Erzurum Haberleri

ERZURUM HABERLERİ

  Zengin, Cumhurbaşkanlığı sistemini anlattı

  DHA
  18 Mart 2017 - 11:51Son Güncelleme : 18 Mart 2017 - 11:51

  Zengin, Cumhurbaşkanlığı sistemini anlattı

  ERZURUM, (DHA)- KADIN ve Demokrasi Derneği (KADEM) Erzurum Temsilciliği tarafından düzenlenen seminerde, Cumhurbaşkanlığı  Başdanışmanı Avukat Özlem Zengin, yeni Cumhurbaşkanlığı sistemini anlattı.
  Atatürk Üniversitesine ait Mavi Salonda gerçekleştirilen etkinlik KADEM Erzurum Temsilcisi Avukat Fatime Alkan'ın açılış konuşmasıyla başladı. Cumhurbaşkanlığı sistemi,demokrasi,istikrar, kalkınma ve denetim için yeni anayasa çerçevesinde konuşma yapan Özlem Zengin, Türkiye'deki demokrasi tarihinin anayasaların oluşumuyla paralellik gösterdiğini, anayasalara bakılarak demokrasinin nasıl yol aldığının görülebileceğini bildirdi. Türkiye'de uzun zamandır anayasa yapılamadığına dikkati çeken Av. Özlem Zengin, konuşmasında özetle şunları söyledi:
  “Türkiye'de demokratik usullerle yapılan en iyi anayasaların 1921 ve 1924 anayasası olduğunu görüyoruz. Bu anayasalar bugüne çok ilham vermiş. Yeni anayasa değişikliğinin en temel özünü oluşturan şey,  Türkiye'de yasama ve yürütmeyi bulunduğu filli durumdan çıkararak, birbiriyle devamlılık içeren bu seyirden sonra yasamayı ve yürütmeyi birbirinden tam olarak ayırmaktır. Halkın önüne gidildiğinde yasama için ayrı bir sandık, yürütme için ayrı bir sandık koymak. Her birisi içinde ayrı ayrı meşruiyet almak. Aslında bu anayasanın özünü yürütme modeli değişikliği oluşturuyor."
  Çok sayıda davetlinin katıldığı seminer Av. Özlem Zengin'in katılımcıların sorularını yanıtlamasının ardından sona erdi.
   
  FOTOĞRAFLI
   
   

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  ErzurumBugün8 ºCAçık
  • Perş4 ºC
  • Cuma2 ºC
  • Cmts2 ºC
  • Pazr-1 ºC
  • Pzts4 ºC
  • Salı6 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı