Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Zeugma yargı önünde

  Hürriyet Haber
  07 Nisan 2004 - 14:12Son Güncelleme : 07 Nisan 2004 - 14:12

  Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Zeugma mozaiklerine ilişkin ihtiyati tedbir kararına yaptığı itiraz Gaziantep 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 8 Nisan'da görüşülecek.

  Mozaikleri sergi için İstanbul'a götürmek isteyen Kültür ve TurizmBakanlığı ile eserlerin yalnızca Gaziantep'te sergilenmesi gerektiğinisavunan Zeugma Platformu arasında yaşanan anlaşmazlık mahkemenin yarınyapacağı değerlendirme sonrasında yeni bir boyut kazanacak.

  İlgililer,  Gaziantep 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kendini görevli sayması ve diğer koşulları da yeterli bulması halinde ihtiyati tedbir kararının devamına ya da kaldırılmasına karar verebileceğini belirtti.

  Gaziantep 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 19 sivil sivil toplum kuruluşu ve kişilerin açtığı davaya atıfta bulunarak dosyanın Gaziantep 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne gönderilmesi yönünde bir karar alabileceğini belirten ilgililer, bu durumda kararın gecikebileceğine dikkati çektiler.
     
  ESERLER KİLİT ALTINDA
     
  Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep'teki sivil toplum kuruluşları arasında ortaya çıkan ve Zeugma mozaiklerinin kapısı kilitli bir salonda korumaya alınmasıyla sonuçlanan anlaşmazlık, eserlerin İstanbul'da yapılacak NATO Zirvesi'ne katılacak yabancı konuklar için Topkapı Müzesi'nde sergileneceğine ilişkin haberler üzerine başladı.

  Zeugma mozaiklerinin Gaziantep'ten bir başka ile götürülmesine karşı çıkan sivil toplum kuruluşları temsilcileri, bu yöndeki görüşlerini sık sık basın açıklamaları yaparak kamuoyuna duyurdular.

  Basın açıklamalarına karşın sergi hazırlıklarının devam etmesi karşısında örgütlenen sivil toplum kuruluşları güçbirliği oluşturmak amacıyla Zeugma Platformu'nu oluşturdu.

  Platform, eserlerin İstanbul'a taşınmak üzere sandıklara yerleştirildiği 11 Mart'ta, taşınmaz eserlerin naklinin suç olduğu iddiasıyla Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu. Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi'nin aldığı ihtiyati tedbir kararı sonrasında mozaiklerin bulunduğu salonun demir kapısı kilitlendi, müze ziyarete kapatıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı