« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Zengin ülkenin sporu Türkiye’de çok fakir

Amerikan Futbolu Türkiye'de henüz çok yeni. Olup olacağı 9 yıllık bir geçmişi var. Her yeni şey gibi de bir çok sıkıntı yaşanıyor.

Hüseyin KETEN
SON GÜNCELLEME
Tıpkı amatör ligde top koşturan takımlar gibi büyük maddi yetersizlikler içinde çabalayıp duruyorlar. Hepsi üniversite takımı. Eğer üniversiteleri onları desteklemiyorsa vay hallerine. Tüm sporcular bu sporun ruhunun Türk halkına çok yakın olduğunu düşünüyor. İçinde hız, zeka ve müthiş bir mücadele var. Güreşi andıran sahnelere sık sık rastlanıyor.

Her on metrede bir enine çizgilerle kesilmiş sahanın içinde, 11'rer kişiden oluşmuş iki topluluk, birbirlerine vahşi ifadelerle bakıyorlar. Kimi ayakta, kimi bir 100 metre koşucusunun start alma pozisyonunda, bu vahşi bakışlarını sürdürüyorlar. Acımasız sessizliği arada bir çıkan hırıltı sesleri bozuyor. Ve ardından yerde sabit duran kavuni nesnenin, takımlardan biri tarafından yerle temasının kesilmesiyle gerçek kıyamet kopuyor. Hani üstlerinde, eski çağlardaki şövalyelerin giydiği o metal giysiler olsa ortalığı, kulakları sağır eden bir şangırtı kaplayacak ama olmuyor. Sadece etin ete, kemiğin de kemiğe çarpmasından çıkan belli belirsiz sesler çıkıyor. Hemen peşinden de, ‘‘53'de... 73 aldı... Düşür artık şunu...’’ şeklindeki kısa ve kesin cümleler. Evet, izlediğiniz bir Amerikan futbolu maçından kısa bir enstantaneydi.

Biz Türkler, amerikan futbolunu filmlerde tanıdık. Bizim Robocop polisleri gibi giyinmiş 120 kiloluk iri kıyım erkeklerin, yeşil sahada bir o yana bir bu yana koşup, kavun şeklindeki topu birbirlerine atmasına da doğrusu pek anlam veremezdik. Hani bizim babadan kalma futbolun komik bir biçimi gibi gelirdi bize. Tek farkı, daha vahşi olmasıydı ve topun da ayaklar yerine ellerde taşınmasıydı.

Ta ki Türkiye'de de özel kanallar açılmaya başlayana kadar. 1992'de HBB Amerikan futbolu yayınlarıyla dikkat çekti. Amerikalılar'ın Ulusal Futbol Ligi (NFL)'nin en önemli maçları hafta sonları yayınlanmaya başlandı. Bu yayınları seyreden bazı kişiler öyle çok sevmişlerdi ki bu oyunu, ‘‘Biz neden oynamayalım?’’ demeye başlamışlardı. Kısa bir süre sonra da bu soru faaliyete geçmelerine neden oldu.

İLK TAKIM DOĞUYOR

İlk takım 1992’de Boğaziçi Üniversitesi'nde filizlendi. Ardından, bu kez Ankara'da Hacettepe Red Deers faaliyete geçti. Hemen peşinden İTÜ Hornets. İlk yıllar takımların aralarında yaptıkları küçük turnuvalarla geçti. 1995 yılına gelindiğinde ise bu kez sahaya üç yeni takım çıkacaktı. Marmara Sharks, ODTÜ Falcons ve Gazi Warriors. Son olarak da geçen yıl kurulan Bilkent Judges ve bu yıl kurulup henüz sahalara çıkmayan Çankaya Lords, Abant İzzet Baysal Pirates ve Yeditepe Eagles'la birlikte Türkiye'deki takımların sayısı da 14'ü buldu.

Ayakta kalmaya çalışan takımlardan biri ODTÜ Falcons. Üniversite yönetiminin onlara herhangi bir yardımı yok. Her türlü malzemeyi kendileri satın almak zorundalar. En temel ihtiyaçları dizlik, dirseklik, dişlik, forma ve taytın en ucuzu bile onlara yaklaşık 35-40 milyon liraya patlıyor. Amerika'daki gibi tam korumalı kıyafetlerle sahaya çıkmanın bedeli ise en azından 250 dolar civarında. Her takımın yaklaşık olarak 50 kişiden oluştuğu hesap edilirse ortaya 10 bin dolar gibi bir maliyet çıkıyor. Zaten Türkiye'de tam malzemeyle sahaya çıkabilecek düzeyde iki takım bulunuyor: Bilkent Judges ve Başkent Knights. Okulları bir vakıf üniversitesi olduğundan bu imkan onlara sağlanmış. Ama hemen belirtelim, Bilkent Judges oyuncuları, hiçbir rakiplerinde tam koruma sağlayan donanım bulunmadığı için bu kıyafetlerini nezaket icabı kullanmıyorlar.

Amerikan futbolu fazlasıyla vahşi görünüyor ama aslında o kadar da değil. Özellikle tam korumayla sahaya çıkan bir takımda sakatlanmaların yüzdesi hayli düşük. Sporcuların çoğu, pek çok arkadaşlarının futbol ya da basketbol maçlarında daha çok sakatlandığını söylüyor. En sık sakatlık el parmaklarında oluyor. Parmaklar için de koruma sağlanması gerekiyor. En büyük sıkıntı ise sakatlanma riskini daha da artıran toprak sahalar.

İşin komik tarafı, Amerikan futbolu yıllarca sadece iri adamların sporu olarak bilinirdi. Oysa, ODTÜ'de düzenlenen ve Bilkent Judges'ın kazandığı İ. Şükrü Şaylı Turnuvası'ndaki takımların çoğunun ufak tefek sporculardan oluştuğunu gördük. Önemli olan işin tekniğini bilmek. Zaten sahadaki amansız mücadeleleri de orada kalıyor. Çünkü hepsi üniversite öğrencisi ve hepsi de bu sporu ömür boyu yapmayacaklarını biliyorlar. Sonuçta bu bir eğlence.

FEDERASYONSUZ LİG

Türkiye'de henüz bir Amerikan futbolu federasyonu yok. Ama bu 11 takımın bir araya gelerek kurallarını da kendilerinin belirlediği Türkiye Amerikan Futbolu Kurulu (TAFK) var. Bu kurul her takımın birer temsilcisinden oluşuyor ve kendileri yaptırım uyguluyorlar. Amerika'da uygulanan kuralları aynen uyarlamışlar. Hatta Türkiye Amerikan Futbol Ligi adında resmi olmayan bir de ligleri var. Geçen sezon adını Türkiye Turnuvası olarak değiştirdikleri bu lig sekiz seneden beri yapılıyor.

Federasyon kurulabilmesinin tek şartı ise tüm malzemelere sahip iki takımın bulunması zorunluluğu. Bu sayede Türkiye Amerikan Futbolu Federasyonu da çok yakında kurulabilecek. Federasyon sayesinde en azından okullar artık takımları dışlayamayacak. En önemlisi ise her resmi federasyon gibi bir bütçesi olacak. Türkiye'de de resmileşirse sponsorların ilgisini çekerek bir çok yeni takımın ortaya çıkmasını sağlayacak.


TÜRKİYE'DEKİ TAKIMLAR


Doğu Akdeniz Sparrow Hawks

Ankara Cats

Ege Dolphins (Kız takımı da kuruldu)

Bilkent Judges

Boğaziçi Sultans

Çankaya Lords

Abant İzzet Baysal Pirates

Gazi Warriors

Başkent Knights

İTÜ Hornets

Hacettepe Red Deers

ODTÜ Falcons

Eskişehir Anadolu Rangers

Yeditepe Eagles


2001 TÜRKİYE TURNUVASI


A GRUBU G M A Y

1) RED DEERS 4 - 208 37

2) SULTANS 3 1 114 63

3) FALCONS 2 2 59 85

4) JUDGES 1 3 83 108

5) KNIGHTS - 4 18 189

B GRUBU G M A Y

1) HORNETS 4 - 100 29

2) CATS 3 1 94 94

3) DOLPHINS 2 2 84 64

4) WARRIORS 1 3 63 92

5) RANGERS - 4 26 88


YARI FİNAL


HACETTEPE RED DEERS 67 - ANKARA CATS 8

İTÜ HORNETS 20 - BOĞAZİÇİ SULTANS 8


FİNAL


HACETTEPE RED DEERS 36 - İTÜ HORNETS 30

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler