Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Zeytin ihracatçıları rekora sevinemedi

  ANKA
  11 Ekim 2007 - 09:42Son Güncelleme : 11 Ekim 2007 - 09:42

  Türkiye, zeytin ihracatında 2006/07 sezonunu 92 milyon 366 bin 350 dolarlık rekor ihracatla kapatırken, zeytin ihracatçıları yeni sezon öncesinde hem ürünün az olması, hem de hammadde fiyatlarının dünya fiyatlarının iki katına çıkması nedeniyle kaygılı.

  Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Gökalp, “Fiyat tutturamadığımızda pazarı kaybetmemiz halinde aynı pazara tekrar girmemiz 10 yıl alır. Sektörün bu kayba tahammülü yok, ihracat için uygun iklim oluşturulmalı” dedi.

  Gökalp yaptığı açıklamada, yeni sezonda ürünün hem az, hem de fiyatının yüksek olması nedeniyle kazandıkları pazarları kaybetmek istemediklerini belirterek, “Uzun yıllardan beri mücadele ederek Romanya, Bulgaristan, Kanada, Avrupa ülkeleri, ABD gibi ülkelerde raflara girdik ve markalı ürün ihracatı gerçekleştiriyoruz. Girdiğimiz raflardan çıkmamamız için ihracat kaydıyla ithalat dahil tedbir alınmasını istiyoruz. İthalat olmayacaksa da sektörün ihracatta rekabet gücünü koruyacak bir yıllık bir destek sağlanmasını istiyoruz. Girdiğimiz raflardan çıkmamız halinde o pazarları tekrar kazanmamız en az 10 yıl alır, kimse bizi 1 yıl süreyle beklemez” dedi.

  Geçen sezona göre yüzde 18’lik artış göstererek Türkiye’nin tarihinde en fazla sofralık zeytin ihracatını gerçekleştiren zeytin ihracatçıları yeni sezon öncesinde hem ürünün az olması, hem de hammadde fiyatlarının dünya fiyatlarının iki katına çıkması nedeniyle kaygılı. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Ece Zeytinleri Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökalp, “Fiyat tutturamadığımızda pazarı kaybetmemiz halinde aynı pazara tekrar girmemiz 10 yıl alır. Sektörün bu kayba tahammülü yok, ihracat için uygun iklim oluşturulmalı. Bu sağlandığı takdirde 5 yıl içinde 500 milyon dolarlık zeytin ihracatına ulaşmak hayal değil” şeklinde konuştu.

  Türkiye’de zeytin ağacı varlığının son yıllarda yapılan dikimlerle 150 milyona ulaştığını ve önümüdeki yıl büyük bir rekolte beklediklerini belirten Gökalp, “Ancak bu yıl ciddi bir sıkıntı var. Bugün Mısır’da 1 dolar olan aynı kalibre zeytin Türkiye’de 2.3 dolar. Bu şartlarda rekabet etmemiz imkansız. Sofralık zeytin sektörünün elde ettiği pazarlardan çıkmaması için destek sağlanmalı.”

  HEDEF 5 YILDA 500 MİLYON DOLAR İHRACAT RAKAMINA ULAŞMAK

  “Türk zeytin sektörünün hedefi sürdürülebilir üretim, sürdürülebilir istihdam ve sürdürülebilir ihracat olmalıdır” diyen Gökalp, şu ifadelere yer verdi:

  “Ancak bu şekilde Türk çiftçisinin korunabilmesi mümkündür. Türk zeytin sektörünün hedefi 5 yıl içinde 500 milyon dolarlık ihracat olmalıdır. Bu sadece ihracatçının gayretleri ile elde edilemeyecek bir hedeftir. Bu ancak ilgili tarafların mutabakı ve devletin desteği ile mümkündür.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı