Dünya Haberleri

  Zengin doğulmaz olunur

  Hürriyet Haber
  10.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Zengin olmanın yolunun varlıklı aileden ya da iyi eğitimden geçtiğini düşünenler yanılıyor. Amerikalı yazar Thomas Stanley'in ‘Milyoner’in Aklı' adlı kitabına göre, zenginler, çok zeki ya da çok çalışkanların arasından değil, sadece doğru meslek tercihi yapan ve yaratıcı olanlar arasından çıkıyor.

  ÇOK çalışmakla zengin olunmaz. Zenginler ya ‘zengin çocuğudur’ ya da özel okulların parlak öğrencileridir... Batı kamuoyunda bu inanış genel bir kabul görür, ama gerçek böyle değil. Amerikalı yazar Thomas J. Stanley, ‘The Millionaire Mind’ (Milyoner'in aklı) adlı kitabında sıfırdan zengin olanların, ya da babalarının servetine servet katanların, genelde normal zekalı ve okullarında da başarılı olmayan çocuklar arasından çıktığını belirtiyor.

  Georgia Üniversitesi'nde pazarlama dersleri de veren Profesör Thomas J. Stanley'in zenginler üzerine yazdığı bu kitap önceki gün piyasaya çıktı.

  Profesör Stanley, Amerikalı 1300 milyonerin hayatı üzerine yaptığı araştırmaya uzun süre ayırdığını belirterek, ‘Zenginlerin çoğu, üniversitelerin girişinde yapılan başarı testini geçemez. Hatta lise dönemlerinde parlak öğrenci bile değiller’ diyor. Ancak...

  NEDEN ZENGİN OLUYORLAR

  Prof. Stanley kitabında zenginlerin şu özelliklerini vurguluyor:

  Doğuştan gelen zeka gibi özellikler zengin olmada önemli bir rol oynamıyor; buna karşılık başarılı insanlar kendi kapasitelerini çok iyi tanıyorlar ve kendilerine en uygun işi seçiyorlar.

  Zenginler, okul yaşamlarında başarılı olmamalarına karşın pratik bir zekaya sahipler ve bunu yaratıcı yönleriyle birleştirerek iş yaşamlarında başarılı oluyorlar.

  Zenginler sahip oldukları bu serveti çok ve disiplinli çalışmaya ve iş hayatındaki dürüstlüklerine bağlıyorlar.

  ANALİTİK DEĞİL PRATİK

  Stanley'e göre zengin insanlar okul yaşamlarında fazla zeki olmayan, dersleri orta dereceli pasif öğrenciler arasından çıkıyor. Bu insanlar okuldaki sosyal faaliyetlere fazla katılmayan, içe dönük bir yapıya sahip oluyorlar. Özellikle matematik gibi sayısal derslerde fazla başarılı olmayan ‘potansiyel’ milyarderler, analitik düşünmüyor ancak, zekalarını daha çok pratik çözümlere yöneltiyorlar. Ve başarılı da oluyorlar.

  ZENGİNİN PARASI ZENGİN ETTİ

  Aslında bu kitabın yazarı Prof. Stanley de başarılı ve zengin. Ancak Stanley ilmi çalışmalarıyla değil, zenginleri yazarak zengin olmuş bir yazar. Prof Stanley ‘zengin olmaya’, zengin olmanın yollarını anlattığı pazarlama kitapları, verdiği seminerler ve ‘Milyonerin Yan Kapısı’ gibi yazdığı kitaplarla başladı.

  Milyonerin Yan Kapısı kitabı, New York Times gazetesinin en çok satan kitaplar listesinde de 150 hafta birinci sırada kalarak tarihi bir rekor kırdı. Bu kitabın da, satış rekoru kırması bekleniyor.

  BİR MİLYARDERİN PROFİLİ

  Dersleri orta dereceli

  Matematikleri zayıf

  Zekaları çok ileri değil

  Okulda sosyal değiller

  Agresifler

  Kendilerini iyi tanıyorlar

  Yaratıcılar

  Pratikler

  Bir konuya odaklanabiliyorlar

  Riskten korkmuyorlar

  Çalışmayı seviyorlar

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı