İSTANBUL HABERLERİ

Zeybekçi: İngiltere ile serbest ticaret anlaşmamızın şu anda görüşmeleri devam ediyor

DHA
04.05.2017 - 15:23Son Güncelleme :

YEREL HABERLER İSTANBUL

DHA

 

 

 

Gülseli KENARLI - Güven USTA / İSTANBUL, (DHA) EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, " İngiltere ile şu anda teknik anlamda Brexit (İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı) sonrasında, Brexit'in olduğu gün devreye girecek şekilde çok kapsamlı bir serbest ticaret anlaşmamızın şu anda görüşmeleri devam ediyor" dedi.

Ekonomi Bakanı Zeybekci, “Forum İstanbul 2017" de düzenlenen “Türkiye'nin geleceğini tasarlarken, ihracatta atılım yılı 2017" konulu panele katıldı. 
Zeybekci panelde yaptığı konuşmasında, “Yüzde 50 artı biri talep eden, kendi hayallerini, kendi projelerini, kendi samimiyetini, sevdasını millete anlatabilen anlayış, uzlaşmacı bir siyasi anlayış gelecek. Türkiye'de demokrasi dışında iktidar asla ve asla kimsenin imkan dahilinde olmayacak ve vaat edilmeyecek. Şu anda itibaren mazeretlerimiz bitti. Özel sektörün üzerindeki tüm yükleri olabildiğince hafifleten ve özel sektörün yatırımlarla, girişimlerle ilgili Türkiye'deki üretimle, ihracatla ilgili önünü açmak için her türlü tedbiri alacağız. Gerek paranın ucuzlaması, gerek paranın kolay ulaşılabilir ve bol hale gelmesiyle ilgili her türlü tedbiri aldık ve almaya devam edeceğiz. Gerek Kredi Garanti Fonu'yla gerek Eximbank kaynak ve imkanlarıyla gerekse yatırım teşvik sistemleriyle Türkiye'de yeni bir seferberliği başlattık ve sonuçlarını da alıyoruz" dedi.

CAZİBE MERKEZLERİNE TALEP
Bakan Zeybekci, “Dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemi olan, proje bazlı yatırım teşvik sistemine birinci ön elemeyi geçen başvuru 20 milyar liranın üzerinde şu anda. Bunlardan bir tanesi sonuçlandırıldı, iki tanesi şu anda teknik süreçleri başlatıldı, hazırlanıyor. Uzlaşıldı, anlaşıldı sadece zamanla ilgili bu üç tane yatırımın toplamı 11-12 milyar lira civarında. Arkada bekleyen bizim tahminlerimize göre yaklaşık olarak 40 milyar daha var. Bu cazibe merkezleri anlamında da vermiş olduğumuz desteklere de şu ana kadar gelen başvuru 70 milyar seviyesinde. Şu anda Kredi Garanti Fonu ve Eximbank kaynaklarıyla Türkiye'de ekonominin, yatırımcının, Türkiye'de finans ihtiyacı duyan özel sektörün kullanımına sunulan toplam kaynak tutarı 250 milyar lira" şeklinde konuştu.

SIFIR FAİZLİ KREDİ İMKANI
Nihat Zeybekci, Eximbank hedeflerini anlatarak, “Buradaki hedefimiz, asıl varmak istediğim şey şu; Eximbank şu anda dünyada ikinci sırada. Toplam ihracatının yüzde 24 -25 Aralık'ındaki bir bölümünü finansa edebilen Eximbank'ımız yüzde 26'nın üzerine çıkarak dünyadaki ikinci sırada olan yerin yani Kore Eximbank'ından sonra gelen sırasını inşallah 2017 sonuna kadar dünyada bir numaraya getirmek. Eximbank olarak geliştirdiğimiz diğer bir şey; şu anda dünyanın neresinde olursa olsun ihale alan bir müteahhidimiz varsa, o müteahhidimiz o ülkedeki aldığı o projede kullanacağı malzemenin Türk malı olmak kayıt ve şartıyla sıfır faizli kredi imkanı. Bunları da kullandırabilir hale geliyoruz" şeklinde konuştu.  

İNGİLTERE İLE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI
Bakan Zeybekci, “İngiltere ile şu anda teknik anlamda Brexit (İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı) sonrasında, Brexit'in olduğu gün devreye girecek şekilde çok kapsamlı bir serbest ticaret anlaşmamızın şu anda görüşmeleri devam ediyor. Doğu Afrika Birliği ile bu yöndeki gelişmelerimiz devam ediyor. Çok ülke ile bitirdik, inşallah Türkiye önümüzdeki süreçte en liberal dünya ile ticaret yapabilen ülkelerinden biri haline gelecektir" şeklinde konuştu. 

(FOTOĞRAF)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Zeybekçi: İngiltere ile serbest ticaret anlaşmamızın şu anda görüşmeleri devam ediyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Mayıs 2017 tarihinde saat 15 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Zeybekçi: İngiltere ile serbest ticaret anlaşmamızın şu anda görüşmeleri devam ediyor haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  15 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:27
  • Guneş
   07:08
  • Öğle
   13:01
  • İkindi
   16:06
  • Akşam
   18:32
  • Yatsı
   20:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı