Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Zehra Yıldız bu yıl da bize şarkı söyleyecek

  Hürriyet Haber
  11 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 11 Aralık 2000 - 00:01

  10 Aralık 1997'de geçirdiği beyin kanaması sonunda aramızdan ayrılan soprano Zehra Yıldız için düzenlenen anma gecelerinin üçüncüsü yarın akşam saat 20.00'de Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek. Zehra Yıldız Vakfı'nın düzenlediği gecede sahneye çıkacak olan konuk soprano Elisabeth Meyer-Topsoe'ya İstanbul Devlet

  Opera ve Balesi Orkestrası eşlik edecek.

  Üç yıl önce son olarak ‘‘Tosca’’ Operasında dinlediğimiz Zehra Yıldız, birkaç gün sonra Heidelberg'de ‘‘Fidelio’’ temsilini tamamladığı gece komaya girdi ve ardından onu yitirdik... Ölümünden sonra kurulan Zehra Yıldız Kültür ve Sanat Vakfı her yıl onu anmayı bir gelenek haline getirdi. Onu anma gecelerine ilk yıl Alman sahne arkadaşı soprano Elena Filipova, ikinci yıl da İtalya'nın ünlü divası Katia Ricciarelli katıldı.

  Bu yıl yine Zehra Yıldız Kültür ve Sanat Vakfı tarafından Kültür Bakanı İstemihan Talay'ın katkılarıyla düzenlenen ‘‘Zehra Yıldız' Anma Gecesi - III’’, her yıl olduğu gibi ünlü sopranomuzun kendi yaşam öyküsüne ilişkin kısa bir barkovizyon gösterisiyle başlayacak. Zehra Yıldız'ın kendi sesiyle sevenlerini selamlayacağı ve şarkılar söyleyeceği bu gösteriden sonra İngiliz şef Andrew Greenwood yönetimindeki İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası'nın Danimarkalı soprano Elisabeth Meyer Topsoe'ya eşlik edeceği konser başlayacak.

  Konserin bu yılki konuk sopranosu Elisabeth Meyer-Topsoe, Wagner ustası bir dramatik soprano. Danimarka'nın en tanınmış opera sanatçısı Elisabeth Meyer-Topsoe, konser programında Zehra Yıldız'nın dağarcığından yapıtlar seslendirecek; Tosca, Othello, Talihin Kudreti, Uçan Hollandalı ve Fidelio'dan aryalar dinleyeceğiz.

  Elisabeth Meyer-Topsoe, dört kuşak müzikçi olan Danimarkalı bir aileden geliyor. Orgcu ve besteci olan en büyük dede, aynı zamanda Danimarka Kraliyet Konservatuvarı'nda hoca imiş. Bütün çocuk ve torunları da müzisyen olmuş... Kimi kornocu, kimi kemancı, kimi de operacı. Meyer-Topsoe'nun da ilk eğitimi aile içinden geliyor. Teyzesinden şarkı söylemeyi öğrenmiş.

  İsveç Kraliyet Operası'nda eğitim gören sanatçı, Danimarka'ya dönüşünde Vagn Thordal ve İsveçli ünlü soprano Birgit Nilsson'dan özel dersler almış. 1988'de ilk kez profesyonelce sahneye çıktığında hemen büyük rolleri üstlenen sanatçı, 1993'ten bu yana Danimarka Kraliyet Operası'nda konuk sanatçı olarak görev yapıyor. Meyer-Topsoe, İsveç dışından olup da Birgit Nilsson Ödülünü kazanmış ilk sanatçı unvanına da sahip.

  Elisabeth Meyer-Topsoe, Zehra Yıldız Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve ‘‘Zehra'nın Öyküsü’’ kitabının da yazarı Evin İlyasoğlu'na söylediğine göre, İstanbul'daki konserini sabırsızlıkla bekliyormuş. Zehra Yıldız'ın acıklı öyküsü onu çok etkilemiş. Onun anıldığı bir gecede konuk olmaktan mutlu. Üstelik ses rengi de Zehra Yıldız'ın sesinin renginde.

  Bilet fiyatı: 20 milyon. Konserin biletleri AKM gişesinden temin edilebilir. Tel: (0212) 251 10 23 - 251 56 00 - 07

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı