« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Zekeriya Alp'ten Emre ve o hakemler için flaş sözler

MHK Başkanı Zekeriya Alp, Fenerbahçe-Eskişehirspor maçında verilen penaltının yanlış olduğunu, buna karşın sarı lacivertlilerin bir penaltısının verilmediğini söyledi. Emre Belözoğlu'nu hareketlerine dikkat etmesi konusunda uyaran Alp, maçın hakemi Tolga Özkalfa'nın dinlendirileceğini açıkladı. Alp, Gaziantep-Galatasaray maçında hakem Özgür Yankaya'nın gol sırasında yaptığı ayak hareketinin ise istem dışı olduğunu ifade etti.

İsmail ER
SON GÜNCELLEME

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Zekeriya Alp, Süper Lig'in 11. haftasında görev alan hakemlerin performansını değerlendirdi. Türkiye Futbol Federasyonu'nun Riva'daki tesislerinde basın toplantısı düzenleyen Alp, bu hafta yapılan hatalarla ilgili düşüncelerini tek tek açıkladı.
Zekeriya Alp'in açıklamaları şöyle:

"2 VE 3. LİG'DE SIKINTI YAŞIYORUZ"
"Bizler, genelde hakem hatalarından bahsediyoruz, doğru kararlardan ise malesef hiç bahsedilmiyor. Geçtiğimiz hafta Süper Lig ve PTT Ligi'nde bizi sıkıntıya sokacak hakem kararı yoktu, bu işin iyi tarafı. Kararlar ile ilgili olarak özellikle PTT Ligi, 2. ve 3. Liglerde sıkıntılar yaşıyoruz, bunu çözmek için uğraşıyoruz.

Zekeriya Alpten Emre ve o hakemler için flaş sözler

SEÇİLEN KRİTİK HATALAR
- Kasımpaşa-Ç.Rize maçında atılan bir gol geçerli sayılmadı.
- Galatasaray-Gaziantep maçında gol atıldığı sırada hakem Özgür Yankaya ayağıyla 'vurur' gibi yaptı.
- Fenerbahçe - Eskişehirspor maçında verilen bir penaltı / verilmeyen bir penaltı.
- Karabükspor - Beşiktaş maçında yardımcı hakemin ofsayt olarak değerlendirdiği ve bir golün iptal edilmesine neden olan karar."

Zekeriya Alpten Emre ve o hakemler için flaş sözler

"ÖZGÜR YANKAYA'YA O HAREKETİ NEDEN YAPTIĞINI SORDUM"
Kasımpaşa maçında hakemin arka pozisyondan gördüğü bir gol olayı var. Arka taraftan yüzüne çarpmış gibi gözüküyor, 6. hakem de orta hakeme yardımcı olamadı. Hata yapıldı. Galatasaray - Gaziantepspor maçında Özgür Yankaya'nın bir refleks hareketi var, bu hareket uzun yıllar futbolun içerisinde olan insanların yapabileceği istem dışı bir hareket. Özgür hoca ile konuştum, kendisi de istem dışı bir harekette bulunduğunu söyledi. Bunun dışında kendisine daha fazla sorabileceğim bir şey yok. Olmaması gereken bir hareket, hakemler hareketlerine ve konuşmalarına daha fazla dikkat edecekler.

"KAFAMIZA GÖRE CEZA VERMİYORUZ"
Kenar yönetimi, hakemlere her zaman yardımcı olmalı. Teknik heyette yer alan kişiler, hakeme tepkide bulunuyorsa taraftar da harekete geçiyor ve istenmeyen görüntüler ortaya çıkıyor. Akhisar - Konya maçında bir de ofsayt pozisyonu var, çok da önemsenecek bir durum değil. Hataları yapan hakemler, cezalandırılıyor. Elimizde bir liste var ve bu listede kırmızı görünen her hakem hakkında gerekli analizler yapılıyor. Kafamıza göre kimseye ceza vermiyoruz, veremeyiz. Zaman zaman medyada bu konuyla ilgili yanlış bilgiler üretiliyor. Bütün hakemlerimiz, yaptıkları hataların karşılığını sonuna kadar alıyor, hiçbir şekilde ayrım yapılmıyor.

"HER ŞEYİMİZ ŞEFFAF"
Bizim her şeyimiz şeffaf ve zaman içerisinde de bunu daha ileri bir boyuta getirmek istiyoruz. Geçmişte bazı sıkıntılar olabilir, bunları da ortadan kaldıracağız, konuşacağız. Kim, ne açıklama istiyorsa yapabilecek durumdayız.

Zekeriya Alpten Emre ve o hakemler için flaş sözler

"VOLKAN DEMİREL'İN TOPA MÜDAHALESİNDE HAKEM DOĞRU KARAR VERDİ"
Fenerbahçe-Eskişehirspor maçında bazı hatalar yapıldı. Fenerbahçe kalecisi Volkan'ın ceza sahası çizgisi üzerinde topa bir müdahalesi var, bu müdahale tam çizgi üzerindeki bir müdahaledir. Böyle kararlar anlık kararlardı ve bu tip kararları verebilmek gerçekten çok zor. Zaman zaman hatalar olabiliyor.

"EMRE ARTIK HAREKETLERİNE DİKKAT ETMELİ"
Emre Belözoğlu kardeşimiz, kendisini çok seviyorum, iyi bir futbolcu, yıllarca Türkiye'ye hizmet etti. Zaman zaman agresif hareketleri olabiliyor, tamamen oyuna olan konsantrasyonu ile ilgili bir durum. Futboldan gelen kişiler olarak bazen bunu normal olarak karşılayabiliriz ama bir yere kadar. Hakemlerle konuşma tarzı, söylediği sözler herkesi yanlış yere yönlendirebiliyor. Ümit ediyorum ki Emre kardeşimizin bu hareketleri son olur. İlk yarıda rakibin bileğine tabanla bir girişi var, bu pozisyonlar sarı ya da çok şiddetliyse kırmızı kart ile değerlendirilir.

Zekeriya Alpten Emre ve o hakemler için flaş sözler

"EMRE'NİN PARMAK HAREKETİ VAR"
Sonuç olarak hakemlerimizin bu pozisyonlarda mutlak süratle gerekeni yapması lazım. Emre'nin ikinci devre bir hareketi var, parmak hareketi. Bu parmak hareketi ne olursa olsun hakemlerime verilen talimat gereği sarı kartla cezalandırılması gerekir. Akabinde de Emre'nin ağzından çıkan bazı kelimelerden dolayı ikinci sarı kartla cezalandırıldı. Uzatmalarda verilen penaltı ile ilgili, burada iki hakememiz (ilave hakem) malesef kararlarında algı eksikliğinden dolayı doğru karar verememişlerdir. Her ikisi de bundan sonraki maçlarda bir müddet görev alamayacaklar. Verilen penaltının aslında penaltı olmadı, ilk yarıda da Hüseyin Sabancı'nın önünde olan elle müdahalenin de penaltı olduğu yönünde bir karara vardık.

ÖZKALFA VE YARDIMCI BİR SÜRE DİNLENDİRİLECEK

Tolga Özkalfa, yardımcısının uyarısıyla penaltıyı verdi. Bir müddet maçlarda yer alamayacak. Eskişehir aleyhine verilen penaltıda ilk hata çizgi hakeminin penaltı kararı vermesidir. Özkalfa gibi o da dinlendirilecek.

"ÖZGÜR YANKAYA'NIN GOLDEN ÖNCEKİ FAUL KARARI DOĞRU"
Galatasaray'ın golünden önceki faul pozisyonu kesinlikle faul. Gaziantepspor'un burada öncelikle futbolcusu için konuşmalı, o dakikada o faul yapılmamalı. Özgür Yankaya bu maçta tarafımızdan begenildi ve olumlu raporlar geldi. Hakemlerin hepsi tarafsızdır, yanlı hareket etme gibi kimsenin bir düşüncesi olamaz ve bizim de bu konuda hiçbir tereddütümüz yok. Özgür Yankaya'nın ayak refleksi biraz önce de söylediğim gibi tamamen refleksten ibaret.

Zekeriya Alpten Emre ve o hakemler için flaş sözler

"NİHAT MIZRAK, BEŞİKTAŞ MAÇINDA OFSAYTI KAÇIRDI"
Karabükspor - Beşiktaş maçında, 1. yardımcı hakemin ofsayt pozisyonu ile ilgili bir hatası var, pozisyonu kaçırmıştır. Ofsaytlar kaçabilir, gol de yenebilir, bunlar kağıda yazılı kurallar değildir.


"YURT DIŞINDA AKIL ALMAZ HATALAR OLUYOR"
Hata, futbolun içerisinde olan bir durumdur, olmazsa olmazı. Yurt dışında da görüyorsunuz neler olduğunu, akıl almaz hakem kararları var. Türkiye'de bu konu çok daha fazla ön plana çıkıyor, gündem oluşturuluyor, bunu değiştirmemiz mümkün değil.

Zekeriya Alpten Emre ve o hakemler için flaş sözler

"AHMET ÇAKAR'IN SEVİYESİNE İNMEM"
Ahmet Çakar'ın seviyesine asla inmem, herkesin kalitesi ortada. Ben bu seviyelere asla inemem. Kimin, neye nasıl hizmet ettiği ortada. Ben ve ekip arkadaşlarım elimizden geleni yapıyoruz. Tolunaf ve Ertuğrul hocam, genel anlamda konuşuyor ve hakemleri de bu işin içerisine katıyor. Futbol kulüpleri, büyük paralar ödenerek bir şeyler yapmaya çalışıyor, emek koyuyorlar ortaya. Bir hakem hatasıyla, tüm emeklerin ortadan kalkması kabul edilebilir bir şey değil, biliyorum. Medeni bir şekilde tepki gösterilmesi de gayet normal. Hakemlerimiz iyi niyetli mi? Bundan hiç kimsenin şüphesi yok. 15-20 sene emek vererek hakemleri bir yere getirmeye çalışıyoruz, biz bile bile bunları yapabilir miyiz.


Bunları da Beğenebilirsiniz