Ege Haberleri

  Zeytin ve zeytinyağı rekoltesinde düşüş

  Cihan DURAK, (DHA)
  18.09.2013 - 01:16 | Son Güncelleme:

  İZMİR Ticaret Borsası koordinatörlüğünde, İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, Akhisar Ticaret Odası, Marmarabirlik, Aydın Ticaret Odası ve Zeytincilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nün katkılarıyla 2013-2014 zeytin ve zeytinyağı rekoltesi tahmin çalışmaları iki yıl aradan sonra yeniden yapıldı.

  İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, üyeler ve piyasadan gelen talep doğrultusunda yeniden rekolte çalışmalarına başladıklarını söyledi, “Yaptığımız çalışmaların piyasa için önemli referans oluşturduğuna inanıyoruz” dedi.

  İlave önlem çağrısı

  Türkiye’nin dünya zeytin ve zeytinyağı üretiminde 5 büyük ülkeden biri olduğunu hatırlatan Kestelli, “Bereketli geçen bir sezonun ardından bu yıl zeytinyağı ihracatımız 400 milyon dolara ulaşarak son yılların en yüksek düzeyine çıkacak. Ancak önümüzdeki hasat döneminde bütün Akdeniz çanağında ciddi rekolte düşüşü öngörüyoruz. Rekolte tahminlerimiz zeytin üretimin 455 bin tondan 391 tona, zeytinyağı üretimin de 201 tondan 141 tona gerileceyeceğini ortaya koyuyor. İhracatta güçlü duruşun devamı için her türlü ilave önlemin alınması gerekiyor” diye konuştu.

  Rekolte tahmin heyetince elde edilen sonuçları açıklayan İTB Yönetim Kurulu Üyesi Erol Bozkurt, toplam zeytin üretiminin 1 milyon 84 bin 208 kilo olduğunu dile getirdi. Bozkurt, üretimden sofralığa ayrılan miktarın 391 bin 744 ton olduğu, bu sene elde edilecek zeytinyağı miktarının ise 140 bin 729 ton olacağını bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı