Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Zeki çocuklar neden öğrenemiyor?

  30 Eylül 2009 - 11:58Son Güncelleme : 30 Eylül 2009 - 12:33

  Pazartesi çalan ilk zille yüzbinlerce öğrenci ve aileleri için de zorlu bir maraton başladı. Başarının öğrenci-veli ortak çalışmasıyla geleceğini bilmeyen yok. Ama ya doğru bildiklerimiz yanlışsa? Ya da kaçındığımız şeyleri yapmamız gerekiyorsa. Özgür Bolat, eğitim ve öğretimde ezber bozan bir yazı dizisi ile karşınızda...
  Zeki çocuklar neden öğrenemiyor?
  Övgü/ödül alan çocuklar neden başarısız oluyor?

  Zeka ile öğrenme arasında pozitif bir ilişki olduğu biliniyor. Ama öyle bir etken var ki zeki çocukların öğrenmesi zorlaştırıyor. O da ailelerin ve öğretmenlerin sürekli çocukların zekasını övmesi.

  “Amcası, benim kızım çok zekidir!”
  “Senin gibi zeki bir çocuğa yakışıyor mu?”
  “Teyzesi, Bülent’in bütün dersleri 5. Çok zekidir!”

  ZEKİ ÇOCUK YİĞİT

  Yiğit 9 yaşında çok zeki bir çocuk. Kendisinin hangi alanlarda iyi olduğunu çok iyi biliyor. Zekasını gösterebileceği işleri çok seviyor ve sürekli o işleri yapmak istiyor. Ama kendisine yabancı olan bir alanda soru sorulduğu zaman ya da yepyeni bir iş verildiği zaman çoğu zaman isteksiz oluyor. Yaparsa da çabuk sıkılıyor veya kaçıyor. Yeni bir şey yapmayı özendirdiğim zaman, biraz zorlanınca “Biliyor musun Özgür Abi, benim resim birinciliğim var,” deme gereği duyuyor. Yiğit, iyi yaptığı şeyleri çok iyi yapıyor, iyi olmadığı şeylerden kaçıyor, öğrenmek veya denemek bile istemiyor.

  Ailesi ve öğretmenleri tarafından sürekli zekası övülmüş Yiğit’in yaşamı böyle.

  ZEKİ GÖRÜNME SAVAŞI

  Sürekli zekası övülen çocuk, ailesinin ve öğretmenlerinin beklentilerini karşılamak için sürekli zeki görünme ihtiyacı duyuyor.

  Örneğin, Yiğit zeki olarak mimlendiği için, başarısız olursa aptal görüneceğini düşünüyor. Bu sebeple de kendisini başarısızlığa uğratacak ve dolayısıyla kendisini aptal gösterecek işlerden kaçıyor.

  Resim birinciliğinden bahsetmesinin sebebi de bu. Ben onu aptal sanmayayım diye böyle bir başarıdan söz etme ihtiyacı duyuyor.

  İMAJ HERŞEYDİR
   
  Zekası övülen  çocuklarda şöyle bir şey daha görülüyor. Genelde daha az disiplinli oluyor. “Nasıl olsa zekiyim” sendromunun kurbanı oluyorlar.

  Zeki olarak mimlenen çocuklar genelde arkadaşlarına ve çevresine “çalışmadan başarılı oldum” imajı vermeye çalışırlar. “Zekiyim, çalışmama gerek yok!”

  Bazen bu imajı sürdürmek o kadar önemli oluyor ki zeki imajlarını devam ettirmek, öğrenmekten daha önemli oluyor.

  Soru sormakta bile zorlanıyorlar.

  YENİ ÖĞRENME EKSİKLİĞİ

  Yeni bir şey öğrenmek, bilmediğini kabul etmeyi, soru sormayı, deneme-yanılma yapmayı, eksikliğini kabul etmeyi gerektirir. Ama zeki olarak mimlenmiş çocuk bunları yapmaktan kaçıyor. Risk almıyor.

  Bunları yaparsa, aptal görüneceğini düşünüyor.

  Böylelikle yeni şeyler öğrenmekte zorlanıyor.

  ZEKA KONTROL EDİLEMEZ

  Zeki olarak mimlenen çocuğu başka bir tehlike daha bekliyor.

  Başarısını zekaya bağlayan çocuk, başarısızlığını gidermek için çaba da gösteremiyor. Çünkü çocuğun düşünce tarzına göre, zeka değiştirilemez. Zeka, kontrol edebileceği bir değişken değil. Doğuştan gelir ve bir insan ya zekidir ya değildir. Bu düşünce tarzı çocuğun çaba göstermesini engelliyor.

  Zekası övülen çocuk aslında tamamen çaresiz bırakılıyor. Hem yeni şeyler öğrenme macerasını atılamıyor hem de zor durumlarda gayret göstermiyor.

  BAŞARISIZLIK İLE BAŞ ETME

  Zekası övülen çocuklar, başarılı olduğu şeyleri yaparak ve başarışız olma ihtimalleri olan işlerden kaçarak yükseldikleri için hayatlarında çok da başarısızlık yaşamıyor.

  Bu yüzden de başarısızlık ile baş etme yöntemleri geliştiremiyorlar. Belirsiz durumlarda kendilerine güveni azalıyor, ve daha çok stres yaşıyor. Hatta depresyon durumları bile gözlemleniyor.

  Sonuç olarak zekası övülen çocuk, çaba göstermiyor, imaja çok önem veriyor, risk almıyor ve daha az güvenli oluyor. Kısacası yeni şeyler öğrenmekte zorlanıyor.

  Öğrenciniz ya da çocuğunuzun zekasını övmeyin!

  ALTERNATİF NE?

  Alternatif çocukların zekasını değil, çabasını, gayretini ve çalışmasını övmek. Aslında yarın anlatacağım gibi övmek de sakıncalı. Ön plana çıkarmak veya vurgu yapmak demeliyim.

  Çalışma üzerine vurgu yapılınca, çocuk biliyor ki başarısız olunca bu durumda bir şey yapabilir. Daha çok gayret gösterebilir ve çalışabilir. Çalışma zeka gibi değiştirilemez bir şey değil.

  Başarı çocuğun kontrolü altında oluyor.

  Çalışmaya odaklana çocuklar daha az sıkılıyor, daha disiplinli oluyor, daha çok gayret gösteriyor. Çünkü biliyor ki çalışarak çoğu şeyi başarabilir.

  Yarın: Övgü/ödül alan çocuklar neden başarısız oluyor?

   


   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 22 Yorum }
  • metin fe 30.9.2009 12:19:58
   Bunlar 3-5 satırlık konular değil. Bir 3. dünya batağının asli meseleleri...
  • ... ..... 30.9.2009 12:02:36
   yazıya tamamen katılıyorum ancak şöyle bir durumda var çocuk sıradan devlet okullarında okuyorsa zekasının farkına varıyor yani çevre ve ebeveynlerden çok tepki almasada yaşıtlarının yanında bu durumu kavrıyor, doğru yönlendirmek ve gerektiğinde takdir etmek lazım bence; taktir teşvik ediyor.
  • nisan yağmurları 30.9.2009 11:49:42
   Kesinlikle katılıyorum... Ben de bir öğrenci velisiyim. Ve maalesef görüyorum ki yukarıda saydıklarınızın tamamı ebeveynlerin % 90 ı tarafından öğrenciye uygulanıyor... Sürekli çalışması yönünde baskı, övgü, kıyaslama, VE EN ÖNEMLİSİ ONLARIN BİRER ÇOCUK OLDUĞUNU UNUTMA VE BUNU YAŞATMAMA...
  • mahmut yıldırım 30.9.2009 11:47:08
   kesinlikle doğru benim yaşamım da bu yazıya örnek olabilir. çocukluğumda o kadar çok övüldüm ki mutlaka ''bişey'' olacak diye bakarlardı bana... o beklentilerden dolayı hiçbirşeyi seçemedim...
  • Deniz Tunç 30.9.2009 11:34:41
   Keşke gazetelerin ana sayfalarında hep böyle yazılar çıksa. Toplumu çocuk yetiştirme konusunda eğitecek bu tür yazıların öne plana çıkmasına çok fazla ihtiyaç var.
  • Osman Turkoğlu 30.9.2009 11:16:08
   Özgür Bolat a katılmıyorum, zeka tanımına ters düşen bir yorumda bulunmuş, zeka: problem ne olursa olsun onu çözmek için yöntem geliştirmeyi sağlar, övgü; öğrenmeyi engellemez. Doyum ve hedefsizlik yeni şeyleri öğrenmeyi engeller, yokluk ve imkansızlıklar hedef oluşturarak öğrenmeyi teşvik eder.
   
  Haberlerdarbe girişimiabddarbeaçıklamaerdoğanrecep tayyip erdoğancumhurbaşkanı