Dünya Haberleri

DÜNYA

  Zehirli yumurtalar şimdi de İtalya'da

  Eda BERKBAYRAK / MİLANO (DHA)
  08 Ocak 2011 - 14:05Son Güncelleme : 08 Ocak 2011 - 14:05

  Almanya'da beş binden fazla tavuk çiftliğinin kapatılmasına neden olan dioksinli yumurtanın müşterileri arasında İtalya'nın da olduğu ortaya çıktı.

  İtalya Sağlık Bakanı Ferruccio Fazio, İtalya tarafından "küçük sayılabilecek bir miktar" yumurtanın Almanya'dan ithal edilidiğini belirterek, "Ancak neyse ki yumurtaların üzerinde bulunan üretim kodları sayesinde, ithal edilen ürünlerin tam olarak nerede olduğunu saptayabiliyoruz. Tehlike sözkonusu değil. Her şey kontrol altında" dedi.

  Fazio ayrıca süt ve süt ürünlerinin de kapsamlı kontrolden geçirildiğini vurgulayarak, "Almanya'dan süt ve süt ürünleri ithal eden firmalara, ithal ettikleri ürünlere genel kontrollerin dışında dioksin kontrolü de yapmaları talimatını verdik. Sıkı bir denetin yürütülüyor.12 Ocak'da Brüksel'de sözkonusu problemle ilgili kapsamlı bir toplantı yapılacak. Burada da Avrupa genelinde izlenecek yöntemler tespit edilecek" diye konuştu.

  Yetkililer, dioksinli yumurtanın uzun vadede etkisini göstereceğine dikkat çekerken, özellikle hazır gıda üretimi yapan firmalar konusunda dikkatli olunması gerektiği uyarısında bulundu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı