Ege Haberleri

EGE

  Zeytinyağında marka hedefi

  Ahmet ERTAN / BALIKESİR, (DHA)
  14 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 13 Şubat 2011 - 20:22

  Körfez bölgesinde zeytin üreticileri ile oda ve borsa temsilcilerinin biraraya gelerek oluşturduğu tanıtım grubu atağa kalktı. İlk hedef markalaşmak.

  BALIKESİR Valiliği öncülüğünde 7 ilçenin tarım müdürlükleri, odalar ve borsaların biraraya gelmesiyle dört ay önce kurulan Balıkesir Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu (BZZTG), markalaşma atağına kalktı. Başkan Mehmet Semerci, “Dökme zeytinyağı ile değil, Made in Turkey olarak, yani katma değeri yüksek ürünlerle, dış pazarlarda yer almak istiyoruz” dedi. Bu konuda fazla rakip bulunmamasının önemli avantaj olduğunu kaydeden Semerci, “Akdeniz çanağına ait bu üründe İngiliz, Alman, Norveçli rakibiniz yok. Çinli rakibiniz olmayacak. Avustralya ve ABD-Kalifornia denedi, olmadı. Buna rağmen Türkiye tedarikçi durumunda. İspanya ve İtalya gibi ülkelere dökme ihraç ettiğimiz zeytinyağı, ambalajlanarak bu ülkelerin markaları altında satılıyor” dedi. Sektörün birlik içinde hareket ederek Türk mutfağını kullanmak suretiyle zeytinyağında kendi markasını yaratması gerektiğini savundu.


  SEMERİNİ ÖRNEK

  Geçen haziranda Kudüs’te Terra Olivo 2010 / Akdeniz Uluslararası Sızma Zeytinyağı Yarışması’na “Semercioğlu”, temmuzda ise Londra’da ‘Gread Taste Gold 2010’ yarışmasında “Semerini” markasıyla yine altın madalya kazandıklarını hatırlattı. Semerci, “Markalaşma yolunda bu önemli bir adım” dedi.

   


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı