Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Zenavi için cenaze töreni

  BBC Türkçe
  03.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 02.09.2012 - 14:02

  Askeri komünist rejime karşı savaşan Tigrah hareketinin içinden yükseldikten sonra 1991'de kurulan geçici yönetimin başına geçen Başbakan Meles Zenavi için Etiyopya'da cenaze töreni düzenleniyor.

  Zenavi için cenaze töreni

  Meles Zenavi, uzun süre tedavi gördüğü hastalığa yenilerek, geçen ay Brüksel'deki hastanede 57 yaşında ölmüştü.

  Meles Zenawi, 1991 yılında kurulan geçici yönetimin başına geçtikten dört yıl sonra başbakan olmuştu.

  Başkent Addis Ababa'daki cenaze törenine binlerce kişi katılıyor.

  Etiyopya'nın en uzun işbaşında kalan liderleri arasında bulunan Meles Zenavi, 1991 sonrasında ülkesinde kalkınma ve ilerlemeyi getiren, aynı zamanda 2000'li yıllarda baskıcı bir tarz izlediği yönünde eleştirilere hedef olan isim olarak öne çıkıyor.

  Meles Zenavi'nin ölümü ardından 2015'te yapılacak seçimlere kadar başbakanlık görevini Mengistu Haylemeryem üstlenecek.

  Meles Zenavi, Etiyopya ordusunu Somali'de bulunan El Kaide bağlantılı gruplara yönelik saldırılara yönlendirmiş; Sudan'ın referandumla bölünmesi sırasında arabuluculuk yapmış; merkezi Addis Ababa olan Afrika Birliği'nde öncü rol almıştı.

  Menes Zenavi, 1991 yılında başbakanlığı üstlendiğinde Etiyopya Halkın Devrimci Demokratik Cephesi'nin başında bulunuyordu.

  57 yaşındaki liderin cenaze törenine çok sayıda yabancı devlet temsilcisi katıldı; bunlar arasında Afrika ülkelerinden 20 devlet başkanı da bulunuyor.

  Etiyopya'da ölen bir lider için devlet töreni son olarak 80 yıl önce düzenmişti.

  Şu anda Afrika Birliği'nin başkanlığını yürüten Benin Devlet Başkanı Boni Yayi, Menes Zenavi'nin ardından yaptığı açıklamada "Enerjisi, ileri görüşlülüğü ve hür ve müreffeh bir Afrika için mücadelesiyle, artık aramızda olmayan Meles Zenavi, Afrika'nın son 10 içinde sırtını dayadığı bir güç oldu" dedi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı