Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Zenginin dünyaya karbon borcu var

  Ardıç AYTALAR-Sefa ÖZKAYA / İSTANBUL
  10 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 10 Temmuz 2007 - 01:14

  İstanbul’da yapılan Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler Bakanlar Konferasın’da konuşan BM Kalkınma Programı Başkanı Kemal Derviş, fakir ülkelerin karbon salınımında çok az sorumlu olmalarına rağmen iklim değişikliğinden daha fazla etkileneceğini söyledi. Derviş "Gazların yüzde 70’ini salan zenginlerin dünyaya karbon borçları var" dedi.

  BİRLEŞMİŞ Milletler (BM) Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş, az gelişmiş ülkelere yardım için, G8 ve diğer zirvelerde bir takım sözler verildiğini ancak yardım akışı açısından bir yavaşlama olduğunu belirterek, az gelişmiş ülkelere yardım konusunda gelişmiş ülkelerin çabalarını iki katına çıkarması gerektiğini söyledi. Derviş, iklim değişikliğine neden olan gazların yüzde 70’inin zengin ülkeler tarafından atmosfere salındığını belirterek, "Zengin ülkelerin dünyaya karbon borcu var" diye konuştu.

  Türkiye’nin 2009-2010 BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği için lobi çalışması amacıyla ev sahipliği yaptığı öne sürülen BM En Az Gelişmiş Ülkeler Bakanlar Konferansı dün İstanbul Conrad Oteli’nde başladı.

  GAZLAR İKLİMİ DEĞİŞTİRİYOR Toplantıda bir konuşma yapan Derviş, iklim değişikliğinin eskiden yavaş yavaş olurken, şimdilerde hızlandığına işaret etti, bunun ana nedeninin de gazlar olduğunu söyledi. Derviş, şöyle konuştu:

  "Karbon stoku sürekli artırılıyor. Sorunun çözümü için çok taraflı küresel bir yaklaşım gerekir. En az gelişmiş ülkeler kötü bir durumda. Atmosferdeki karbondan sorumlu değiller. Geçmişte ve şimdi de iklim değişikliğine katkıda bulunmuyorlar. Bir çok az gelişmiş ülke, bizim yaşam süremiz içinde, küresel iklim değişikliğinden en çok etkilenecek ülkeler olacak. Bu meseleye eğilmemiz lazım. En az gelişmiş ülkeler,bir koordinasyon yaratmalı ki bu tartışmada ağırlıklarını kursunlar, seslerini duyursunlar."

  YARDIMLARDA YAVAŞLAMA Kemal Derviş, G-8 ve diğer zirvelerde bir takım sözler verildiğini, bir takım ilerlemeler sağlandığını ancak yardım akışı açısından bu süreçte bir yavaşlama olduğunu kaydetti. OECD rakamlarına göre, 2006 yılı yardım oranının 2005 yılıyla karşılaştırıldığında yardımlardaki azalmanın görülebileceğini dile getiren Derviş, 2007 tahminlerinin de yardımlarda yine bir azalma olacağını gösterdiğini söyledi. Derviş, "G-8 zirvesi ve başkalarının bize verdiği mesajların aksine hafif düşüşler hissediyoruz. Genel olarak durum düzeldi ama çabalarımızı iki katına çıkarmamız lazım" dedi. Borcun yerine yeni kaynaklar verilmezse, borç yardımının mevcut kaynakları azaltacağını, artırmayacağını belirten Derviş, yatırım için artış olması gerektiğini söyledi.

  BM toplantısının açılış konuşmasını yapan Gül, Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği’nde en az gelişmiş ülkelerin sesi olacağını söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı