Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Zekatları bile servet

  Hürriyet Haber
  20 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 20 Ocak 1999 - 00:01

  Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller'in tartışma konusu olan malvarlıklarının zekat tutarları bile bir servet... İslam'da zekat, malın kırkta biri. Buna göre 1.5 trilyon liralık serveti olan Çiller, 37 milyar, 409 milyar liralık serveti olan Yılmaz ise 10 milyar lira zekat vermek zorunda.

  Malvarlıkları siyasi tartışma konusu olan ANAP Lideri Mesut Yılmaz ile DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in, İslam Dini'ne göre vermeleri gereken zekat miktarının da bir servet olduğu ortaya çıktı. Çiller'in 1998 yılı için TBMM'ye verdiği mal bildirimine göre serveti 1 trilyon 498 milyar 635 milyon 827 bin lira. İslamiyete göre her müslümanın servetinin kırkta birini her yıl ihtiyacı olan kişilere dağıtması gerekiyor. Bu durumda Çiller Ailesi'nin mal varlığının zekatı 37 milyar 65 milyon 895 bin 676 lira oluyor. Yılmaz'ın 1998 yılında TBMM'ye sunduğu beyana göre ise toplam malvarlığı 409 milyar 847 milyon 806 bin 288 lira. Ailenin vermesi gereken zekat miktarı da 10 milyar 246 milyon 195 bin lira oluyor. Asgari ücretin 57 milyon, son zamlarla en düşük memur maaşının da 87 milyon lira olduğu dikkate alınınca, Çiller'in zekatı asgari ücretli 657 işçi ile 431 memurun maaşına, Yılmaz'ın zekatı ise asgari ücretli 179 işçi ile 117 memurun maaşına denk geliyor.

  ÇİLLER LONDRA'YA GİTTİ

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller dün British Airways'e ait tarifeli uçakla İngiltere'nin başkenti Londra'ya gitti. Çiller'in, 3 günlük ziyaret sonrasında Ankara'ya döneceği belirtildi. Bayramın ilk gününü ziyaretlerle geçiren Çiller, önce annesi Muazzez ve babası Hüseyin Necati Çiller'in Zincirlikuyu'daki mezarlarına gitti, Kuran okuyan hafızlarla birlikte el açıp dua etti. Çiller, anne ve babasının mezarına birer sarı gül bırakarak su döktü. İstanbul DYP İl Merkezi'nde partililerle bayramlaşan Çiller, tüm Türkiye'nin bayramını kutladı, ‘‘Bayramlar daima yeni bir umut, yeni bir başlangıç için hep birlikte beraberliğimizi kutlayacağımız günlerdir. Bu nedenle umut doluyum. Önümüzdeki günlerde Türkiye yepyeni döneme girecektir. Tüm milletimize bu dönemi müjdelerken bütün milletimizi 2'nci demokrasi hamlemize davet ediyorum’’ dedi. Bayramlaşma sırasında DYP il binasında bulunan Kemal İrisoğlu adlı yankesici bir partilinin cüzdanını çalarken suçüstü yakalandı. Polise teslim edilen yankesicinin üzerinden 1 cep telefonu, 6 cüzdan ve çaldığı 85 milyon lira çıktı. İrisoğlu, DYP İl binasına 3 arkadaş geldiklerini ve kendisinin yakalanması üzerine diğer iki arkadaşının kaçtığını belirtti. Polise yapılan ilk başvurulara göre partililerden yaklaşık 1 milyar lira çalındığı ortaya çıktı.

  YILMAZ ANNESİNİN ELİNİ ÖPTÜ

  ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, bayram namazını Dolmabahçe'deki Bezm-i Alem Valide Sultan Camii'nde kıldı. Kalmakta olduğu Swisshotel'den çıkarak saat 08.00'de camiye gelen Yılmaz, bayram namazını kıldıktan sonra yeniden otele döndü. Mesut Yılmaz öğleden sonra da eşi Berna Yılmaz'la birlikte annesi Güzide Yılmaz'ı Gümüşsuyu'ndaki evinde ziyaret ederek elini öptü ve bayramlaştı. Mesut Yılmaz ve eşi Berna Yılmaz saat 15.00'de geldikleri Güzide Yılmaz'ın evinden saat 16.10'da ayrıldılar.

  10 milyar ödemesi gerekiyor

  ANAP Lideri Mesut Yılmaz'ın mal bildirimine göre, üzerine kayıtlı İstanbul Çemberlitaş'taki Beyazsaray'da 6'da 1 hisse, İstanbul Suadiye'de daire, Ankara 18 Dönem Koop'ta bir hisse, Ziraat Bankası TBMM şubesinde 131 milyon lira, 20 bin ABD doları bulunuyor. Berna Yılmaz'ın üzerineyse villalar, çeşitli bankalarda hesaplar, otomobil, altın ve mücevherat var.

  37 milyar ödemesi gerekiyor

  DYP Lideri Tansu Çiller'in mal bildirimine göre, üzerine kayıtlı başlıca 10 bina, 1 dükkan, 4 arsa, 2 zeytinlik, 2 tarla var. Ayrıca, 3 şirkette hissesi, 1 adet pırlanta saat, 2 çift pırlanta küpe, 3 adet pırlanta yüzük, 900 adet Cumhuriyet Altını, 5 adet bilezik, 2 adet altın zincir, 570 bin dolar, 690 bin Mark, 432 milyar 831 milyon 282 bin lirası bulunuyor



  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı