Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Zerkavi'nin ailesine başsağlığı için vekillere hapis

  A.A.
  06.08.2006 - 12:43 | Son Güncelleme: 06.08.2006 - 13:03

  Irak'taki El Kaide lideri Ebu Musab Zerkavi'nin Amerikan hava akınında öldürülmesinin ardından ailesine başsağlığı ziyaretine giden iki Ürdünlü milletvekili hapis ve para cezalarına çarptırıldı.

  Ürdün adli kaynakları, Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin iki aşırı dinci milletvekilinden Muhammed Ebu Fares'in 2 yıl hapis ve 563 dolar para cezasına, Ali Ebu Sukar'ın da 18 ay hapis ve 282 dolar para cezasına çarptırılmalarına karar verdiğini belirtti. Yargılanan üçüncü milletvekili Cafer El Hurani'nin ise beraat ettiği bildirildi.

  Ürdün'deki Müslüman Kardeşler Örgütü bağlantılı İslami Eylem Cephesi üyesi üç milletvekili hakkında, 7 Haziranda Amerikan bombardımanı sonucu öldürülen Zerkavi'nin ailesine başsağlığı ziyaretinde bulunmasından sonra ulusal birliğe zarar verdikleri ve mezhep ayrımcılığı yaptıkları gerekçesiyle dava açılmıştı.
  Askeri savcı 24 Temmuzdan bu yana yargılanan milletvekilleri için 1 Ağustosta en yüksek cezanın verilmesini istemişti.
  Zerkavi tarafından üstlenilen ve Kasım 2005'te 60 kişinin yaşamına mal olan Amman saldırılarının kurbanları tarafından da haklarında dava açılan milletvekillerinin avukatları, temyize gideceklerini açıkladı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı