkü zeytinyağı genetiğine müdahale yapılamayacak tek yağdır.”
Çetin, gazetecilerin mısır yağındaki GDO tartışmalarının zeytinyağına talebi artırıp artırmayacağına ilişkin sorusu üzerine, gıdaların genetiğine müdahale etmenin ciddi tehditler yarattığını bu nedenle “kötülükten” iyilik beklememek gerektiğini söyledi.
Türkiye'nin hızla kendi değerlerine dönmesinin ve ülkede üretilen yağların sahiplenilmesinin önemine işaret eden Çetin, “Böyle yapmazsak başımıza geleceklerden kendimiz sorumlu oluruz. Yerli malı haftasını tekrar yaşatmalıyız” diye konuştu.

Cahit Çetin, gazetecilerin kırsal kalkınma desteklerine ilişkin sorusu üzerine, teknoloji yenileme ve azot gazı baskılı sistemleri kurmak için destekleri kullanabileceklerini ifade etti.

"TÜKETİCLERİMİZE PAHALI ÜRÜN GİDECEĞİNİ SANMIYORUM"

TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin, TARİŞ'in bu yıl ortaklarına yapacağı ön ödemeyi Kuzey Ege sızma zeytinyağında litre başına 5 lira, Güney Ege sızma zeytinyağında 4,3 lira olarak tespit ettiklerini bildirdi.
Çetin, TARİŞ Zeytinyağı Üretim Tesislerinde 2009-2010 zeytinyağı sezonuyla ilgili basın toplantısı düzenledi.
Zeytinyağında kesin fiyatların henüz belli olmadığını, gelecek aylar içinde, büyük ihtimalle de yılbaşı gibi belli olacağını dile getiren Çetin, TARİŞ'in belirleyeceği fiyatların piyasada oluşacak fiyat skalasının üzerinde olacağını söyledi.

Çetin, avans ödemelerinin bugünden itibaren başladığını duyurarak, “Bu yıl ortaklarımıza yapacağımız ön ödemeyi Kuzey Ege sızmada litre başına 5 lira, Güney Ege sızmada 4,3 lira olarak tespit ettik” dedi.
Ön ödemenin peşin olarak yapılacağını dile getiren Çetin, sonraki süreçte piyasa gelişmelerini takip edip, ortaklarına kesin fiyat belirlendikten sonra aradaki farkı ödeyeceklerini ifade etti.

Bu yıl 5 lira olarak saptadıkları Kuzey Ege sızmada ön ödemenin geçen sene 2,5 lira olarak verildiğini hatırlatan Çetin, aradaki farkın son tüketici için çok fazla fiyat artışı olarak yansımayacağını, sadece üreticiye önceden verilecek paranın daha yüksek olması anlamına geldiğini anlattı.
Çetin, böylece sızma zeytinyağında litre fiyatının 5 liranın çok altında kalmamasını sağlamaya çalıştıklarını ifade ederek, “Tüketicilerimize çok pahalı ürün gideceğini sanmıyorum, amacımız üreticimizi ayakta tutmak” dedi.

Zeytinyağında dünya ikinciliği hedefi için ulusal politikaların dikkatli yapılması gerektiğine işaret eden Çetin, Dahilde İşleme Rejimi (DİR) talebinin Türkiye'de zeytinyağı sektörünün önünü tıkamak anlamına geldiğini söyledi.

“FİYATLARDA BÜYÜK DEĞİŞİMLER BEKLEMİYORUZ”

Sektörde belirleyici olan dış pazarları değerlendiren Çetin, İspanya'da küresel krizin ilk şoklarında üreticilerin hızla satışlar yapması nedeniyle fiyat düşüşlerinin yaşandığını, bu sürecin Türkiye'deki piyasayı da etkilediğini anlattı.

Çetin, bu sene dünya pazarlarında çok büyük fiyat dalgalanmaları beklemediklerini, ama her zaman olduğu gibi hasat dönemlerinde fiyatlarda kısmi bir gerileme olabileceğini, bu noktada TARİŞ gibi kooperatif ve birliklerin bir nevi sigorta işlevi gördüğünü, dünyada tarımsal kooperatiflere duyulan güvenin hızla arttığını dile getirdi.

Türkiye'de yüksek fiyat dalgalanmaları beklemediklerini kaydeden Çetin, konjonktürel olarak taleple birlikte küçük küçük artışların olabileceğini söyledi.
Cahit Çetin, TARİŞ olarak bu yıl en az 15 bin ton zeytinyağı almak istediklerini belirterek, “15-20 bin ton ürün alabilecek mali gücümüz var, paramız var. Ödemelerimizi öz kaynaklarımızdan yapacağız. Hiçbir bankadan kredi kullanmadık, borcumuz yok. Ama ihtiyaç duyarsak kredi kullanabiliriz tabii” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı