Ege Haberleri

  Zeytinli Konağı Sanatevi oldu

  Hürriyet Haber
  11.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  EDREMİT'in 8 bin nüfuslu Zeytinli Beldesi'nde, köy konağı restore edilerek Kültür ve Sanatevi'ne dönüştürüldü. Balıkesir Valisi Utku Acun'un kurdelesini kestiği Kültür ve Sanatevi'nin açılışına, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de çiçek gönderdi. Türkiye Cumhuriyeti'nin temelinin kültür olduğunu, ancak bunun yaşama geçirilemediğini belirten Vali Acun, ‘‘Gerçekten sanata, kültüre gereken değeri verseydik, bugün çok farklı bir konumda olurduk. Koca Türk toplumu olarak yıllarca sadece İdil Biret'le, Suna Kan'la övünmezdik’’ dedi.

  KÜLTÜR ve sanatevleri tüm beldelere yayılırsa, spordaki atılımların sanatta da gerçekleşeceğini ifade eden Vali Acun, binanın mimarisine de dikkat çekti, 1940'lardaki ustanın ve muhtarın ufkuna hayran kaldığını, şimdi daha iyi olanaklara karşın böyle güzel binalar yapılamadığın söyledi.

  SANATEVİ'ndeki ilk etkinlik ise TRT'nin Atatürk Fotoğrafları Sergisi oldu. Sergiyi gezen Vali Acun, Belediye Başkanı Şadan Aytaç'ı bu çalışması nedeniyle kutladı. 8 milyara malolan sanatevinde sergi salonunun yanısıra, çalışma odaları ve sinevizyon odası da bulunuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı