Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Zeytinyağında şenlik var

Zeytinyağsız bir hayat düşünmek istemiyoruz. Hele Türkiye’de, bu ‘altın sıvı’nın anavatanında... Zeytinyağı doğrusu benim bu köşede yıllardır en çok yazdığım konulardan biri. Tabii iki önemli sebep söz konusu. Birincisi işin sağlık yönü, ikincisi de zeytin ve zeytinyağı ekonomisinin ülke için taşıdığı değer. Bugün biraz sağlık, dolayısıyla tanıtım ve tüketim yönüne ağırlık verelim istiyorum. Çeşitli ortamlarda çokça dillendirilen kişi başına tüketim İspanya’da şu kadar, Yunanistan’da bu kadar gibi rakamlara girmeyelim. Ancak Türkiye’de kişi başına zeytinyağı tüketiminin öyle 1,5 - 2 kg değil de çok daha fazla olması gerektiği de tartışılmaz bir gerçek. Bu çerçevede daha doğrusu her vesile ile tanıtım çalışmalarına ağırlık vermekte sayısız fayda var. Ekim ayı başında gerçekleştirilecek farklı bir etkinlik olarak “Zeytinyağı Festivali ve Tadım Günleri”ni düzenleyen organizasyon şirketi Tarım Artı’nın Genel Müdürü Alper Çiçekçi ile görüştük.

Neden Forum Bornova
Alper Çiçekçi, “Tarım Artı Organizasyon Firması olarak zeytinyağı çeşitlerini ele alan Türkiye’de düzenlenen en nitelikli organizasyonu hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Zeytinyağı Festivali ve Tadım Günleri’ni 4-5-6 Ekim tarihlerinde Forum Bornova Alışveriş Merkezi’nde yapmayı planladık. Neden Forum Bornova derseniz, Forum Alışveriş Merkezleri her kitleden tüketicinin ziyaret ettiği, ilginin bir hayli yoğun olduğu, özellikle hafta sonu günlük ziyaretçi girişlerinin yüz binlerce kişiyi bulduğu renkli ortamlar. Zeytinyağı Festivalindeki temel amacımız, Üretici ve tüketiciyi bir araya getirerek geleneksel tatlarımızdan şifa kaynağı zeytinyağının halk tarafından daha bilinir olmasını sağlamak ve halkı bu konuda bilinçlendirmek. Öyle olunca okulların da açılmasıyla bu sayıda ciddi bir artış olacak. Forum Bornova’da ilk kez yapılacak olan Zeytinyağı Festivali’nin ziyaretçilerin büyük ilgisini çekeceğini düşünüyoruz. Raflarda görmeye alıştığımız birçok çeşit ve kalitedeki ürünleri Festival tadında tüketiciye sunarken, ‘altın sıvı’nın sofralarımızın baş tacı olmasını diliyoruz” diyor.

TÜKETİCİ BAYRAM YAPACAK

Çiçekçi son olarak şunları söylüyor: “Festival kapsamında, zeytin ve zeytinyağı tadım yarışması, sunumlar, profesyonel aşçılardan zeytinyağlı yemek tarifleri, elinin lezzetine güvenen amatör katılımcılar için zeytinyağlı yemekler yarışması, diyetisyenlerden zeytin ve zeytinyağının faydalarının anlatılacağı sunum, animasyon şovlar yapılacak. Forum Bornova Alışveriş Merkezi ziyaretçilerine de binlerce zeytin fidanı dağıtılması planlanıyor. Bu arada çocuklara özel show ve gösteriler, medya ve etkinlik tanıtımlarının da büyük ilgiyle karşılanacağını tahmin ediyoruz. Kısacası Forum Bornova’da binlerce kişinin katılımıyla tam bir lezzet şöleni tüketicileri bekliyor.”

KİMLER VAR

Çiçekçi, “Zeytinyağı Festivali’ni, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü, Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZT K), İzmir Ticaret Odası, Zeytindostu Derneği, Aydın Ticaret Borsası ve Çanakkale Ticaret Borsası destekliyor. Ayrıca Seferihisar Belediyesi ve Buca Belediyesi gibi birçok yerel yönetim biriminin yanı sıra Bademli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile sektörün diğer öncü kuruluşları da tüketici ile nitelikli bir ortamda buluşma kararı aldılar” diye konuşuyor.

X