İZMİR HABERLERİ

Zeka alanına göre meslek seçimi

DHA
23.06.2017 - 10:44Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İlgi Şemin, üniversite adaylarına, zeka alanlarını belirleyerek meslek seçmeleri tavsiyesinde bulundu.

Zeka alanları, meslek seçimlerini etkiliyor. Uzmanlar, doğru meslek seçimlerinin kişilerin kendilerini tanımasıyla ortaya çıktığını, temmuz ayında üniversite, bölüm ve program tercihi yapacak 1.5 milyonu aşkın öğrencinin, zeka alanlarını belirleyerek meslek seçmelerini tavsiye ediyor. İEÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İlgi Şemin, bugünlerde üniversite adayları ve ailelerinin "An doğru meslek hangisidir, doğru tercih nasıl yapılır" sorusuna yanıt aradığına dikkat çekti. Her bireyin kendine özgü zeka profilinin olduğunu kaydeden Prof. Dr. Şemin, kişilerde sözel-dilsel, mantıksal-matematiksel, görsel-uzamsal, müzikal-ritmik, bedensel-duyudevinimsel, kişilerarası-sosyal, içsel- özedönük zekalar ile doğa zekasının bulunduğunu bildirdi.

Her bireyin kendine özgü bir zeka profili olduğunun kabul edildiğini ifade eden Prof. Dr. Şemin, "Sözel zekaya sahip kişiler dili etkin kullanırken, matematiksel zekalılar problem çözmede, görsel zekalılar renk, çizgi arasındaki ilişkileri belirmede, müzikal-ritmik zekalılar ise ritim ve melodiyle kolay öğrenir. Diğer deyişle beynimizin çalışma biçimi, başarılı olabileceğimiz meslekleri de gösterir. Meslek seçimlerimizi yaparken, zeka alanlarını belirlemek gençlerimizi başarılı olabilecekleri seçime yönlendirecektir" dedi.

'ZEKA ALANINA GÖRE MESLEKLER'

Gençlerin hayat boyu mutlu olacakları mesleklerini belirlemek için kendilerini tanıması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Şemin, zeka tanımlarına ve mesleklerle ilişkisine şu şekilde yer verdi:

Sözel-dilsel zeka: Soyut ve simgesel düşünme, kavram oluşturma, şiir, hikaye yazma, anlatma ve mizah gibi karmaşık olguları içeren dilsel yetenektir. Dili etkili olarak kullanabilirler. Bu zeka alanı gelişkin olan kişiler; yazar, şair, öğretmen, gazeteci, avukat, komedyenlikte başarılı olabilirler.

Mantıksal-matematiksel zeka: Bilimsel düşünmede, analiz etmede ve problem çözmede başarılıdırlar. Bilim insanı, mühendis, bilgisayar programcısı, matematikçi, muhasebeci, ekonomist, yargıç olurlar.

Görsel-uzamsal zeka: Görme duyusu ve buna bağlı olarak şekiller tasarlama ve zihinde resimler yaratma yeteneğidir. Renk, çizgi, biçim, uzay ve bunlar arasındaki ilişkileri iyi algılarlar. Bu zeka alanına sahip kişiler; ressam, fotoğrafçı, haritacı, grafiker, mühendis, mimar olabilir.

Müzikal-ritmik zeka: Tonal ve ritmik kavramları tanıma ve kullanma yeteneğine sahiptirler. Bu kişilere, şarkıcılık, bestecilik, müzik öğretmenliği, tiyatroculuk gibi meslekler uygundur.

Bedensel-duyudevinimsel zeka: Vücudunu kullanarak, oyun oynayarak ya da yeni bir ürün yaratarak duygularını ifade etme yeteneğidir. Atlet, dansçı, balerin/balet, aktör, pandomimci, cerrahlık meslek dalları arasında sıralanabilir.

Kişilerarası-sosyal zeka: Diğer insanlarla sözlü ve sözsüz iletişim kurma, grup içinde işbirliği içerisinde çalışma yeteneğidir. Öğretmen, psikolojik danışman, psikolog, politikacı, doktor, işadamı olabilirler.

İçsel- özedönük zeka: Başkalarının duygu ve düşüncelerini anlamada da başarılıdırlar ve meditasyon yapmaktan hoşlanırlar. Bu zeka alanı gelişkin olan kişiler; sanatçı, din adamı, sosyal hizmet uzmanı, psikoterapist gibi meslekleri tercih edebilirler.

Doğa zekası: Bitkileri, mineralleri, hayvanları, dünyayı, dağları, denizleri, mevsimleri, kısaca doğayı tanıma yeteneğidir. Bu kişiler; ziraat mühendisi, arkeolog, meteorolog, biyolog, zoolog, veteriner, çevre bilimci olabilirler.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Zeka alanına göre meslek seçimi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
29 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:18
 • Guneş
  08:01
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:31
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı