Gündem Haberleri

  Zenawi'nin cenazesine Bakan Ergün de katıldı

  Hürriyet Planet
  03.09.2012 - 14:17 | Son Güncelleme:

  Afrika siyasetinin en önemli isimlerinden Etiyopya Başbakanı Meles Zenawi'nin cenaze töreninde Türkiye'yi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün temsil etti.

  Federal Demokratik Etiyopya Cumhuriyeti’nde 21 yıldır başbakanlık görevini yürüten 57 yaşındaki Meles Zenawi, 20 Ağustos 2012 Pazartesi günü tedavi gördüğü Belçika’da vefat etmişti.

  CENAZEYE TÜRKİYE'DEN BAKAN ERGÜN DE KATILDI / FOTO GALERİ

  Zenawi için dün Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da geniş katılımlı bir devlet töreni düzenlendi. Törende Türkiye’yi aynı zamanda Türkiye-Etiyopya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Eşbaşkanlığı da yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün temsil etti.

  Birçok Afrika ülkesinden çok sayıda devlet başkanı ve birçok ülkenin temsilcisinin katıldığı devlet töreninde Zenawi'nin Etiyopya bayrağına sarılı tabutu meydanda katafalka koyuldu.

  Addis Ababa’nın en büyük meydanı olan Meskel Meydanı’nda gerçekleştirilen törene Bakan Ergün’ün yanı sıra Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan, Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir, Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir, Cibuti Devlet Başkanı İsmail Ömer Gülle, Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame, Tanzanya Devlet Başkanı Jakaşa Kikvete, Uganda Devlet Başkanı Yoveri Museveni, Somali Devlet Başkanı Şerif Şeyh Ahmed katıldı.

  Bakan Ergün, törenin ardından Zenawi’nin eşine taziye dileklerini iletti.

  Zenawi'nin haftalar süren hastalığının ardından 57 yaşında Belçika'da yaşamını yitirdiği bildirilmiş, hastaneye Temmuzda kaldırılan Etiyopya Başbakanı'nın hastalığının ne olduğu açıklanmamıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı