Gündem Haberleri

  Zeki Sezer: Abdullah Gül'e destek vermeyeceğiz

  ANKA
  26.07.2007 - 14:40 | Son Güncelleme:

  Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, Cumhurbaşkanlığı seçimleri konusundaki tavrını net bir şekilde açıkladı. Sezer, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün adaylığına destek vermeyeceklerini belirterek, yeni Cumhurbaşkanının bu dönem için Meclis dışından seçilmesinin daha doğru olacağını kaydetti.

  DSP lideri Sezer, Cumhurbaşkanlığı tartışmalarını değerlendirdi. Sezer, Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde kriz yaşandığı için seçimleri öne aldığını hatırlattı. Toplumun Cumhurbaşkanlığı tartışmasından yorulduğunu ifade eden Sezer, Gül’ün adaylığı konusunda net konuştu. Sezer, “Gül’ün adaylığını desteklemeyiz” dedi.

  UZLAŞIYI ÖN PLANDA TUTACAĞIZ

  DSP’nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde “uzlaşma ve diyalogu” ön planda tutacağının altını çizen Sezer, şöyle dedi:

  “Bunu kararlı duruşumuzla yapacağız. Kararlılığımızdan ödün vermeyeceğiz. Bu Ecevit’in de Türkiye’de öncülüğünü yaptığı bir şey. Bu anlamda sayın Gül’ün Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili söylediğim şu, ‘Sayın Gül’ün Cumhurbaşkanı adayı olarak dayatılması toplumu gerdi. Seçimler bu nedenle öne alındı. Toplumun önemli bir bölümü de sayın Gül’ün Cumhurbaşkanlığını içine sindiremedi. Ama neymiş seçim yapıldı çoğunluk?Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılmadı milletvekilliği seçimi yapıldı. İkisini bir birine karıştırmamak lazım.”

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, seçimlerden önce uzlaşma mesajı verdiğini hatırlatan Sezer, Erdoğan’ın seçim gecesi yaptığı konuşmayı da bu anlamda önemsediğini söyledi. Sezer, şunları söyledi:

  “Uzlaşmaya açık bir adım atmalarını bekliyorum. Uzlaşmaya açık derken, birbirine benzer farkı olmayan iki kişiyi getirip ya onu ya bunu demeyeceklerini umuyorum. Yani toplumun her kesiminin içine sindirebileceği adayların ortaya çıkması benim dileğim. Bu dönem Parlamento dışından biri seçilirse çok daha iyi olur. Gerçekten bütünlüğümüzü, cumhuriyetimizi gerektiği gibi temsil edecek bir isim üzerinde anlaşılabilirlerse AKP açısından da iyi olur. AKP merkeze geldik söyleminde, onu gösterme fırsatıdır bu” dedi.

  BAŞBAKAN’A “ÇOĞUNLUK” TEPKİSİ

  Zeki Sezer, Başbakan Erdoğan’ın dün İstanbul’da mazbatasını aldıktan sonra yaptığı açıklamada, demokrasinin “çoğunluğun azınlığa tahakkümü” olmadığı yönündeki açıklamalarını da eleştirdi. Sezer, şöyle dedi:

  “Demokrasi azınlığın da çoğunluğa tahakkümü değildir. Bunun bir sertliğe neden olmamasını diliyorum. Sayın Başbakan da parti tabanına, partiden bazı kesimlere karşı sıkıntıda olabilir. O hani azınlığın çoğunluğu tahakkümü değildir diyen başbakanın, azınlığın da çoğunluğa tahakkümü olmadığını bildiğini düşünüyorum.

  Ne kadar temsil hakkınız varsa o kadar söz hakkı sahibisiniz diyor sayın Başbakan. O zaman Cumhurbaşkanını parçalara mı böleceğiz. Yüzde 46’sı AKP’li, yüzde 20’si CHP-DSP’li, yüzde 15’i MHP’li mi olacak. Sayın Başbakan uzlaşmada parmak sayısına giderse ilk adımda uzlaşmaya engel koymuş olur.”

  “CUMHURBAŞKANILIĞI KONUSUNU HİÇ KONUŞMADIK”

  Sezer, Başbakan Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesine ilişkin açıklamalarda da bulundu. Seçimlerden sonra Başbakana kutlama mesajı gönderdiğini söyleyen Sezer, mesajında Türkiye’nin sorunlarının uzlaşı ve diyalogla çözülebileceği vurgusu yaptığını kaydetti. Sezer, görüşmede Cumhurbaşkanlığı seçiminin gündeme gelmediğinin de altını çizdi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı