Dünya Haberleri

  Zenginler cennete yoksullar cehenneme

  Hürriyet Haber
  24.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Libya’da kanlı çatışmanın ortasında kalan yabancılar ülkeden bir an önce kaçmaya çalışıyor. Batılı ülkeler kendi vatandaşlarını havayolları ile hızlı bir şekilde tahliye ederken, ülkede işçi olarak çalışan on binlerce Afrikalı ve Asyalı’nın akıbetleri belirsiz.

  CEHENNEMDEN KAÇIŞ / FOTO GALERİ

  LİBYA'DAKİ TÜRKLER YURDA DÖNÜYOR / WEB TV 

  KADDAFİ SAVAŞACAĞINI AÇIKLADI / WEB TV

  Halk isyanının kanlı bir iç savaşa döndüğü Libya, yüzyılın en büyük kaçışına sahne oluyor. Batılı ülkeler başta olmak üzere tüm dünya, iki ateş arasında kalan can derdindeki vatandaşlarını kurtarma telaşına düştü. 6.5 milyon nüfuslu petrol zengini Libya’da 2 milyonu aşkın yabancı bulunuyor. Yabancıların büyük çoğunluğunu, Tunus ve Mısır gibi komşu ülkeler ile Afrika ve Asya’nın fakir ülkelerinden hizmet sektöründe çalışmak üzere gelenler oluşturuyor. Ülkeden kaçmaya çalışanlar sadece yabancılar değil, Libyalılar da Sahra Çölü’nün sahillere sıkıştırdığı ülkeden kaçmak için yollara düştü. Uluslararası Kızılhaç Örgütü, ‘En büyük hicret’ uyarısında bulundu.

  Vietnamlı, Kenyalı ne olacak

  Petrol zengini ülkede yaşayan yabancı sayısı kesin olarak bilinmiyor ancak Batılı ülkeler vatandaşlarını tahliye telaşına düşerken, sayıları 2 milyona yaklaşan fakir ülkelerin vatandaşlarıyla ilgilenen yok. Mısır ve Tunuslular, kara sınırlarını akın ediyor. Afrikalı ve Asyalılar ise ülke içinde dağınık ve çaresiz bir durumdalar. Çin, 15 bin civarındaki vatandaşının tahliye edilmesi için Yunanistan’dan yardım istedi. Yunanistan Çin vatandaşlarını taşımak için 4 feribotla seferler düzenleyecek. Her bir feribotun en fazla 1500 kişi aldığı düşünülürse, sadece Çinlilerin tahliyesinin haftalar sürmesi bekleniyor.

  Malta üs olarak kullanılıyor

  Batılı ülkeler vatandaşlarını tahliye edebilmek için başkent Trablus’a sürekli uçak gönderiyor. ABD, havayoluyla ulaşımın bulunmadığı Bingazi bölgesinde mahsur kalan vatandaşlarını bir feribotla Malta’ya taşıyacak.
  İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya başta olmak üzere 27 AB ülkesinin tümü yolcu uçaklarıyla tahliye işlemlerine başladı. Birçok ülke, uçaklarını Malta’ya gönderdi. Uçaklar izin aldıkça Malta’tan Libya’ya uçuyor. Almanya, Lufthansa’ya ait 330 yolcu taşıyabilen dev Boeing 747-400 tipi dev yolcu uçaklarını kullanıyor.

  Kaddafi’yi izleyince kaçtım

  Mahmud Hadiye (Mısırlı inşaat işçisi): “Kaçtım. Kaddafi insanları öldürüyor. Neden kalayım ki? Bazı insanlara protestocuları durdurması için 24 saat verdi. Konuşma biter bitmez pılımı pırtımı topladım. Burada ölmektense ülkemde ölmek yeğdir.”

  Ne kadar yabancı var?

  * Mısır: 1.5 milyon
  * Tunus: 200 bin
  * Batı ülkeleri: 20 bin civarında
  * Türkiye: 25 bin
  * Hindistan: 20 bin
  * Çin: 15 bin
  * Asya ülkeleri, (Bangladeş, Filipin, Hint): Onbinlerce
  * Afrika ülkeleri:  Onbinlerce

    

    

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı