BALIKESİR HABERLERİ

Zehirli Mantar Uyarısı

IHA
30.10.2015 - 13:53Son Güncelleme :

VATANDAŞLARA ZEHİRLİ MANTARLARA KARŞI DİKKATLİ OLUNMASI KONUSUNDA UYARI YAPILDI.

IHA

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, güz yağmurlarının düşmesinin ardından dağlarda yetişen mantarlar pazara gelmeye başladı. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü de, zehirli mantarlar konusunda uyarı yaptı.
Burhaniye de İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünün yaptığı uyarı da şunlara yer verildi.” Ülkemizde; özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında doğada kendiliğinden yetişen mantarları yeme alışkanlığı oldukça yaygındır. Doğal alanlarda yetişen ve yapısında zehirli madde bulunan şapkalı mantarların taze, kurutulmuş veya konserve olarak çiğ veya pişirilerek yenmesi sonucu gelişen ve ölümle de sonuçlanabilen mantar zehirlenmeleri, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yağışların bol olduğu mevsimlerde görülmektedir. Bu nedenle her yıl onlarca kişinin mantar ile zehirlendiği göz önüne alındığında toplum sağlığının korunması, mantar zehirlenmeleri nedeniyle söz konusu üzücü olayların yaşanmaması için; Üreticisi, imal ve son kullanma tarihi etiketinde belirtilen kültür mantarlarının tercih edilmesi, doğada kendiliğinden yetişen mantarların yenilmemesi gerekmektedir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Zehirli Mantar Uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Ekim 2015 tarihinde saat 13 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Zehirli Mantar Uyarısı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı