Ege Haberleri

  Zeytinyağında hedef Uzakdoğu

  Hürriyet Haber
  11.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  EGE Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Şevket Aksoy, zeytinyağı ihracatında hedef pazarın Uzakdoğu ülkeleri olduğunu söyledi. Sektörel dış ticaret şirketi kurma hazırlıklarının sürdüğünü vurgulayan Aksoy, ‘‘Bundan sonra lobicilik faaliyetlerine de önem vererek, pazardan daha fazla pay alma mücadelesi vereceğiz’’ dedi.

  JAPONYA'da zeytinyağı tüketiminin çok yüksek olduğuna dikkat çeken Aksoy, ‘‘Ancak bu pazara İtalyanlar hakim ve bizim payımız yok denecek kadar az. Japon halkının alım gücü yüksek olduğu için fiyat sıkıntı da yaşanmıyor. Bu pazarda çalışmalarımızı hızlandırıp, pazardan mutlaka pay almamız gerekiyor’’ dedi.

  Lobi çalışması yapacağız

  AVRUPA ülkelerine zeytinyağı ihracatının, her ton için yüzde 80 oranında gümrük vergisi uygulamaları nedeniyle zor olduğuna dikkat çeken Aksoy, bu zorluğu aşmak için de lobi çalışmalarına başlayacaklarını söyledi, ‘‘Sektörel dış ticaret şirketimiz aracılığıyla Brüksel'de önümüzdeki aylarda çalışmalara başlacağız’’ diye konuştu.

  TÜRKİYE'de zeytin ve zeytinyağı üretiminin düşük olduğunu belirten Aksoy, ‘‘Üretimin istenilen seviyelere yükseltilmesi, üreticinin tatmini ve bilinçlendirilmesiyle olur. Kuracağımız dış ticaret şirketinin, üretimden ihracata kadar bir çok alanda sorumluluk üstlenmesini hedefliyoruz. Böylece yaşadığımız fiyat ve stok gibi sorunları çözebeliriz’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı