ERZURUM HABERLERİ

Zengin, Cumhurbaşkanlığı sistemini anlattı

DHA
18 Mart 2017 - 11:51Son Güncelleme : 18 Mart 2017 - 11:52

Zengin, Cumhurbaşkanlığı sistemini anlattı

DHA

ERZURUM, (DHA)- KADIN ve Demokrasi Derneği (KADEM) Erzurum Temsilciliği tarafından düzenlenen seminerde, Cumhurbaşkanlığı  Başdanışmanı Avukat Özlem Zengin, yeni Cumhurbaşkanlığı sistemini anlattı.
Atatürk Üniversitesine ait Mavi Salonda gerçekleştirilen etkinlik KADEM Erzurum Temsilcisi Avukat Fatime Alkan'ın açılış konuşmasıyla başladı. Cumhurbaşkanlığı sistemi,demokrasi,istikrar, kalkınma ve denetim için yeni anayasa çerçevesinde konuşma yapan Özlem Zengin, Türkiye'deki demokrasi tarihinin anayasaların oluşumuyla paralellik gösterdiğini, anayasalara bakılarak demokrasinin nasıl yol aldığının görülebileceğini bildirdi. Türkiye'de uzun zamandır anayasa yapılamadığına dikkati çeken Av. Özlem Zengin, konuşmasında özetle şunları söyledi:
“Türkiye'de demokratik usullerle yapılan en iyi anayasaların 1921 ve 1924 anayasası olduğunu görüyoruz. Bu anayasalar bugüne çok ilham vermiş. Yeni anayasa değişikliğinin en temel özünü oluşturan şey,  Türkiye'de yasama ve yürütmeyi bulunduğu filli durumdan çıkararak, birbiriyle devamlılık içeren bu seyirden sonra yasamayı ve yürütmeyi birbirinden tam olarak ayırmaktır. Halkın önüne gidildiğinde yasama için ayrı bir sandık, yürütme için ayrı bir sandık koymak. Her birisi içinde ayrı ayrı meşruiyet almak. Aslında bu anayasanın özünü yürütme modeli değişikliği oluşturuyor."
Çok sayıda davetlinin katıldığı seminer Av. Özlem Zengin'in katılımcıların sorularını yanıtlamasının ardından sona erdi.
 
FOTOĞRAFLI
 
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Zengin, Cumhurbaşkanlığı sistemini anlattı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Mart 2017 tarihinde saat 11 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Zengin, Cumhurbaşkanlığı sistemini anlattı haberi güncellenecektir.

  ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ
  27 Temmuz 2017, Perşembe
  • İmsak
   02:59
  • Guneş
   05:02
  • Öğle
   12:33
  • İkindi
   16:27
  • Akşam
   19:42
  • Yatsı
   21:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı