Zer-Bank Vakıf'ta hızlı emeklilik krizi

Hürriyet Haber
06 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 06 Temmuz 2001 - 00:01


Kemal SAYDAMER/ANKARA

Ziraat Bankası'ında personelin emekliye ayrılması özendirilince, her yıl ortalama 1200 olan emekli sayısı bu yılın ilk 5 ayında 7 bine ulaştı. Emekli sayısındaki artış, Ziraat Bankası Vakfı'nda ödeme sıkıntısı yarattı.

Ziraat Bankası'nda emekliliğin özendirilmesi üzerine yaşanan ‘‘emekliliğe hücum’’, Ziraat Bankası Vakfı'na zora soktu. Ziraat Bankası'nda her yıl ortalama 1200 olan emekli sayısı bu yılın ilk 5 ayında 7 bine ulaştı. Yıl sonuna kadar bu rakamın 10 bine ulaşması bekleniyor.

Vakıf yetkilileri, vakıf kaynağından gerçekleştirilen 3.5 milyar liralık ödentide zorluk çekmediklerini, ancak vakıf senedinden kaynaklanan ve personelden toplanarak emeklilere dağıtılan ortalama 3 milyarlık yardım için kaynak bulamadıklarını belirterek, ‘‘Banka buna mutlaka bir finans yaratmalı’’ çağrısında bulundular. Yetkililer yılbaşından bugüne emekli olanlara 17 trilyon lira ödediklerine dikkat çekiyorlar.

SORUNUN KAYNAĞI NE?

T.C Ziraat Bankası Vakfı, 29 bin üyesine, emekli olduklarına, hizmet yılı ve derecesine göre ödentide bulunuyor.

Bu kaynak, vakfın kendi kaynağından 3,5 üyelerden toplanan bağışlar 3 milyar lira olmak üzere ortalama 6,5 milyar liraya ulaşıyor.

Ziraat Bankası'nda yılda ortalama bin 200 personel emekli olduğu sırada, bu meblağın vakıf tarafından ödenmesinde hiç bir zorluk çekilmedi.

Ziraat Bankası'nda emekli olacaklara yüzde 30 fazla ikramiye ödeneceği vurgulandığında, emekliliğe hücum yaşandı.

Emekli olmak isteyenlerin sayısı bu yılı ilk beş ayında 7 bine ulaştı. Bu rakamın bu yılın sonunda büyük olasılıkla 10 bine ulaşması bekleniyor.

Üye sayısı 29 bin olan Vakfın üçte biri emekliye ayrılmayı talep edince vakıf ödemede güçlü çekti.

Yetkililer, vakıf kaynağından 3,5 milyar lirayı emekliye ayrılan üyelerimize ödemede zorluk çekmiyor. Ancak personelden toplanan ve ayda 35 milyon lirayı bulan bağışlardan oluşan ortalama 3 milyar lirayı ödeyemiyorlar.

Vakıf yetkilileri, ‘‘Vakfın gayrımenkullerinin satılarak bu krizin aşılması mümkün m?’’ sorusuna şu yanıtı verdiler: ‘‘Vakfın tüm mallarını satsak, elde edeceğimiz geliri, bu kaleme yasal olarak aktaramıyoruz. Bir başka deyişle, bu gelir vakfın öz kaynağına gidiyor. Burada zaten problemimiz yok. Bu geliri, personelden toplanan bağış kalemine aktaramıyoruz. Bu nedenle sorunu ancak Ziraat Bankası çözebilir.’’

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı