GeriSpor Zeman’ın zamanı bitiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zeman’ın zamanı bitiyor

Fenerbahçe teknik direktörü Zeman, en çok tartışılan futbol adamlarından biri oldu .

Futbol kamuoyu Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü Zeman'la 1 ay geçirdi. Zeman ilk iş olarak futbolcuların basına özel demeç vermesini yasakladı. Kendisi de haftanın belirli günleri antrenman sahasındaki basın odasında soruları yanıtladı. Gazete gazete televizyon televizyon dolaşmadı. Sergen'in ‘‘serbest’’ oynamasını ‘‘sokak futbolu’’na benzetince basınla ilk tartışmasını yaptı. Basın ısrar edince ‘‘Ben Sergen'in mi yoksa FB'nin mi hocasıyım?’’ diyerek bu yararsız polemiğe son noktayı koydu. İlk günden itibaren futbolculara 4-3-3 dersleri vermeye başladı ve bunu sahada ısrarla uyguladı. Basının, futbolcuların yapı olarak bu sisteme uymadıklarına dair itirazlarını duymazdan geldi. Sert, inatçı bir portre çizdi. Bu çizgileri, spor yazarları ve Zeman'ı yakından takip eden kişilerin görüşleriyle detaylandırmaya çalıştık. O zaman Zeman'ın diğer yüzleriyle karşılaştık. Karşımıza futbolun geleceğini düşünen, onu güzelleştirmeye çalışan, ‘‘tribünlere oynayan’’ bir şövalye, dopinge şiddetle karşı bir amatör, futbola hiç alışık olmadığımız bir açıdan, bilimsel olarak bakan ve öğretmeyi seven bir hoca çıktı.

Basri Baykoç

Fanatik Gazetesi

İdealist

Zeman, futbolun geleceğini düşünen rasyonalist ve idealist bir adam. Göze hoş gelen hücum futbolunu seviyor. Futbolun şu andaki işleyişinden memnun değil. Bir misyon adamı.

İtalya'da enstitü düzeyinde sporcu tıbbı dalında tez hazırlamış. Bu akademik çalışma ilgi ve kabul görmüş. Zeman, futbola akademik ve bilimsel bakan biri. Bu yüzden oyunucuya göre sistem, sisteme göre oyuncu gibi pratik çözümlerle tatmin olmuyor. Futbolun geleceğine yönelik teorileri ve tezleri olduğu için direkt kendi sistemini tanıtıyor.

Zeman, Lazio ve Roma'da üçer-dörder yıl görev yapmış. Mesela Lazio'da 13 bine düşen seyiriciyi 60 bine çıkarmış. Lazio şampiyon olmamış ama çok gol atmış. Takımın yüzeysel olan futbol anlayışını değiştirmiş.

Zeman'ın FB'deki dezavantajı zaman tanınmaması olabilir. İşe bu kadar bilimsel baktığı için zamana ihtiyacı var. Oysa 8 aylık mukavele yapıldı. Türkiye şartlarında bu sürenin sonunda veya daha önce gönderilebilir. Başka bir dezavantajı transfer inisiyatifinin ve şansının olmaması. Belki bir oyuncu transfer edebilir, o da ne kadar faydalı olur bilemem.

Zeman'ın bu sekiz aylık süre içinde başarısız olması normal karşılanmalı. Ama onun FB'de bir şeyler yapma arzusu kırılmamalı. Bu yüzden ölçü takımın gelecek yılki performansı olmalı.

Sadi Yaşar

Hürriyet FB muhabiri

Disiplinli

Zeman, prensipli, disiplinli ve de inatçı. 20 yıllık antrenörlük tecrübesi var. Öğretmeyi seviyor. Daha çok eğitim ağırlıklı çalışma yaptırıyor. Prensipli oluşuna en iyi örnek basınla ilişkileri. FB'de yılların yanlışlığına son verdi. Basınla ilişkilerde çok önemli düzenlemeler yaptı. Hiçbir futbolcu özel demeç veremiyor. Haftada iki-üç kez basının tespit ettiği oyuncuları basın odasında buluşturuyor. Bu sayede Mosheou ilk kez bizimle konuştu.

İtalya'dan gelen gazetecilere özel demeç veriyor. İtalya'da Türklere özel demeç veriyor. Şimdiye dek gazetelerin davetlerini kabul etmedi ve hiçbir televizyon kanalına çıkmadı. Türkçe öğrenmeye çalışıyor.

Sahada futbolcusuyla birebir konuşmuyor. Yardımcılarını araya sokuyor. Löw'de böyleydi ama arada sırada espri yapardı. Zeman 4-3-3 sisteminde kararlı ve bu açıdan inatçı. Benim için futbolcu değil takım önemli diyor. Ama bir maçta kötü oynayan oyuncuyu hemen gözden çıkarmayacağını da ekliyor. Futbolcularının hepsinin çok teknik olduğunu ama teknik yönden eksiklikleri bulunduğunu söylüyor ve bu yüzden eğitim yapıyor.

FB'nin Stankoviçten sonra en disiplinli hocası. Haftada iki üç kere düzenlenen basın toplantılarından memnunuz. Ama bu şekilde devre arasında lig bitiminde işimiz zorlaşacak.

Kulüp, ona bir otomobil ve şoför tahsis etti. ŞimdilikSwissOtel'de kalıyor. Yönetim Kanlıca'da kalabileceği bir villa arıyor.

Celalettin Bilgiç

İşadamı, dostu ve gönüllü tercümanı

Bilimsel ve namuslu

Kendisiyle FB'nin teklifi ilk gündeme geldiğinde bir dostu kanalıyla görüştük. Sağolsun bana dostluk gösterdi. Teklif kesinleştiğinde dostluğumuz ilerlemişti. Onu ikna etmeye çalıştım. ‘‘Biraz da senin hatırın için gidiyorum. İstanbul'daki uyum günleri boyunca sen de benim yanımda ol’’ dedi. Ben de kabul ettim.

Zeman, kaliteli, karizmatik, bilimsel, backgroundu ve mazisi fevkalade, pırıl pırıl bir insan. Ben de her geçen gün kendisine daha çok sevgi ve saygı duyuyorum. Bence önce Türk futbolu, sonra Fenerbahçe için çok büyük kazanç. Sahada uygulamaya çalıştığı her şeyin bilimsel bir açıklaması var. Kaleci atışında bile kimin nereye bakması gerektiğini bilimsel olarak izah ediyor. Dürüst, çok ahlaklı. İnsanlarlarla ilişkileri şeffaf ve gerçekçi. Basınla çok düzgün ilişkileri var. Son derece yardımcı oluyor.

Türk basınını takip ediyor. Arasıra bana soruyor. Basından ve eleştirilerden etkilenmiyor gibi görünüyor. Ama o da herkes gibi etkileniyor. İtalyanlara özel demeç vermiyor. Elinde olmayan nedenlerle geç kalanları basın odasında kabul ediyor. İsteyen Türk gazeteciler de bu ekstra toplantılara katılabiliyor.

Fabio Revezzani

Tutosport

Zeman futbolu

İtalyan futbolunu hiçbir teknik direktör Zeman gibi bölmedi. Onun kaderi büyüklerin kaderi ile aynıdır. Her zaman kritik edildi ve her zaman da o kritik etti. Zeman için yapılabilecek en iyi tanım: Zafer kaybeden.

Çünkü italya'da elle tutulur bir başarı kazanamadı. Buna karşın, her zaman İtalya'nın en prestijli teknik direktörü oldu. Bir çok otorite, Zeman'ın muhakkak İtalya ligine ve büyük prestijli bir takımın başına geçeceğini savunuyor.

İtalya'nın ve dünyanın en büyük teknik direktörlük okulu olan Coverciano'da okutulan Zeman futbolu önemli derslerin başında geliyor. Bu Zeman'ın gücünü ve gösteriyor. Bütün teknik adamlar bu sistemi, yani 4-3-3'ü ezberledi ve bütün limitleri zorlayarak sistemi daha iyi boyutlara taşıdılar. Bir gerçek var; O da Zeman'ın FB'li futbolculara sistemini öğretmek için zamana ihtiyacı olduğu. Çünkü onun futbolu bilimseldir. Futbolcuları onu takip etmeli.

Bana göre Zeman orta dereceli bir takımla büyük başarılara koşabilir. Fakat takımda bulunan yıldız futbolcularla her zaman karşı karşıya kalma riskini taşıyor.

Onun futbolu fedekarlık futboludur. FB'li futbolcular onu takip ederse büyük başarılara koşabilirler.

Haşmet Babaoğlu

Fotomaç

İnatçı ve sert

Zeman sözcüğün bütün anlamlarıyla sert bir teknik direktör. Hem başarıya bakış açısından; yani başarının uzun vadeli engebeli yollardan geleceği düşüncesiyle sert, hem de basınla futbolcularla ve her türlü insan ilişkilerindeki tavrı bakımından sert. En önemlisi daha ilk maçında 4-3-3 oynatmasıyla, kanaatları konusunda da inatçı ve sert.

İtalya'da futbol büyük bir endüstri. Öyle bir ligde ‘‘şu takımlar şu futbolcular doping yapıyor’’ diyerek her şeyi kaybetmeyi göze almış biri Zeman.Bu kez sert kayaya çarptılar. Ama beklemek lazım. Daha önce bir çok sert teknik direktörün sonu iyi olmadı.

Bizim başarı ölçümüz şampiyonluk. O da topu topu üç takım arasında değişip duruyor. Zeman'ın bu anlamda İtalya'da bir başarısı yok. İkinicilikleri, üçüncülükleri var. Ama orda sekiz takım şampiyonluğa oynuyor. İtalya'da son sekiz yıla kadar futbol denince kuzey takımları akla gelir. GS Roma'ya elendiğinde, ‘‘bu uyduruk takıma neden elendik?’’ dedik. Bugün İtalya'nın başa güreşen takımları arasında Lazio ve Roma da var. Bu takımları Zeman yarattı.

Tamer Bağlan

Fanatik Gazetesi

İtalya’ya dönecek

Bir dönem elde ettiği başarılar nedeniyle konuşulan ve bu sayede Türkiye'nin en popüler futbol takımı olan Fenerbahçe son senelerde iç karışıklıkları, ilkesizlikleri, yanlışlıkları ve dolasıyısıyla başarısızlıkları ile gündeme geliyor. Çorap değiştirir gibi teknik adam ve kadro değiştiren sarı-lacivertliler, özellikle bu nedenle istikrarı yakalayamıyor. Fatih Terim'e rağmen şampiyonluğa ulaşabilmek adına, karşısına altıncı teknik direktör olarak yaklaşık sekiz aylık bir süre için Zeman'ı çıkaran kanaryanın sakatlıklardan sonra, şimdi de yeni hocasının uygulamaya kararlı gözüktüğü 4-3-3 sistemi nedeni ile başı ağrıyor. Zeman'ın çabukluk, esneklik ve güce dayalı ağır antrenman temposundan dolayı zaten yeterince canı sıkılan çoğu yaşlı futbolcular, bu yetmezmiş gibi bir de yeni sisteme uyum sağlamaya çalışıyor. Aslına bakacak olursanız, yanlızca forvetteki oyuncuların yapısı bile, FB'nin bu sistemle başarıyı yakalamasının zorluğunu göstermeye yetip de artıyor. Belki de Azizi Yıldırım'ın tavsiyesi ile ‘‘Yeni oyuncu istemem’’ diyen Zeman'ın kararlı ve biraz da inatçı yapısı sonucunda uygulatmaya çalışacağı yeni sistem ile FB'nin mutlu sona ulaşmasını beklemek biraz hayalcilik olur gibi geliyor. Zeman için sorun yok. Nasıl olsa mayısta dolarları ile birlikte İtalya'ya geri dönüyor.

Korkut Göze

Hürriyet

Zaman ve Zeman

Fenerbahçe'nin başarısını Zeman'a tanınacak sürede arayanlar, belki de koca bir hüsranla karşılaşabilirler. Çünkü, Zeman'ın dünyasında başarının çizgisi, tribünleri dolduracak onbinlere keyifle izleyecekleri bir Fenerbahçe sunmaktır.

Zeman'ın F.Bahçe'si, şampiyon da olabilir, ikinci veya üçüncü de... Ancak, o taraftar ikinci veya üçüncü olan F.Bahçe'de bir şampiyonun tadını bulacaktır. Zeman'ın felsefesinde gol vazgeçilmez bir tutkudur. Golsüz oyun Zeman için kaybedilmiş bir doksan dakikadır. Onun şu sözlerine kulak verin...

‘‘Roma'yı çalıştırmaya başladığım sezon 4 ya da 5 bin seyirciye oynayan Roma takımı, daha sonraki haftalarda 40 binlere 50 binlere oynamaya başladı. Çünkü, taraftar bu takımdan zevk aldı. Goller geldikçe, taraftar da çoğaldı.’’

İşte, böyle düşünen bir teknik adamın golün ötesinde vazgeçemiyeceği bir başka tutkusu daha vardır. Bu da, 4-3-3 sistemidir. Belki zaman zaman eleştirilecektir Zeman... Elindeki kadronun bu sisteme uygun futbolculardan oluşmadığı konumunda bazı sataşmalarla karşılaşacaktır. Ancak, bu huyundan da asla vazgeçmeyecektir.

F.Bahçe taraftarı her rakibi yenebilecek, her zaman yenilebilecek bir F.Bahçe'ye şimdiden hazır olsun.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle