Ege Haberleri

EGE

  Zeytinyağı ihracatında rekor hazırlığı

  Mete Tamer OMUR, ? Burcu TANER, (DHA)
  17.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  100 bin tonlardan 7 binlere gerileyen zeytinyağı ihracatının 2011-2012 sezonunda 40-50 bin tona çıkması bekleniyor.

  SON yıllarda ihracatı sürekli düşen zeytin ve zeytinyağı sektörü, bu sezon atak yapacak. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Nedim Güreli, ihracat artışında sektörün rekor kıracağını, ancak bu rekora sevinemediklerini belirtti, Dahilde İşleme Rejimi (DİR) dışında bırakılmasının sektöre 4 yıl kaybettirdiğine dikkat çekti.

  Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen ‘Akhisar Zeytin Hasat Şenlikleri’nde değerlendirme yapan Birlik Başkanı Güreli, dünyada 2.5 milyon ton üretilen zeytinyağında, Türkiye’nin 150 bin tonla beşinci sırada yer aldığını aktardı. Güreli, “Ağaç varlığımız son yıllardaki dikimlerle iki katına çıktı. 170 milyon zeytin ağacımız var, üç yıl içinde bu 3.5 misli artacak. Türkiye birkaç yıl içinde 600 bin ton zeytinyağı, 800 bin ton zeytin üretimiyle dünyadaki en büyük ikinci büyük üretici olacak. En büyük üretici olmak demek dünya fiyatlarına müdahil olmak demek. Türkiye bugün dünyada oluşan fiyatların altında üretim yapan bir ülkeydi. Üretiminiz büyüdükçe fiyat yapıcı olabilirsiniz” diye konuştu.

  DİR haktır

  Küresel ısınma ve DİR’E izin verilmemesi nedeniyle zeytinyağı ihracatının 100 bin tondan, 7 bin tonlara gerilediğine dikkat çeken Güreli, “O yüzden zeytinyağı ihracatı bu sene belki tekrar 40-50 bin tona çıkacak. Dolayısıyla Türkiye’de en çok ihracatı gelişen sektör diye zeytinyağı sektörü gösterilecek. Türkiye tekrar 100 bin ton seviyesini ancak birkaç sene sonra yakalayacak. Filistin’de bile DİR var. Zeytinyağı üretimi olup da DİR olmayan tek ülke Türkiye. DİR, bir haktır. Bu sene DİR gerekli mi? Son 3 seneye kalana kadar gerekli değildi. İhracatçı, kendi ülkesinde istediği yağı bulabilirse DİR yapmak aklının ucundan geçmez. Türkiye ihracatının yüzde 82’si DİR kapsamında ihracat kaydıyla yapılan ithalattan oluşuyor. DİR meselesi tarımdaki popülizmdir. Ama bu yapı değişecek” ifadesini kullandı.

  Rekolte iyi

  Yeni sezona ilişkin değerlendirmede yapan Güreli, bu sezon göreceli olarak iyi bir rekoltenin beklendiğini ifade ederek 220-230 bin ton zeytinyağının, 500 bin ton da zeytinin olacağının tahmin edildiğini belirtti. Güreli, “Türkiye şimdiye kadar en çok 80 bin ton zeytin ihraç edebilmiş. Dünyada kişi başına en çok zeytin tüketen 1 ya da 2’nci ülkeyiz. Dahilde 250 bin ton zeytin yiyoruz” dedi.

  Nöbetçi eczane

  Bu sezon sektörde var yılının olduğunu ve 220 bin tonluk zeytinyağı rekoltesinin tahmin edildiğini ifade eden Güreli, “Bazı arkadaşlar, zeytinyağının 100-120 bin tonu içeride tüketilsin, üstü ihraç edilsin diyor. Seneye bu arkadaşlar az yağ var, ihracatçı 20 bin ton ihraç etsin diyecek. İhracatçı nöbetçi eczane gibi bir sistemle çalışmıyor. Siz ABD’ye gidip bir markete giriyorsunuz. ‘Seneye bizde zeytinyağı yok, 3 sene sonra geliriz’ diye bir sistem yok. O nöbetçi eczanelerde var. İhracat başka bir şeydir” diye konuştu.

  Kriz etkilemedi

  Döviz kurundaki artıştan artışından memnun olan yegane sektörlerden birinin zeytin ve zeytinyağı olduğunu anlatan Güreli, kurun geldiğin noktadan çok memnun olduklarını belirterek, “Biz ithalat yapmadığımız için kur umurumuzda olmuyor. Ayrıca dünyada zeytinyağı tüketenler global krizden etkilenmiyor. 4 yıldır iş yapamamıştık. Kurun geldiği bu seviye ile işler biraz olsun açıldı. Umarız devamı gelir ve iyi bir sezon geçiririz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı