Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Zeki Sezer: Kana, teröre değil, kalkınmaya ihtiyacımız var

  ANKA
  11.07.2007 - 17:45 | Son Güncelleme: 11.07.2007 - 17:45

  DSP Genel Bakanı Zeki Sezer, Kuzey Irak’a yapılacak olası bir operasyonu, "Türkiye’nin kana, göz yaşına, teröre değil, kalkınmaya ihtiyacı var" sözleriyle değerlendirdi.

  Sezer, hiçbir ülkenin kendisine yönelik teröre sessiz kalamayacağı vurguladı ve “Onun için gerekli adımlar atılır, ama diyorum ki ekonomik atımlılar, ekonomik yatırımlar, sosyal ve kültürel yatırımlar son derece de önemli” dedi.

  Zeki Sezer, pazar günü selden etkilenen Hakkari merkeze bağlı Çanaklı köyünde incelemelerde bulundu ve vatandaşların sorunlarını dinledi. Köyde çalışmalarını sürdüren yetkililerden bilgi alan Sezer, vatandaşlarla da uzun süre sohbet etti. Çanaklı Köyünde ilgiyle karşılanan Sezer, buradaki temaslarının ardından DSP Hakkari İl Başkanlığında bir basın toplantısı düzenledi.

  Hakkari’nin ihmal edildiğini ifade eden Sezer, ilin ekonomik, sosyal ve kültürel şartlarının iyileştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Sezer, “Hakkari'nin hak ettiği hizmetleri alması lazım. Siyaset uzun yıllar Hakkari’yi ihmal etmiş. Siyaset, sorun çözmüyor sorun üretiyor artık. AKP Hükümeti vatandaşla kavga etmekten sorunlara çözüm üretemedi” dedi.

  Türkiye’nin, “uzlaşı ve diyaloğa” ihtiyacı olduğunun altını çizen Zeki Sezer, CHP ile yapılan seçim işbirliği konusunda da açıklamalarda bulundu. Sezer şöyle dedi:

  “Biz toplumun önüne Türkiye tıkanmışken, büyük tehditlerle karşı karşıyayken bir proje koyduk. Bu proje aydınlanma projesidir. Aydınlık iktidar oluşturma projesidir. Bu proje birbirimize sarılarak, Türkiye’nin kalkınmasını gerçekleştirme projesidir. Tabi ki CHP ayrı bir parti, DSP ayrı bir parti. Ama biz ayrılıklarımızı bir tarafa bıraktık, birlikte davranabileceğimiz değerleri ön plana çıkardık. Biz önemli bir görev üstlendik. Onun için bu seçimlerde atılan bu adımın başarısı Türkiye’nin başarısı olacaktır. Atılan bu adımın değerini vatandaşlarımız çok iyi biliyor, biz de biliyoruz kimse merak etmesin.”

  Kimsenin umutsuzluğa kapılmaması gerektiğinin altını çizen Sezer, “Umutsuzluk en kötü şey. Umusuzluğa kapıldığımızda dertlerimizi sorunlarımızı aşmakta zorlanmaya başlarız. Onun için sıkıntı var, dert var, kaygı var, umutsuzluk yok. Son umut sol umut. Son çare sol çare. İki sol parti de bu yoldan giderek toplumun önüne bir proje koydu. İyi de oldu, iyi de olacak” diye konuştu.

  CHP ve DSP’nin ayrı sosyolojik tabanlara ulaşan iki parti olduğunu ifade eden Sezer, şunları söyledi:

  “İki değişik, geniş sosyolojik guruba ulaşarak, onu solda sandıkta bir araya getirmek varken, onu küçültecek adımları atmaktan sakınmalıyız. Kaldı ki biz önümüzdeki dönem sayın Baykal’la seçim sisteminin düzeltilmesi konusunda mutabakata vardık. Yasal olarak ittifakların yapılabilmesini sağlamaya mutabık kaldık. Yani önümüzdeki dönemlerde yasal olarak ittifak yapabilirsek, onu başarabilirsek daha geniş kesimlere ulaşma şansımız olur. Bu son derece de önemli.”


  KUZEY IRAK


  Zeki Sezer, Türkiye’nin Kuzey Irak’a yönelik olası operasyonuna ilişkin soruları da yanıtladı. Sezer, Irak’ın işgalinin bölgeye zarar vereceğini baştan söylediklerini hatırlattı. Sezer, “Ne yazık ki üzülerek söylüyorum yüzbinlerce Müslüman öldü orada. Müslüman olmayanlar da öldü. Onlara da Allah rahmet eylesin” dedi.

  Irak’ta iç savaş başladığını söyleyen Sezer, Türkiye’nin kalkınma projelerini bir tarafa bırakıp başka şeylerle uğraşmak durumunda olmadığını belirtti. Sezer şöyle dedi:

  “Kana, göz yaşına, teröre değil, kalkınmaya ihtiyacımız var. Terör için gerekli adımlar atılır, ama diyorum ki ekonomik atılımlar, ekonomik yatırımlar, sosyal ve kültürel yatırımlar son derece de önemli. Hiçbir ülke kendisine yönelik teröre müsaade etmez. Terör içinde gereken yapılır, yapılacaktır. O ayrı. Ama esas bizim öncelikle kalkınma projelerimizi hayata geçirmemiz lazım.”

  Zeki Sezer, Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu’nu da makamında ziyaret etti. Sezer daha sonra, DSP Hakkari İl Başkanlığında partililerle sohbet etti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı