Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Zeugma fotoğrafları Paris'te

  Hürriyet Haber
  21 Ekim 2003 - 15:14Son Güncelleme : 21 Ekim 2003 - 15:14

  Antik Zeugma kentindeki kazılarda çıkarılan mozaiklerin fotoğraflarından oluşan sergi, Paris'teki Turizm ve Kültür Müşavirliği'nde açıldı.

  Ünlü sanat tarihi fotoğrafçısı Ahmet Ertuğ'un çektiği, büyük özel baskılardan oluşan fotoğraf sergisi, ziyaretçilerin büyük beğenisini kazandı.

  Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Uluç Özülker, serginin açılışında yaptığı konuşmada, kültür tarihinin herkesin mirası olduğunu belirterek, Türkiye'nin Zeugma kalıntılarını korumaktan ve tanıtmaktanbüyük memnuniyet ve gurur duyduğunu söyledi.

  Yurtdışında bazı kişi ve kuruluşların, Türkiye'nin tarihi  eserlerini yeteri kadar korumadığı ve hatta tahrip ettiği yolunda propaganda yaptığını belirten Büyükelçi Özülker, bu serginin, söz konusu iddiaların doğru olmadığını göstermek açısından önemli  olduğunu söyledi.

  Birecik A.Ş Genel Müdürü Yüksel Onaran da baraj inşası sırasında Zeugma harabelerinin tesadüfen bulunduğunu belirterek, harabelerinin nasıl koruma altına alındığı konusunda davetlilere bilgi verdi.

  Türkiye'nin Paris Turizm ve Kültür Müşaviri Serpil Varol, sergiyi izleyen Fransız tarih ve sanat uzmanlarını, Zeugma kalıntılarını ziyaret etmek üzere Türkiye'ye davet etti.

  Sergi, Kültür ve Turizm Müşaviri Serpil Varol'un, yerli ve yabancı konuklar için düzenlediği resepsiyonla sona erdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı