Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Zengini fakirden ayıran uygulama' tepkiler karşısında kaldırıldı

  Hürriyet Planet
  06 Eylül 2013 - 01:25Son Güncelleme : 05 Eylül 2013 - 15:55

  Zenginlerin fakirleri görmeden yaşamasını sağlamak için bir internet sitesi ve akıllı telefon uygulaması tasarlandı. Gelen tepkiler üzerine önce adı değiştirilen site ve uygulama sonra tamamen kaldırıldı.

  "Ghetto Tracker" (getto izi sürücü) adıyla tanıtılan uygulamayı kullananlar yaşadıkları şehirleri çeşitli noktalarını güvenlik açısından notlandırıyor ve buna göre ortaya bir harita çıkıyordu.

  Uygulamanın internet sitesindeki fotoğraflarda da dört kişilik bir orta sınıf aile gülümsüyor ve yan taraftaki yazılarda uygulamanın kullanıcılara "şehrin hangi tarafının güvenli, hangi yerlerinin ise getto olduğunu gösterdiği" belirtiliyordu.

  Zengini fakirden ayıran uygulama tepkiler karşısında kaldırıldı

  "Fakirleri zenginlerden ayırma uygulaması" olarak nitelendirilen ve insanları ırk ve sınıf ayrımcılığına yönelttiği gerekçesiyle eleştirilen uygulamanın adı tanıtıldığının ikinci günü "Good Part of Town" (şehrin güzel bölümü) olarak değiştirildi.

  Uygulamayı tasarlayan şirketin bir yöneticisi Gawker'a yaptığı açıklamada, ismin ailesi İkinci Dünya Savaşı sırasında bir gettoda yaşamış bir kadının uyarıları üzerine değiştirildiğini ifade etti.

  Yetkili, insanların ırk ve gelir düzeyi gibi varsayımlarından kendilerinin sorumlu tutulamayacağını belirterek, "Niyetimiz ayrımcılık değildi" dedi.

  Buna karşın birçok isim niyet ne olursa olsun uygulamanın toplum içinde bölünmelere neden olacağını ifade etti. PandoDaily yazarı David Holmes, "Suç oranı ya da yoksulluk seviyesi yüksek bir bölgede yaşayan herkesin potansiyel suçlu olduğunu düşünmek toplum açısından çok tehlikeli" dedi.

  Eleştirilerin nihayet sonuç verdiğini aktaran The Atlantic Wire, uygulamanın kaldırıldığını, sitenin de kapatıldığını yazdı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı