İZMİR HABERLERİ

Zeytindağ da Aliağa'ya bağlanmak için imza toplamaya başladı

DHA
01.11.2016 - 15:41Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'in Bergama ilçesinin kırsal Örlemiş ve Kızıltepe mahallerinin ardından, Zeytindağ Mahallesi de belediyeden hizmet alamadıklarını ileri sürüp Aliağa ilçesine bağlanmak için harekete geçti. Zeytindağ'da referanduma gidilmesi için imza toplanmaya başlandı. CHP'li Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç üç mahallenin Aliağa'ya bağlanmak istenmesinin arkasında rant oyunlarının olduğunu belirterek, "Bu nedenle provakatif çalışmalar yapılıyor" dedi.
Bergama'ya 33 kilometre mesafedeki 335 nüfuslu kırsal Örlemiş Mahallesi ile 35 kilometre mesafedeki 146 nüfuslu Kızıltepe Mahallesi, belediyenin hizmetlerinden yararlanamadıklarını ileri sürüp geçen 10 Ekim'de Aliağa ilçesine bağlanmak için referendum yaptı. Referandumda sandıktan Örlemiş Mahallesi'nde 152 evet, 82 hayır oyu, Kızıltepe Mahallesi'nde ise 55 evet, 44 hayır oyu çıktı. Her iki mahallenin referandum sonuçları Valiliğe gönderildi. Bu girişimden bir sonuç alınıp alınamayacağı henüz belirsizken, 3 bin 79 nüfuslu Zeytindağ Mahallesi'nde de Aliağa'ya bağlanmak için harekete geçilip, referanduma gidilmesi için imza toplanmaya başlandı.
"HALK BERGAMA BELEDİYESİ'NİN HİZMET EKSİKLİĞİNDEN BIKTI" İDDİASI
Beldeyken büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüştürülen Zeytindağ'ın AK Partili eski Belediye Başkanı Feridun Ergün, "Büyükşehir Yasası çıkmadan önce iki dönem belediye başkanlığı yaptım. O dönemde belediye hizmetlerimiz hiç aksamadı. Aliağa Belediyesi, mahalleleri Şakran ve Helvacı'ya belediye hizmet binası yaptı. Hizmetlerini buradan yürütüyorlar. Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç'i severim, yanlış anlamasın ama o neden böyle bir hizmet bürosunu Zeytindağ'da açmıyor. Bu Bergama'nın mahalle sayısı artınca hizmetler aksıyor anlamına gelmemelidir. Halk artık Bergama Belediyesi'nin hizmet eksikliğinden bıktığı için Aliağa ilçesine geçmek ve belediye hizmetlerinden yararlanmak istiyor. Bergama il olmadıkça bu sorunlar da zaten çözülemez" dedi.
"OY VERMEDİĞİMİZ İÇİN CEZALANDIRILIYORUZ"
Zeytindağ da kahvehane işleten Olcay Oktay da "Zeytindağ terkedilmiş bir yer oldu. Belediye olarak kimse sahip çıkmıyor. Belediye hizmetleri yok. Sadece çöpler alınıyor. Kapatılan belediye binamızın klimaları bile alındı. Sadece boş bir bina kaldı. Kurfallı ve Yeniköy mahallerine belediye araçları geliyor, bize yok. Bunun sebebi CHP'ye oy çıkmamış olması. Burada MHP ve AK Parti'ye oy çıkar yine aynı şekilde çıkacak. Belediye Başkanı bir kez gelip, 'Burada ne yapıyorsunuz?' demiyor. Ama biz Aliağa Belediye Başkanı'nı her zaman arayıp telefonla görüşüyoruz. Kendi belediye başkanımızla görüşemiyoruz. Aliağa Belediyesi bize destek veriyor" dedi.
"ASIL HEDEF ZEYTİNDAĞ"
CHP'li Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, üç mahallenin Aliağa'ya bağlanmak istenmesinin arkasında rant oyunlarının olduğunu söyledi. Bu konuda provakatif çalışmalar yapıldığını öne süren Başkan Gönenç, "Örlemiş ve Kızıltepe bu konularda kenar süsü yapıldı. Önce bu iki köyü öne sürdüler ama asıl hedef Zeytindağ. Rant kazanmak isteyenler Zeytindağ'ı Bergama ilçesinden uzaklaştırmak istiyorlar. Çünkü onların fabrika yapmalarını engelledik. Ama asıl en önemli konu ise liman projesi. Bu proje hayata geçirilince ki elbette geçecek, onun için liman çevresinde rant kazanmak isteyenler bu yolu seçip masum insanları kullanıyorlar" dedi.
"RANT PAYLAŞIMI KONUSUNDAKİ OYUNLARI BOZDUK"
Başkan Gönenç, rant paylaşım konusundaki oyunları bozduklarını belirterek, "Bergama ve Zeytindağ'ın gelişimini ve insan sağlığını tehlikeye atacak ve tehdit edecek çimento fabrikasının yapılmasını engelledik. Buna bağlı olarak Örlemiş, Bozyerler ve Aşağı Şakran'da açılacak olan kireç taşı ve karter ocaklarına karşı çıktık. Liman çevresinde termik santral kurulacaktı. Ona da karşı durduk. Bu işletmelerden çıkacak hava kirliliği sadece Bergama, Zeytindağ ve çevresini değil Aliağa ilçesini de tehdit altında bırakacak ve insanlar hastalanacaklardı. Bu nedenle karşı çıktık. Bu insanlarda, bizden umudunu kesince, böyle bir yola girip köylü vatandaşlarımızı mağdur gösterip, kendilerine kalkan yaptılar. Bergama'da bulunan siyasi parti ilçe başkanları ile bir araya geldik ve bu konu üzerinde görüş birliğine vardık. Onlarda benim gibi düşünüyorlar. Ama benim belediye başkanı olaraktan hizmette eksiklik yapmam halinde de yakından takip edeceklerini de belirtmeden geçemediler. Buna ben üzülmedim. Aksine sevindim. Zeytindağ halkı benim onları cezalandırdığımı düşünüyormuş. Asla böyle bir şey olmaz. Ben seçime kadar CHP'nin başkan adayıyım. Ama seçildikten sonra tüm Bergama halkının belediye başkanıyım, bende ayrıcalık olmadı ve olamaz da."
Bergama Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak birlikte hizmet verdiklerini belirten Başkan Gönenç, "Bazıları da Aliağa Belediyesi'nin Helvacı ve Şakran mahallerinde hizmet bürosu açtığını benim ise böyle bir şey yapmadığımı söyleyerek kötülemeye çalışıyor. Ben Aliağa belediyesi yapıyor diye öyle davranmak zorunda değilim. Belde iken, mahalle olan yerleşim alanında muhtarlar var. Onlar gelip mahallenin sorunlarını bize iletsinler. Her mahalleye bir zabıta koymam mümkün değil. Daha önce de Örlemiş ve Kızıltepe ile ilgili yaptığım açıklamalar Zeytindağ için de geçerlidir. Onun için bu çabanın sonuca ulaşıp ulaşmayacağı konusunun bu insanlara anlatılması gerekir. Zeytindağ ,Örlemiş ve Kızıltepe mahalle sakinlerine diyorum ki, sizi kullanıp, sırtınızdan rant kazanmak isteyenlerin oyununa gelmeyin, kimsenin sizi kandırmasına müsaade etmeyin" dedi.
BERGAMA (İzmir), (DHA)
FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Zeytindağ da Aliağa'ya bağlanmak için imza toplamaya başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Kasım 2016 tarihinde saat 15 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Zeytindağ da Aliağa'ya bağlanmak için imza toplamaya başladı haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

16 Kasım 2018, Cuma
 • İmsak
  06:22
 • Guneş
  07:47
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:42
 • Akşam
  18:06
 • Yatsı
  19:25
Sayfa Başı